Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Feng Shui Nedir? Neden Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Son Güncelleme:
 Feng Shui Nedir? Neden Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Popüler bir akım olan Feng Shui, Uzak Doğu’dan dünyaya yayılan felsefelerden en bilinenidir. Günümüzde enerjisini doğru şekilde yönlendirmek isteyenlerin tercihi olan bu akım dekorasyonu ve birtakım alışkanlıkları baz alarak ortamı düzenleme üzerine kuruldur. Feng Shui nedir, nasıl uygulanır ve neden yapılır sorularının yanıtını aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

feng shui

Feng Shui Nedir?

Feng Shui Nedir?

Rüzgarın ve suyun taşıdığı enerjiyi yaşanılan ortam içerisine yansıtmak ve hayatın tüm enerjisini bu alanda toplamak için eşya düzenlenerek uygulanan felsefeye Feng Shui denmektedir.

Çin’in antik dönemlerine dayanan bu felsefe, evin içerisinde huzurun hakim olmasına dayanır. Bu inanca göre eşyaların kişilerle iletişimi ve onlara verdiği enerji sayesinde sakinlik ve rahatlama sağlanır. Yapılan araştırmalar bu psikolojik yaklaşımla dekore edilen evlerin daha sakin olduğunu onaylamaktadır.

Feng Shui Neden Yapılır?

Evlere yeni bir soluk getirmek adına modern insanların benimsediği dekorasyon fikirleri arasında yer akan Feng Shui akımı askında Çin kültüründe aktif olarak varlığını bir felsefe şeklinde sürdürmeye devam etmektedir. İlk çıkışını iletişim kurma ihtiyacına borçlu olan Feng Shui inancı, doğanın yaşam enerjisini ve rahatlatıcı yönünü evlerine taşıyan insanların daha sakin, konsantrasyonu yüksek, huzura sahip insanlar olmasını hedeflemektedir.

feng shui

Feng Shui Neden Yapılır?

Feng Shui Nasıl Uygulanır?

Evin kötü enerji, karanlık ve tekdüzelikten kurtulmasını amaçlayan bu inancın 8 temel prensibi vardır. Feng Shui kuralları şu şekilde özetlenmektedir:

Odalar olabildiğince aydınlık ve doğanın renklerini taşıyan türden olmalıdır. Odada ferahlık yaratması açısından bol bol ayna bulundurulmalı, yaşanılan alan ferah olmalıdır.

Bulunulan odalar içerisinde zil ya da çan sesleri gibi akustik malzemelerden faydalanılmalı ya da dinlenilen müzik doğayı çağrıştıran sakin seslerden oluşmalıdır.

feng shui

Feng Shui Nasıl Uygulanır?

Odaların tıpkı doğayı andıran cinsten renkliliği ve canlılığı olmalıdır. Parlak renklerden oluşan mobilyalar ve dekorasyon ürünleri çeşitlendirilmeli, oda doğanın çeşitliliğini anımsatmalıdır.

Tıpkı doğada canlıların dolaştığı gibi sallanan, hareketlenebilen süsler bulundurulmalıdır. Bu amaçla odanın tavanından sarkan süsler ya da bitkiler kullanılabilir.

Ev içerisinde herhangi bir teknolojik cihaz bulundurmak Feng Shui felsefesi kurallarına göre tamamen yanlıştır. Günümüzde teknolojik aletlerin kapsadığı yer ve özellikle akıllı telefonların zararları düşünüldüğünde bu kural oldukça ön plana çıkmaktadır.

Heykellerin Çinliler için büyük anlamlar ifade etmesinden ileri gelen bir diğer kural da evde heykel barındırmaktır. Bu sembol insanın yalnız olmadığını ifade eder.

feng shui

Feng Shui Nasıl Uygulanır?

Ev içerisinde ev sahibinin sevdiği türden ve renkli olmasına özen gösterilerek seçilmiş çiçekler bulundurulmalıdır. Mümkünse sevimli evcil hayvanlar edinerek evi canlandırmak gereklidir.

Bambu uzun yaşamı temsil eden bir Uzak Doğu sembolüdür. Kılıç ise yine aynı felsefelerde korumayı temsil eder. Uzun seneler süren bir güven ve koruma duygusu için ev içinde bambudan üretilen kılıçlar bulundurmak gereklidir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Kavurma nasıl yapılır? Kurban kavurması yapılışı ve tarifi
31 07 2020 - 11:26
Hacamat ne zaman yaptırılır? Temmuz ayı hacamat takvimi 2020
19 07 2020 - 10:44
Yılan burcu özellikleri nelerdir? Yılan burcu hangi tarihler arasında?
16 07 2020 - 16:29
Burçlar değişti mi? NASA burç tarihlerinin değiştiğini doğruladı
16 07 2020 - 15:09
Haftalık Burç Yorumları 29 Haziran-5 Temmuz 2020 Haftalık Burç Yorumları
29 06 2020 - 11:57
22-28 Haziran 2020 Haftalık Burç Yorumları! Bu Hafta Burcunuz Ne Söylüyor?
22 06 2020 - 12:16
Yorum Yap