Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Nasıl Tedavi Edilir?

Eklenme:
 Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Nasıl Tedavi Edilir?

Fibromiyalji genellikle bir hastalık olarak anlaşılmaktadır. Fibromiyalji aslında vücut ağrısına yol açan ve aynı zamanda kronik bir duruma dönüşebilen bir sendromdur. Bir kişinin aşırı ağrı ve yorgunluk yaşamasına neden olan biyolojik, sosyal veya psikolojik kaynaklı fibromiyalji ağrılarının çeşitli nedenleri vardır. Dışarıdan bakan bir kişi tarafından görülemeyen, hissedilemeyen, algılanamayan bir acıdır. Bu nedenle, acı çeken kimseden başka kimse, acıların nasıl olduğunu anlayamaz. Bu sendrom dışarıya işaret vermez.

Fibromiyalji uyku düzeninin bozulmasına, strese, yaralanmaya veya aşırı miktarda enerji boşalmasına bağlı olabilir. Genellikle, 20-50 yaş arası insanlar ve daha çok kadınlar fibromiyaljiye maruz kalırlar. Ancak, herhangi bir yaş grubuna tam olarak kategorize edilemez. Çalışmalar gereği, gençler, muhtemelen aşırı stres ve alışılmadık yaşam tarzları nedeniyle, diğer yaş gruplarına göre fibromiyaljiye daha yatkındırlar. Gençler genellikle rekabetçi olmak isterler ve vücutlarının idare edebileceğinden daha fazla aktif olmayı tercih ederler. Bu elde etme arzusu, genellikle vücut ağrılarına, baş ağrılarına ve yorgunluğa neden olabilir.

Fibromiyaljisi Olanların Kaçınması Gereken Şeyler

  • Sigara içmek ve alkol almaktan kaçınılmalıdır. Mümkünse bu alışkanlıklardan tamamen vazgeçmek en iyisidir.
  • Aşırı baharatlı ve kızarmış yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
  • Kafein içeren yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
  • Şeker ve şekerli gıdalar tüketilmemelidir.
  • Gündüz uykularından ve gece geç saatlere kadar uyanık kalmaktan kaçınılmalıdır.

Fibromiyalji Ağrılarından Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle fibromiyalji ağrılarında mutlaka uzman bir doktora muayene olunmalı bu ağrıların ciddiyeti göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle yatıştırıcı ya da semptomları azaltıcı tedavilerin sebebin ortadan kaldırılmasında etkili olmadığına dikkat edilmelidir.

Sarımsak, zencefil çayı, havuç, salatalık, pancar, koyu yeşil sebzeler, Hindistan cevizi suyu ve arthcare yağı kullanımı fibromiyaljiyi tedavi etmede yardımcı olabilecek bazı yiyecek ve içeceklerdir. Kişi kendine uygun bakımı yaparsa, bu ağrılar tamamen iyileşebilir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu besin maddelerinin fibromiyalji ağrıları konusunda etkili sonuçlar verdikleri görülmüştür.

Zencefil, ağrı ve iltihaptan kurtulmanızı sağlar. Zencefili çay olarak tüketebilir veya öğünlerinize zencefil ekleyebilirsiniz. Bir zencefil parçasını ezebilir, suda iyi kaynatıp, bu karışımı günde en az iki kez içebilirsiniz.  Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur, bu nedenle günlük öğünlerinizde mutlaka kullanın. Bu basit çözüm, fibromiyaljiyi iyileştirmeye de yardımcı olabilir.

Fibromiyalji ağrılarından kurtulmak için haftada en az 3 kez düzenli egzersiz veya yoga yapılmalıdır. Özellikle yoga, stresi aklınızdan çıkarmanıza yardımcı olur ve sizi daha rahat ve istikrarlı hale getirir.

Yeşil sebzeler, kemikler ve kasların iyi muhafaza edilmeleri için gerekli besin öğelerini sağladıkları için kemikleri ve kasları daha güçlü ve daha sağlıklı kılar. Kabak gibi sebze alımları da artırılmalıdır. Mümkün olduğu kadar yeşil salata tüketin ve içerisine için limon sıkmayı unutmayın.

Arthcare yağı ise eklemlere uygulanabilen bitkisel bir tedavidir. Eklem ağrısı, sırt ağrısı ve kas ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Bu yağ kemik dokusunu güçlendirir ve vücut dokularına daha hızlı nüfuz eder. Anti-inflamatuar olduğu için, derhal rahatlama sağlar ve eklemleri, kemikleri ve kaslarınızdaki sertliği giderir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap