Facebook’un Kripto Parası Libra, Başarılı Olabilecek Mi?

Birkaç ay önce dünyanın en önemli sosyal medya platformu Facebook, kripto para projesini açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde varlığı resmi olarak da tanıtan Facebook ekibi, yeni kripto parasına Libra adını koydu. Bu haberin ortaya çıkmasından bu yana ekonomistler ve kripto para uzmanları fikir olarak temelde ikiye ayrılmış durumda. Bir taraf varlığın sektöre büyük katkılar sunacağını düşünürken, diğer […]

20.06.2019 - 19:36
20.06.2019 - 19:36
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Birkaç ay önce dünyanın en önemli sosyal medya platformu Facebook, kripto para projesini açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde varlığı resmi olarak da tanıtan Facebook ekibi, yeni kripto parasına Libra adını koydu. Bu haberin ortaya çıkmasından bu yana ekonomistler ve kripto para uzmanları fikir olarak temelde ikiye ayrılmış durumda. Bir taraf varlığın sektöre büyük katkılar sunacağını düşünürken, diğer taraf ise varlığın herhangi bir faydası olmayacağını düşünüyor.

Kripto para yatırımcılarının merakla beklediği Libra hakkındaki ekonomist görüşlerine bakmak gerekirse, Libra’nın Bitcoin’e veya geleneksel varlıklara tehdit oluşturacağı görüşüne sahip büyük bir kitle var. Kripto para sektöründeki yatırımcılar ve uzmanlarda varlığın sektöre olumlu etki edeceğini ve Bitcoin’e bir rakip olamayacağı görüşünde. Bu yazımızda Libra hakkındaki olumsuz görüşleri ve Libra’nın başarılı olup olamayacağını değerlendireceğiz.

Geleneksel Piyasa Aktörleri

Merkez Bankaları, bazı ülkelerin regülatör kurumları ve çeşitli banka kuruluşları kripto paralara karşı sert bir tutum içerisinde. Bu kurumların yöneticilerine göre, kripto varlıklar mevcut düzenlerine tehdit oluşturuyor ve geleneksel finans için yıkıcı etkilere sahipler. Konuya örnek vermek gerekirse, Fransa Maliye Bakanı Brouno Le Maire, Libra’ın dünya çapında bir etki oluşturmayacak kadar zayıf olduğunu açıkladı.

Almanya, ABD ve Avustralya gibi ülkelerin merkez bankaları da Libra’yı tartışıyorlar. ABD’nin Facebook yönetimini kısa sürede senatoya çağıracağı da gelen bilgiler arasında. Yapılan açıklamaları genel olarak değerlendirdiğimizde, geleneksel finans aktörlerinin bu projeye karşı cephe aldığını görebiliyoruz. Bu durum gayet normal çünkü Le Maire’nin yaptığı açıklamaların benzerlerini daha öncede görmüştük. Geleneksel finans aktörleri bu varlıkları kendilerine tehdit olarak gördükleri için yatırımcıların kripto sektörüne girmelerini istemiyorlar ve bu tip açıklamalarla piyasayı yönlendirmeye çalışıyorlar.

İşin ilginci ise, ABD’nin en önemli finans kuruluşlarından JPMorgan Chase’de benzer bir projeyi duyurmuş fakat bu kadar tepki almamıştı. Yapılan olumsuz yorumların temelinde, Facebook şirketine karşı duyulan nefret ve sosyal medya platformunun gücüne karşı duyulan korku yatıyor. Facebook’un benzer bir projeyle başarı sağlaması JPMorgan Chase’e oranla çok daha fazla olduğu için bu yorumların yapılmasını gayet normal karşılamalıyız.

Libra Sektöre Neler Katabilir, Etkili Olabilir Mi?

Bu soruya cevap verebilmek için, Facebook’un projeyi ne kadar önemsediğini ve hangi alanda kullanacağını bilmemiz gerekiyor. Şimdiye kadar gelen bilgilere göre Libra, stablecoin sınıfında yer alan bir kripto olacak. Facebook’un bu kararı almasının temel sebebi, kripto paraların yaşadığı volatilite gibi sorunları yaşamamak istemesi. Volatilite gibi sorunların önüne geçilerek, varlığın büyük kitleler tarafından kullanılması hedefleniyor.

Not: Stablecoin, değeri Dolar veya Euro gibi Fiat para birimlerine endeksli olan kripto paralara verilen isim ve bu varlıkların değeri büyük oranda sabit kalıyor.

Libra’nın 2020 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Facebook’un temel amacı varlığın kendi platformlarında bir takas aracı olarak kullanılması. Varlığın kısa zamanda popüler hale geleceğini tahmin etmek için uzman olmaya gerek yok fakat etkisini sürekli olarak koruması tamamen Facebook yönetiminin alacağı kararlara bağlı.

Libra’nın Bitcoin’e tehdit oluşturma ihtimali ise %1’den daha az. Bitcoin anonim sınıfında yer alan bir varlık fakat Libra’nın kontrolünün tamamı bir şirketin elinde olacak. Facebook’un daha öncede kullanıcı verilerini sattığını düşünürsek, Libra’ya duyulan güven düşük bir seviyede kalacaktır. Sadece anonim noktasından olaya yaklaştığımızda bile Libra’nın Bitcoin’e alternatif oluşturması imkansız.

Libra’nın etkili bir kripto para olma ihtimali ise bir hayli yüksek. Binance gibi bir borsanın desteklediği Binance Coin’in en değerli yedinci varlık olduğunu düşünürsek Libra ortaya çıkışının ardından ilk yirmi varlık arasındaki yerini alacaktır. Facebook yönetimi başarılı bir teknolojik altyapı kurabilirse, varlık en değerli ilk 5 kripto para arasında yerini alabilir.

Libra gibi benzer projelere sahip varlıkların kısa sürede yatırımcılarına kazanç sağladığıyla ilgili birçok örnek olduğu için, Libra ortaya çıktıktan hemen sonra varlığı portföyünüze eklemenizi tavsiye ederiz.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim