1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Fermente Ne Demek? Sağlık İçin En İyi Fermente Gıdalar!
Fermente Ne Demek? Sağlık İçin En İyi Fermente Gıdalar!

Fermente Ne Demek? Sağlık İçin En İyi Fermente Gıdalar!

A+A-

Fermantasyon, şarap, bira, ekmek, peynir, çikolata, kahve ve yoğurt gibi yiyecek ve içeceklerden bazılarını üretmek için kullanılan bir işlemdir. Tarih boyunca, fermente gıdalar atalarımıza, farklı mevsimlerde mevcut olan ürün ve sütün tazeliğini uzatma seçeneği sunmuştur. Bugün, lahana turşusu veya yoğurt gibi büyük miktarda fermente edilmiş yiyecekleri, buzdolabınızda nispeten uzun süre yemeye hazır hale getirmek için hazırlayabilirsiniz.

Fermente Ne Demek? Sağlık İçin En İyi Fermente Gıdalar!

Fermente yiyecekleri yemek, günlük faydalı probiyotik bakteri dozu almanın en uygun yoludur. Fermente gıdaların genel sağlığı desteklemesinin yollarından bazıları; sindirim ve bilişsel işlevlerin iyileştirilmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, irritabl bağırsak hastalıklarının tedavisine yardımcı olmak, kemik yoğunluğu oluşturan mineraller sağlamak, alerjilere karşı savaşmak ve kandida gibi sorunlara neden olan zararlı maya ve mikropları öldürmek.

Fermente Gıdalar Nelerdir?

Bir gıda fermente edildiğinde, gıdanın doğal olarak içerdiği şekerler ve karbonhidratlarla beslenmenin, kimyasal yapısını değiştirmek için bakteri, maya ve mikroplarla etkileşime girinceye kadar oturması ve dik kalması demektir. Süt ve sebze gibi yiyeceklerin fermantasyonu, onları daha uzun süre korumak ve besinlerini daha biyoyararlı hale getirmek (emilebilir) yapmak için harika bir yoldur.

Fermente Ne Demek? Sağlık İçin En İyi Fermente Gıdalar!

Beslenmenize ekleyebileceğiniz en sağlıklı fermente gıdaların listesi:

Kefir

Kefir, içilebilir bir yoğurt gibi tadı çıkmış fermente bir süt ürünüdür (inek, keçi veya koyun sütünden yapılır). Kefirin faydaları  arasında yüksek seviyede B12 vitamini, kalsiyum, magnezyum, K2 vitamini,  biotin , folat, enzimler ve probiyotikler bulunur.

Lahana turşusu

Lahana turşusu, özellikle Alman, Rus ve Çin mutfağında çok uzun kökleri olan en eski geleneksel yiyeceklerden biridir. Lahana turşusu Almancada “ekşi lahana” anlamına geliyor, ancak Almanlar lahana turşusunu ilk yapanlar değildi (Çinlilerin olduğuna inanılıyor). Fermente yeşil veya kırmızı lahanadan yapılan lahana turşusu diyet lifi, A vitamini, C vitamini, K vitamini ve B vitaminleri bakımından yüksektir. Aynı zamanda büyük bir demir, bakır, kalsiyum, sodyum, manganez ve magnezyum kaynağıdır.

Marketlerden satın alınan lahana turşusu fermente mi? Her zaman değil, özellikle konserve / işlenmiş çeşidi. Gerçek, geleneksel, fermente edilmiş lahana turşusunun soğutulması gerekir, genellikle cam kavanozlarda saklanır ve paket / etiket üzerinde fermente olduğu belirtilir.

Fermente Ne Demek? Sağlık İçin En İyi Fermente Gıdalar!

Turşu

Turşuların probiyotik olduğunu biliyor muydunuz? Fermente turşu, çok sayıda vitamin ve mineral, ayrıca antioksidanlar ve bağırsak dostu probiyotik bakterileri içerir.

Marketlerden alınan turşu fermente mi? Genellikle değil. Mağazadan alınan turşuların çoğu sirke ve salatalıktan yapılır ve bu turşu turşusunu tatlandırmakla birlikte, doğal fermantasyona yol açmaz. Fermente turşular salatalık ve tuzlu suyla (tuz + su) yapılmalıdır.

Fermente Ne Demek? Sağlık İçin En İyi Fermente Gıdalar!

Probiyotik istiyorsanız en iyi turşu markası hangisidir? Bir turşu kavanozu seçerken, organik ürünler ve tuzlu su kullanan bir üreticinin ürettiği “laktik asit fermente turşuları” almaya özen gösterin, turşuları soğutur ve turşuların fermente olduğunu belirtir. Bir çiftçi pazarında olduğu gibi yerel bir üretici bulabilirseniz, sağlığınız için en iyi probiyotikleri elde edersiniz.

Çiğ Peynir

Çiğ süt peynirler pastörize edilmemiş sütle yapılır. Keçi sütü, koyun sütü ve A2 inek yumuşak peynirleri, termofillus, bifudus, bulgarikus ve asidophilus dahil probiyotiklerde özellikle yüksektir. Gerçek mayalı / yaşlanmış peynirleri bulmak için, bileşen etiketini okuyun ve pastörize edilmemiş peynir arayın. Etiket, peynirin çiğ olduğunu ve altı ay veya daha uzun süre bekletildiği belirtmelidir.

Fermente Ne Demek? Sağlık İçin En İyi Fermente Gıdalar!

Yoğurt

Fermente süt yoğurt ile aynı mıdır? Esasen, evet. Yoğurt ve kefir, eşsiz süt ürünleridir, çünkü bunlar yüksek oranda hazırdır ve birçok insanın düzenli olarak yediği en iyi probiyotik yiyeceklerden biridir. Probiyotik yoğurt, şu anda tüm dünyada en çok tüketilen fermente süt ürünüdür.

Yoğurt alırken dikkat etmeniz gereken üç madde var: ilk önce inek sütünün sindirimi ile ilgili sorun yaşarsanız keçi veya koyun sütünden faydalanabilirsiniz. İkincisi, otla beslenen hayvanların sütünden yapılan yoğurt almak ve üçüncüsü, organik olması.

Peki ya sirke gibi diğer yiyecekler?

Elma sirkesi fermente bir gıda mıdır? Balzamik sirke fermente bir gıda mıdır? Peki ya ekmek?

Ham ve doğal elma sirkesi fermente edilir ve bazı probiyotikler içerir. Ayrıca, bağırsaklarınızdaki probiyotiklerin ve prebiyotiklerin işlevini destekleyen asetik asit gibi bazı asit türlerini de içerir. Bununla birlikte, süpermarkette bulunan çoğu sirke probiyotik içermez.

Fermente Ne Demek? Sağlık İçin En İyi Fermente Gıdalar!

Günde iki kez birer çorba kaşığı elma sirkesi içebilirsiniz. Sabah kahvaltısı, öğle veya akşam yemeğinden önce, yemeğinize bir çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin ve ardından lahana turşusu ve yoğurt gibi daha fazla fermente sebze tüketmeye veya probiyotik seviyelerini gerçekten artırmak için ev yapımı ayran içebilirsiniz.

Hamur mayası bazı ekmekler fermente edilir, ancak probiyotik içermezler. Fermantasyon, tahıllarda bulunan besin maddelerinin emilim için daha uygun olmasına yardımcı olur ve sindirimi zorlaştıran antinutrient içeriği azaltır.

Fermantasyon Nasıl Çalışır?

Fermantasyonun tanımı, “tipik olarak efervesansı ve ısı yayılmasını içeren bir maddenin bakteri, maya veya diğer mikroorganizmalar tarafından kimyasal olarak parçalamasıdır“. Fermantasyon işlemi, sebze ve şeker içeren bir karbonhidrat gibi bileşikleri dönüştürür.

Fermente Ne Demek? Sağlık İçin En İyi Fermente Gıdalar!

Fermente Gıdaların Faydaları

  • Fermente yiyecekleri yemenin faydaları nelerdir? Fermente, probiyotik yiyeceklerin tüketiminin vücut üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. Fermente gıdalarda yaşayan bakteriler, bağırsaklarda koruyucu bir tabaka oluşturur ve salmonella ve E.coli gibi patojenik faktörlere karşı korur. Aslında, bu sağlıklı bakteri dozunu elde etmek için, en iyi probiyotik yiyecekleri tüketmek önemlidir.
  • Fermente gıdalar, antikorların artmasına ve daha güçlü bir bağışıklık sistemine neden olur; Ayrıca, iştahı düzenler, şekeri ve rafine edilmiş karbonhidrat isteklerini azaltır. Aslında,  fermente sebzeler kandida bağırsaklarının tedavisinde yardımcı olabilir. Diğer bir yararı lakto-fermantasyonun gıdaların besin içeriğini arttırması ve kültürlenmiş gıdalardaki mineralleri daha kolay hazır hale getirmesidir. Fermente gıdalardaki bakteriler ayrıca sindirim / bağırsak sağlığına faydalı vitamin ve enzimler de üretirler.

Fermente Ne Demek? Sağlık İçin En İyi Fermente Gıdalar!

  • Uygulamalı Mikrobiyoloji Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, “Son bilimsel araştırmalar, probiyotiklerin hem insanlar için hem de hayvanlar için sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak önemli rolünü“ destekledi. Mikrobiyal enfeksiyonlara karşı bir engel oluşturan doğal yaklaşım denilebilir.
  • Fermente gıdaların sosyal kaygıları azalttığına dair kanıtlar bile var. Maryland Üniversitesi Sosyal Hizmet Okulu'nun öncülüğünde yapılan son araştırmalar, sosyal kaygı bozukluğu ile bağırsak sağlığı arasında bir bağlantı buldu. Duygularımızın büyük bir kısmı, bağırsaklarımızdaki sinirlerden (enterik sinir sistemimiz) etkilenmiş gibi görünüyor. Mikrobiyota, bağırsak-beyin iletişimini, duygu durum kontrolünü ve davranışlarını etkiliyor görünmektedir. Hayvan çalışmalarında, depresyonun beyin ve bağırsak sağlığı etkileşimi ile bağlantılı olduğu ve kronik yorgunluk sendromu olan kişilerin de probiyotik tüketiminden fayda sağladığı bulunmuştur.

Fermente Ne Demek? Sağlık İçin En İyi Fermente Gıdalar!

  • Yoğurt tüketmenin daha iyi genel beslenme kalitesi, sağlıklı metabolik profiller ve sağlıklı kan basıncı ile ilişkili olduğu bulunmuştur.
  • Lahana turşusu - Çalışmalar lahana turşusunun insan sağlığı üzerinde çeşitli yararlı etkileri olduğunu göstermektedir; Sindirim sağlığının artırılmasına, dolaşımda yardımcı olmasına, iltihaplanmaya karşı savaşmasına, kemiklerin güçlendirilmesine ve kolesterol seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olabilir.
  • Turşular, çok yaygın olan K vitamini eksikliğini gidermeye yardımcı olabilir, çünkü küçük bir turşu kemik ve kalp sağlığında önemli bir rol oynayan bu yağda çözünen vitaminin günlük değerinin yüzde 18'ini içerir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.