Fesleğen Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

NAVİGASYONKozmetik UygulamalarSindirim geliştirirSoğuk algınlığını hafifletirAstımı tedavi ederAnti bakteriyel potansiyelAntifungal ve böcek kovucuStresi azaltırKan dolaşımını arttırırAğrıyı hafifletirGöz bakımı sağlarKusmayı önler Kaşıntı tedavisiHarmanlama Fesleğen bitkisinin yaprakları ve tohumları, düzenli olarak tüm dünyada mutfak ve tariflerde kullanılan bu bitkinin önemli tıbbi parçalarıdır. Fesleğen yağı Avrupa, Orta Asya, Hindistan ve Güneydoğu Asya’da oldukça popülerdir. Bu yağ, Akdeniz bölgesindeki mutfak amaçları […]

01.04.2019 - 21:39
01.04.2019 - 21:39
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Fesleğen bitkisinin yaprakları ve tohumları, düzenli olarak tüm dünyada mutfak ve tariflerde kullanılan bu bitkinin önemli tıbbi parçalarıdır. Fesleğen yağı Avrupa, Orta Asya, Hindistan ve Güneydoğu Asya’da oldukça popülerdir. Bu yağ, Akdeniz bölgesindeki mutfak amaçları için yaygın olarak kullanılır ve yine de pesto gibi birçok İtalyan tarifinde aktif bileşeni oluşturur. Makarna ve salata yapımında da kullanılır.

Fesleğen, Hindistan gibi yerlerde çeşitli tıbbi amaçlar için ( Ayurveda tıbbı) eski zamanlarda yaygın olarak kullanılmıştır. Bu ot, ishal, öksürük, mukoza deşarjları, kabızlık, hazımsızlık ve bazı cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanıldı.Fesleğen yağının faydaları için okumaya devam edin…

Kozmetik Uygulamalar

Fesleğen esansiyel yağı topikal olarak kullanılır ve cilde masaj yaptığınızda, donuk görünümlü cildin ve saçın parlaklığını arttırır. Sonuç olarak, cildinizin tonunu iyileştirdiğini iddia eden birçok cilt bakım takviyesinde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca akne ve diğer cilt enfeksiyonlarının semptomlarını tedavi etmek için de kullanılır.

Sindirim geliştirir

Fesleğen esansiyel yağı sindirimde tonik olarak kullanılır. Fesleğen yağı bazı özelliklere sahip olduğundan hazımsızlık, kabızlık, mide krampları ve şişkinlik tedavisinde kullanılır. Midedeki ve bağırsaktaki gazdan anında rahatlama sağlar. Aynı zamanda kolik özelliklere sahiptir ve bu nedenle bağırsak ağrısını hafifletmek için kullanılır.

Soğuk algınlığını hafifletir

Fesleğen esansiyel yağı soğuk algınlığı, grip ve ilgili ateşlerden kurtulma konusunda etkilidir. Antispazmodik yapısından dolayı boğmaca öksürüğü semptomlarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılır.

Astımı tedavi eder

Öksürüğü hafifletme işlevinin yanı sıra, astım, bronşit ve sinüs enfeksiyonlarını tedavi etmek için de kullanılabilir.

Anti bakteriyel potansiyel

Araştırmalar fesleğen yağının E. Coli bakterilerinin büyümesini önleme potansiyeline sahip olduğunu öne sürmektedir.

Antifungal ve böcek kovucu

Yapılan bir araştırmaya göre fesleğen esansiyel yağı, 22 mantar türünün üremesini engelledi ve böcek Allacophora foveicolli’ye karşı da etkili. Bu yağ ayrıca ticari olarak temin edilebilen fungisitlere kıyasla daha az toksiktir.

Stresi azaltır

Fesleğen esansiyel yağının sakinleştirici doğası nedeniyle, aromaterapide yaygın olarak kullanılır. Bu esansiyel yağ koklandığında veya tüketildiğinde canlandırıcı bir etkiye sahiptir, bu nedenle sinir gerginliği, zihinsel yorgunluk, melankoli, migren ve depresyon tedavisinde kullanılır. Düzenli olarak bu esansiyel yağın kullanılması zihinsel güç ve netlik sağlar.

Kan dolaşımını arttırır

Fesleğen yağı kan dolaşımını iyileştirir ve vücudun çeşitli metabolik fonksiyonlarını arttırmaya ve optimize etmeye yardımcı olur.

Ağrıyı hafifletir

Fesleğen esansiyel yağı analjeziktir ve ağrıdan kurtulma sağlar. Bu esansiyel yağın artrit, yaralar, yaralanmalar, yanıklar, morluklar, spor yaralanmaları, cerrahi iyileşme, burkulmalar ve baş ağrılarının tedavisinde sıklıkla kullanılmasının nedeni budur.

Göz bakımı sağlar

Fesleğen esansiyel yağı oftalmiktir ve hızlı bir şekilde kanlı gözleri rahatlatabilir.

Kusmayı önler

Fesleğen esansiyel yağı, özellikle bulantı kaynağı hareket rahatsızlığı olduğunda ve aynı zamanda birçok başka nedenlerden dolayı, kusmayı önlemek için kullanılabilir.

Kaşıntı tedavisi

Fesleğen esansiyel yağı ayrıca bal arıları, böcekler ve hatta yılanlardan gelen ısırık ve sokma kaşıntılarında iyi bir tedavi yöntemidir.

Dikkat: Fesleğen esansiyel yağı ve fesleğen hamile veya emziren kadınlar tarafından kaçınılmalıdır. Öte yandan, bazı insanlar süt akışını arttırdığını söylüyor, ancak daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Harmanlama

Fesleğen yağı bergamot, adaçayı, karanfil tomurcuğu, sardunya, limon, ardıç, okaliptüs, neroli, mercanköşk, biberiye, Melissa ve lavanta ile iyi uyum sağlar.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim