Facebook Yöneticisi Brexit Seçimlerinde Rusya’nın Parmağı Olmadığını Belirtti

Rusya’nın çeşitli teknolojiler kullanarak ABD Başkanlığı ve Brexit seçimlerine müdahale ettiği iddia edilmişti. ABD Başkanlığı seçimlerinde Trump’un Rusya’dan destek aldığı iddiası o kadar fazla dile getirilmişti ki Trump’un güvendiği birçok isim görevi bırakmak zorunda kalmıştı. İngiltere’nin Brexit oylamasında da parmağı olduğu iddia edilen Rusya, bu konuya ilgili birçok açıklama yapmıştı.Söz konusu seçimle ilgili Facebook şirketinden […]

24.06.2019 - 18:04
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Rusya’nın çeşitli teknolojiler kullanarak ABD Başkanlığı ve Brexit seçimlerine müdahale ettiği iddia edilmişti. ABD Başkanlığı seçimlerinde Trump’un Rusya’dan destek aldığı iddiası o kadar fazla dile getirilmişti ki Trump’un güvendiği birçok isim görevi bırakmak zorunda kalmıştı. İngiltere’nin Brexit oylamasında da parmağı olduğu iddia edilen Rusya, bu konuya ilgili birçok açıklama yapmıştı.Söz konusu seçimle ilgili Facebook şirketinden de benzer bir açıklama geldi. Şirkette geçtiğimiz yıl Küresel İlişkiler departmanında başkan olarak göreve başlayan Nick Clegg, verdiği demeçte Brexit seçimlerinde herhangi bir dış güç müdahalesine rastlamadıklarını açıkladı. Brexit oylaması sonucunda İngiliz Krallığı’nın %52’si Avrupa Birliğinden ayrılmak istediğine karar vermiş ve bu karar İngiltere Meclisinde büyük tepkiyle karşılaşmıştı.

AB KARŞITLIĞI ÇOK ESKİYE DAYANIYOR

Facebook yönetimi iki seçimde de benzer algoritmaları kullanarak olası bir Rusya müdahalesini tespit etmeye çalıştıklarını fakat herhangi bir bulguya rastlamadıklarını belirtti. İngiltere hükümeti de mevcut sistemlerinde Rusya’nın herhangi bir müdahalesinin olmadığını belirtmişti. Facebook’ta görev alan Nick Clegg aynı zamanda İngiltere’nin Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunmuş ve Brexit ile ilgili İngilizlerin AB karşıtlığının çok eskilere dayandığını açıkladı.İngiltere ve ABD gibi ülkelerin seçimlerinde Rusya müdahalesi olduğunu iddia etmesi ise yeni bir düşman arayışından kaynaklanıyor. SSCB dağıldığından beri kendilerine yeni bir düşman arayan Batı bloku, Rusya’nın güçlenmesiyle birlikte sistemlerine bile müdahale ettiğini belirterek Rusya’nın büyük bir tehlike olduğunu kendi halklarına benimsetmeye çalışıyor.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim