Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Nasıl Tedavi Edilir?

Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Nasıl Tedavi Edilir?

Fibromiyalji günümüzde sıklıkla görülen bir problemdir. Fibromiyalji ağrılarından kurtulmak için doğal yöntemleri yazımızda bulabilirsiniz.

Yazar :

16 Mayıs 2018 3 dk okuma süresi
PUAN VERMEK İSTERMİSİN? :)
Çok KötüKötüOrtaÇok İyiMükemmel Henüz Puan Verilmemiş :(
Loading...

Fibromiyalji genellikle bir hastalık olarak anlaşılmaktadır. Fibromiyalji aslında vücut ağrısına yol açan ve aynı zamanda kronik bir duruma dönüşebilen bir sendromdur. Bir kişinin aşırı ağrı ve yorgunluk yaşamasına neden olan biyolojik, sosyal veya psikolojik kaynaklı fibromiyalji ağrılarının çeşitli nedenleri vardır. Dışarıdan bakan bir kişi tarafından görülemeyen, hissedilemeyen, algılanamayan bir acıdır. Bu nedenle, acı çeken kimseden başka kimse, acıların nasıl olduğunu anlayamaz. Bu sendrom dışarıya işaret vermez.

Fibromiyalji uyku düzeninin bozulmasına, strese, yaralanmaya veya aşırı miktarda enerji boşalmasına bağlı olabilir. Genellikle, 20-50 yaş arası insanlar ve daha çok kadınlar fibromiyaljiye maruz kalırlar. Ancak, herhangi bir yaş grubuna tam olarak kategorize edilemez. Çalışmalar gereği, gençler, muhtemelen aşırı stres ve alışılmadık yaşam tarzları nedeniyle, diğer yaş gruplarına göre fibromiyaljiye daha yatkındırlar. Gençler genellikle rekabetçi olmak isterler ve vücutlarının idare edebileceğinden daha fazla aktif olmayı tercih ederler. Bu elde etme arzusu, genellikle vücut ağrılarına, baş ağrılarına ve yorgunluğa neden olabilir.

Fibromiyaljisi Olanların Kaçınması Gereken Şeyler

  • Sigara içmek ve alkol almaktan kaçınılmalıdır. Mümkünse bu alışkanlıklardan tamamen vazgeçmek en iyisidir.
  • Aşırı baharatlı ve kızarmış yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
  • Kafein içeren yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
  • Şeker ve şekerli gıdalar tüketilmemelidir.
  • Gündüz uykularından ve gece geç saatlere kadar uyanık kalmaktan kaçınılmalıdır.

Fibromiyalji Ağrılarından Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle fibromiyalji ağrılarında mutlaka uzman bir doktora muayene olunmalı bu ağrıların ciddiyeti göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle yatıştırıcı ya da semptomları azaltıcı tedavilerin sebebin ortadan kaldırılmasında etkili olmadığına dikkat edilmelidir.

Sarımsak, zencefil çayı, havuç, salatalık, pancar, koyu yeşil sebzeler, Hindistan cevizi suyu ve arthcare yağı kullanımı fibromiyaljiyi tedavi etmede yardımcı olabilecek bazı yiyecek ve içeceklerdir. Kişi kendine uygun bakımı yaparsa, bu ağrılar tamamen iyileşebilir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu besin maddelerinin fibromiyalji ağrıları konusunda etkili sonuçlar verdikleri görülmüştür.

Zencefil, ağrı ve iltihaptan kurtulmanızı sağlar. Zencefili çay olarak tüketebilir veya öğünlerinize zencefil ekleyebilirsiniz. Bir zencefil parçasını ezebilir, suda iyi kaynatıp, bu karışımı günde en az iki kez içebilirsiniz.  Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur, bu nedenle günlük öğünlerinizde mutlaka kullanın. Bu basit çözüm, fibromiyaljiyi iyileştirmeye de yardımcı olabilir.

Fibromiyalji ağrılarından kurtulmak için haftada en az 3 kez düzenli egzersiz veya yoga yapılmalıdır. Özellikle yoga, stresi aklınızdan çıkarmanıza yardımcı olur ve sizi daha rahat ve istikrarlı hale getirir.

Yeşil sebzeler, kemikler ve kasların iyi muhafaza edilmeleri için gerekli besin öğelerini sağladıkları için kemikleri ve kasları daha güçlü ve daha sağlıklı kılar. Kabak gibi sebze alımları da artırılmalıdır. Mümkün olduğu kadar yeşil salata tüketin ve içerisine için limon sıkmayı unutmayın.

Arthcare yağı ise eklemlere uygulanabilen bitkisel bir tedavidir. Eklem ağrısı, sırt ağrısı ve kas ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Bu yağ kemik dokusunu güçlendirir ve vücut dokularına daha hızlı nüfuz eder. Anti-inflamatuar olduğu için, derhal rahatlama sağlar ve eklemleri, kemikleri ve kaslarınızdaki sertliği giderir.

Bu İçeriği Aktif Kaynak Göstermek Koşulu İle Paylaşabilirsiniz. Hiçbir İçerik Aktif URL Verilmeden Kopyalanamaz! Lütfen Dikkate Alınız.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır"