Kamu Personeli

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 10’a yakın kadrodan 12 bin personel alınacağını duyurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2019’da 29 bin 689 sağlık personeli alınacağını belirterek, “Bunun ilk etabı olarak 6 bin 829 hemşire, bin ebe ve 3 bin sağlık memuru olmak üzere odyolog, psikolog, diyetisyen, fizik tedavi gibi alanlarda 12 bin personelin alımı için önümüzdeki ay ilana çıkılacak. Önümüzdeki ay olmasıyla ilgili bütün hazırlığımızı yaptık, kılavuz hazırlığımız bitti. ÖSYM’ye gönderdik.” açıklamalarını yapmıştı.

Personel alım başvuruları ne zaman başlayacak?

Sağlık Bakanlığı’nın bu konuyla ilgili tüm çalışmalarının sorunsuz bir şekilde tamamlandığını dile getiren Koca, konuşmasına şöyle devam etti:

“Özellikle altını çizerek söylemek istiyorum, 12 bin personelin alımı da bugüne kadar olduğu şekliyle KPSS ile olacak. İkinci etabı ise, yani 29 bin 689 sağlık personeli alımını tamamlayacak olan 17 bin 689 personeli de muhtemelen Eylül-Ekim’de ÖSYM’nin takvimine göre planlamış olacağız. Personelin KPSS ile alımı konusundaki yöntem daha bir hakkaniyetli ve bu anlamda başarıyı endeksleyen bir yaklaşım tarzı olduğu için bunu devam ettirmek, en azından hakkaniyetli olma noktasında bu yöntemin daha doğru olduğunu düşünüyoruz.”

Başvuru şartları neler?

Yeni personel alımına ilişkin herhangi bir başvuru şartı yayımlanmasa da geçen senelere göre koşulların şöyle olacağı tahmin ediliyor:

  • Adayların 18 yaşını tamamlamış ve 36 yaşından gün almamış olması,
  • Başvurulan meslek için belirlenen bir okuldan istenilen sertifika/belgelere sahip olmak,
  • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı almamış olmak,
  • İşe göndermede önceliğe sahip olan adayların bunu resmi olarak gösterecek bir belgeye sahip olması,
  • KPSS kapsamındaki taleplerde, önlisans mezunları için KPSS’ye girmiş olmak ve P93 puan türünden en az 60 puan almış olmak, lisans mezunları için ise P3 puan türünden en az 60 puan almış olmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu