Kadın

Facebook Hesabını Gizlemenin Yolları – Facebook’ta Görünmez Olmak

Facebook, yakın çevremiz ile iletişim kurabildiğimiz ve yeni arkadaşlar edinebildiğimiz devrim niteliğinde bir sosyal medya sitesi. Gizlilik ayaları ise mutlaka gözden geçirilmeli zira tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi, sanal dünyada da tanımadığımız insanların özel hayatımızı izlemelerini istemeyebiliriz.

[ilkharf text=”Facebook hesabınızı gizleyerek, paylaşımların ve kişisel bilgilerin sadece istediğiniz kişiler tarafından görülebilmesini sağlayabilirsiniz. Öyle ki bazı bilgilerin, sadece kendiniz tarafından görülebilmesini sağlamak da mümkün. İşte Facebook’ta görünmez olmanın ve hesap gizlemenin yolları.” renk=”mavi” radius=”duz”]

03. Facebook’ta Görünmez Olmak

Facebook Hesabını Gizlemenin Yolları - Facebook'ta Görünmez Olmak

Kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra, sağ üst bölümden ayarlara girin. Oradaki gizlilik ayarları sekmesine tıklayın. O bölümde aşağıdaki gizlilik esasları ile karşılaşacaksınız;

Telefon numaram ile beni kimler bulabilir? 

Facebook arama kutucuğuna, kayıtlı telefon numaranız yazıldığında kişilerin sizi bulmasını istemiyorsanız, bu seçeneği kapalı tutun.

Paylaşımlarımı kimler görebilir?

Paylaşımlarınızı sadece arkadaşlarınızın görmesi için bu seçeneği düzenleyebilirsiniz. Arkadaşlarınızın dahi görmemesi için sadece ben seçeneğini seçmelisiniz.

Arkadaş listemi kimler görebilir?

Arkadaş listenizi açık tutmak, sadece sizin değil arkadaşlarınızın da gizliliğini etkilemektedir. Çevrenizi de koruma altında tutmak adına, bu seçeneği kapalı tutmanızı tavsiye ediyoruz.

E-mailimi arayarak kimler beni bulabilir?

Arama kutucuğuna, kayıtlı mail adresiniz yazıldığında, sonuçlarda çıkmamak için bu seçeneği kapatmanız gerekecektir.

Kimler arkadaşlık isteği gönderebilir?

Bu seçeneği kapalı tutmak istemeyebilirsiniz. Bu sayede çok eskiden sizi tanıyan arkadaşlarınız, sizlere arkadaşlık isteği gönderebilir. Sonuçta tanımadığınız biri ise, isteği geri çevirmekte veya yok saymakta özgürsünüz.

Arama motorlarında görünmek

Her bir facebook hesabı, özel bir url adresine sahiptir. Bu url adreslerinin, Google veya Yandex gibi arama motorlarında görünmesini istemiyorsanız, bu seçeneği kapalı tutun. Bu sayede Google’da adını ve soy isminiz aratıldığında, sonuçlarda sizin Facebook hesabınız olmayacaktır.

02. Facebook Hesap Gizleme Seçenekleri

Facebook Hesabını Gizlemenin Yolları - Facebook'ta Görünmez Olmak

Facebook hesap gizlemenin 5 farklı seçeneği bulunmaktadır. Herkes, sadece arkadaşlarım, arkadaşlarımın arkadaşları, sadece ben, özel.

Arkadaşlarımın arkadaşları seçeneği de, neredeyse herkes kadar büyük bir kitleyi içermektedir. Ortalama 300 kadar arkadaşınız olduğunu düşünürsek, hesabınız yaklaşık olarak 100.000 kişiye açık hale gelmiş olacaktır. Topluma tamamen açık ve şeffaf bir hayat sürmüyorsanız, mutlaka bu seçeneği de kapalı tutun.

01. Şifrenizi Değiştirin

Facebook Hesabını Gizlemenin Yolları - Facebook'ta Görünmez Olmak

Facebook hesaplarının gizliliğini tamamen ortadan kaldıracak durum ise çalınmasıdır. Facebook hesap çalınma vakıalarına, %99 oranda güçsüz şifreler sebep olmaktadır. Mahreminizi korumak için, mutlaka güçlü şifreler kullanmalısınız.

Sanal hırsızların hesabınıza erişememesi adına mutlaka içerisinde büyük harf, küçük harf, sayı ve özel karakterler bulunduran şifreler tercih edin. Şifrelerinizi sadece sizin aklınıza gelebilecek, özel kelimelerden veya sembollerden oluşturmanız, çalınmasını imkansız hale getirecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu