Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

İyi Eyeliner Sürmenin Püf Noktaları

Son Güncelleme:
 İyi Eyeliner Sürmenin Püf Noktaları

Kadınlar için makyaj malzemeleri arasında oldukça özel bir yere sahip olan eyeliner, etkileyici bir makyajın olmazsa olmazlarından. Çarpıcı bakışlar için akla ilk gelen çözüm olan eyeliner, ne yazık ki birçok kadın için hala ekstra yetenek gerektiren bir işlem. Eğer siz de etkileyici bakışlar için doğru şekilde eyeliner sürmek istiyorsanız size özel hazırladığımız rehberimizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

eyeliner sürmek

Primer Kullanımı

Eyelinerı ne denli düzgün bir şekilde çekerseniz çekin elde ettiğiniz görünümü korunmadığınız ve eyelinerın bulaşmasını ya da dağılmasını önlemediğiniz sürece istediğiniz başarıyı elde edemezsiniz. Bu nedenle gözler için üretilen primer ürünlerle önce uygun zemini hazırlayıp sonra farklı eyeliner modelleri denemelisiniz.

Eyeliner Formunu Seçin

Eyeliner üreten firmalar size birçok seçenek sunar; kalem, jel, likit gibi. Bu nedenle ürünün farklı formlarını deneyerek hem yarattığı görüntü hem de kullanımı açısından size en uygun olanı bulmanız gereklidir. Örneğin yeni başlayanlar için likit eyeliner zorlayıcı olabilir ancak profesyonel makyajlar için jel eyeliner istenen etkiyi yaratan atabilir.

eyeliner sürmek

Jel Eyeliner

Doğru Duruş

Eyeliner sürme konusunda uzman kişilerin bu konudaki en büyük sırrı doğru duruşu bulmak ve kendini bu pozisyonda kitlemektir. Eyeliner çekerken dirsekleri sabitlemek için düz bir yüzey bulup dirseklerinizden aldığınız destekle çok daha başarılı olabilirsiniz.

Gölgeleme

Gölgelendirmek hem renkleri hem de biçimi ön plana çıkarmak için şarttır. Üst kirpikler boyunca kahverengi ya da siyah gibi daha koyu renk eyeliner çeşitleri tercih ederken, gri ya da bronz gibi renklerle bu defa hem üst hem alt kirpik çizgisini belirginleştirin. Böylece ilk çizgide yaptığınız yanlışları ikinci renkte düzeltebilirsiniz.

Kuralları Yıkın

Genelde makyaj yapan kişilerde eyelinerı düzgün çekmek için göz pınarlarından dışa doğru sürmek gerektiği gibi bir algı vardır. Videolarda da sık sık sürme tekniği olarak dikkati bu yöntem çekse de aslında gözlerin dışından içe doğru uygulama yapmak çok daha akıllıca olacaktır. Çünkü kuyruk kısmından başlayıp içe doğru çekilen eyeliner hem simetrisi açısından daha başarılı olacak hem de kedi gözü gibi eyeliner şekilleri uygulamak çok daha kolay olacaktır.

eyeliner sürmek

Eyeliner Sürmenin Püf Noktaları

Kapatıcı Kullanımı

Makyaj yaparken elbette hata yapabilirsiniz ancak söz konusu eyeliner olduğunda tüm işlemi silmeye çalışmak kusur düzeltmek yerine göz çevresindeki makyajın daha da dağınık durmasına yol açacaktır. Bu nedenle minik kusurları kamufle etmek istediğinizde silmek yerine kapatıcınızı kullanın. Kapatıcıyı bir çerçeve olarak kullanarak eyeliner çizgisini daha belirgin hale de getirebilirsiniz.

Malzeme Değişikliği

Elbette her makyaj malzemesinde seçici olmak ve son kullanım tarihine dikkat etmek gerekiyor. Ancak eyeliner söz konusu olduğunda likit ürünlerin çok hızlı nem ve sıcaklıktan etkilendiğini unutmamalı ve sıkça ürün değişimine girmelisiniz. Kalem ürünlerin ömrü bir yıl, likit olanların 6 ay olurken, ürünleri bozulduğu halde kullanmaya devam etmenin hem görsel hem estetik sorunlar yaratacağı unutulmamalıdır.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklarımız:


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
2020 Yılının Kış Moda Makyaj Trendleri
25 12 2019 - 20:41
Kadınlarda Saç Rengi Nasıl Açılır?
10 12 2019 - 16:45
Peeling Nedir? Evde Doğal Yollarla Nasıl Peeling Yapılır?
11 11 2019 - 23:51
Kusursuz bir yüz için ihtiyacınız olan 5 cilt bakım tavsiyesi
10 09 2019 - 14:40
Küçük yöntemlerle günlük yaşantınızda uygulayabileceğiniz, sizi daha sağlıklı kılacak 4 tavsiye
3 08 2019 - 13:29
Saçlarınızı geri kazanabileceğiniz 3 etkili saç çıkarma yöntemi
1 08 2019 - 16:53
Yorum Yap