Haber

Fırını Dip Köşe Temizlemenin Kolay ve Pratik Yolu

Evde görülen yerler kadar görülmeyen yerlerinde temizliğinin önemi büyük.  Mesela bulaşık makinesinin,  Çamaşır makinesini ve fırının içi de zaman zaman temizliğe ihtiyaç Duyabiliyor.  Özellikle fırınların tabanı, tavanı ve yan duvarları düşündüğümüzden çok daha fazla kirleniyor ama biz bunun farkına bile Varmıyoruz.  Hepimizin yaptığı en büyük hata sorunu sadece içine koyduğumuz telleri ya da tepsileri temizlemek.

Fırın temizliği Aslında biraz sabır istiyor ama düzenli olarak yapılması da gerekiyor. Çünkü daha önce pişirdiğiniz yemeklerin kokusu İçine siniyor ve sonrasında içine koyduğumuz yemeklerin kokusu birbirine karışıyor.  Hatta yemeklerinin üzerinde siyah lekeler bile oluşabiliyor.  O halde Hadi bu defa sonu temizliğini ihmal etmeyelim ve sadece iki basit malzeme ile fırın nasıl kolay temizlenir anlatmaya başlayalım.

Fırın Temizliği İçin Hangi Malzemeler Kullanılır?

İçerisinde yemek piştiği için fırını temizlerken kimyasal malzeme kullanmamaya dikkat etmekte yarar var.  O halde pırıl pırıl fırınlar için önce malzemeleri hazırlamaya başlayalım.  Fırını temizlemek için ihtiyacımız olan malzemeler;

Beyaz sirke

Karbonat

Lastik eldiven,

Su,

Mikrofiber bez ya da bulaşık süngeri

Temiz bir sprey şişesi

Malzemelerin hepsi her evde bulunan ya da kolaylıkla marketlerden temin edebileceğiniz malzemeler Bu nedenle hiç zorlanmayacaksınız.

Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

Fırın temizliği ne başlarken Öncelikle fırının içerisinde bulunan tepsi, raf ve termometre gibi diğer her şeyi çıkartın.

Yaklaşık 3-4 yemek kaşığı suyu bir çay bardağı karbonatla karıştırarak karışım macun kıvamına getirin. İsterseniz kullandığınız malzemelerin ölçüsünü arttırabilirsiniz ancak karışımı mutlaka macun kıvamına getirmeye Özen göstermelisiniz.

Fırının içine Hazırladığınız karbonatlı karışımı yavaşça olarak yayın.  Bundan sonrasında fırınınızı 12 saat boyunca bu şekilde beklemesi gerekiyor. Eğer uzun süredir fırınınızı temizlemiyorsanız ve içinin çok kirli olduğunu düşünüyorsanız,  elinize geçirdiğiniz eldivenlerle de karışımı elinizle içerisinde yaya bilirsiniz.  Fırınınız 12 saat Beklerken kafanı kapalı olmasında yarar var.  Eğer bu işlemi geceden yatıp sabah Temizliğe devam ederseniz daha rahat edersiniz Böylece bekleme süresinde uykuda geçirebilirsiniz.

Bekleme süresi tamamlandıktan sonra fırının içerisinde uyguladığımız karbonatlı macunu ıslak ya da nemli bir bezle ya da bir Bulaşık süngeri ile temizleyebilirsiniz.

İşimiz bitmedi macunu tamamen alındıktan sonra son aşamada ise boş sprey şişesinin içerisinde beyaz sirkeyi doldurun ve çıkmayan inatçı lekeleri bu spreyi sıkın.  Hafif ovalayarak temizlediğiniz de bu lekelerinde çıktığını göreceksiniz. Yine beyaz sirke temizle yemediğiniz karbonatlı kısımlarını temizlenmesinde sağlayacaktır.  Çünkü karbonatın üzerine sirke püskürttüğünüzde kabaracak ve daha kolay temizlenecektir.

Son olarak temiz bir bezi suya ya da beyaz sirkeyi fotoğrafınızı birkaç defa silebilirsiniz.  Bu işlem sayesinde fırınınızı iyice durulanacak ve tertemiz olacaktır.

Temizlediğiniz fırının içerisine telleri yerleştirirken onları da hem karbonat hem de veya sirke ile güzelce temizleyin ve daha sonra fırının içine koyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu