FETÖ Kumpası Sonucu Mesleğinden Atıldıktan Sonra Hamallık Yapan Astsubay Yeniden Üniformasını Giydi

İzmir'de FETÖ kumpası olan askeri casusluk davasının soruşturmasına adı karıştığı gerekçesiyle ihraç edilen ve ailesini geçindirmek için sebze halinde hamal olarak çalışmaya başlayan astsubay üstçavuş Önder Çayır, hukuk mücadelesini kazandı. Önder Çayır, çok sevdiği askerlik mesleğinden yeniden başladı.

29.06.2019 - 13:37
30.06.2019 - 0:11
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Manisa’da ailesi ile birlikte yaşayan Önder Çayır, en büyük hayali olan askerlik mesleğine 2006 yılında başladı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda göreve başlayan ve çeşitli şehirlerde çalışan Önder Çayır’ın ismi 2013 yılında Diyarbakır’daki 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda görevli olduğu sırada İzmir merkezli FETÖ’nün Kumpas operasyonlarında kamuoyunda askeri casusluk davası olarak bilinen davaya karıştı. Örgüt yöneticisi olmakla suçlanan bir kadınla gönül ilişkisi olduğu iddia edilen Çayır, aynı zamanda kendi birliği ve farklı birlikler hakkında bu kadına bilgi vermekle suçlandı. Yapılan soruşturma sonucunda Astsubay Önder Çayır ordudan atıldı.

Hamallık Yaparak Ailesini Geçindirdi

Kumpas sonucu görevinden atıldığı için büyük üzüntü yaşayan Astsubay Önder Çayır, memleketi Manisa’nın Salihli ilçesine geri döndü. Bir süre inşaatlarda işçi olarak çalışan Önder Çayır, daha sonra ailesini geçindirmek için hamallık yapmaya başladı. Bu sırada hukuk mücadelesini hiçbir zaman bırakmayan astsubay, Anayasa mahkemesine bireysel başvuru hakkını kullanarak başvuruda bulundu. Anayasa Mahkemesi başvuruyu inceleyerek 21 Mart 2018 tarihinde Önder Çayır’ın ordudan atılmasını hak ihlali olarak kabul etti. Önder Çayır, Anayasa Mahkemesi’nin bu kararının ardından avukatı ile birlikte Diyarbakır 1. idare mahkemesine başvuruda bulundu. İdare Mahkemesi dava dosyasını inceleyerek astsubayın Türk Silahlı kuvvetlerinden atılmasına neden olan soruşturmada neyle suçlandığını somut delillere dayandırılmadığını, ifadesini alan askerlerin kimliklerinin yazılmadığını, ifadedeki bazı bölümlerin ve ses kaydının karartılarak imha edildiğini tespit etti. Ayrıca Önder Çayır hakkındaki suçlamaların iş ile ilgili değil özel hayatı ile ilgili olduğu kanaatine varan mahkeme Çayır’ın yeniden görevine iade edilmesine karar verdi. Mahkeme aynı zamanda Türk Silahlı kuvvetlerinden ayrı kaldığı süre boyunca alması gereken 250 bin TL’nin de Çayır’a ödenmesine hükmetti.

Üniformasını Yeniden Giydi

Mahkemenin verdiği bu kararın ardından yıllardır yürüttüğü hukuk mücadelesini kazanan Astsubay Üstçavuş Önder Çayır, Milli Savunma Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Bakanlık bünyesinde tamamlanan işlemlerin ardından görevine iade için onay çıkan Çayır, yıllardır uğruna hukuk mücadelesi verdiği üniformasına yeniden kavuştu. Üniformasını yeniden giyen Çayır, Diyarbakır’da görevine başladı.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim