Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Evdeki kötü kokular için pratik çözümler

Bazen aniden beliren bazen de yavaş yavaş ortaya çıkan kokular artık canınızı sıkmasın, hepsinin pratik çözümü mevcut. Rahatsız edici yemek kokularından, boya kokusuna kadar can sıkıcı ve rahatsız eden kötü kokulardan kurtulabiliriz. Çöp, sigara, boya, tuvalet gibi evde karşılaştığınız kötü kokular için pratik çözümler karşınızda…
Eklenme:
 Evdeki kötü kokular için pratik çözümler

Evin çeşitli yerlerinde oluşan kötü kokuları gidermek için birbirinden pratik çözümler hazırladık. İşte evdeki kötü kokular için pratik çözümler…

Çöp kokusu nasıl giderilir?

Çöp kutusuna karbonat ve kabartma tozu karışımı serpmeniz çöplerin daha az kokmasını sağlayacak. Ayrıca çöpteki kötü kokuları önlemek için tuvaletler için üretilen koku gidericileri de kullanabilirsiniz. Çöp kokusuna maruz kalmamanın bir diğer yolu da uygun poşetleme ve ayrıştırma yöntemidir.

Tuvalet kokusu nasıl giderilir?

Tuvalet evde en rahatsız edici kokuyu veren ve iyi temizlenmezse daha da kötü kokmasına neden olan yerdir.  Tuvaletteki kötü kokuyu önlemek için klozet ve lavaboya yarım bardak karbonat, limon suyu veya sirke döküp bol suyla yıkayın. Lavaboya kahve telvesi, ardından da kaynar su dökebilirsiniz. Aynı zamanda tuvaletin bir köşesinde bir bardak karbonat ya da limon suyu bulundurmanız da kötü kokunun yayılmasını azaltır.

Boya kokusu nasıl giderilir?

Evdeki boya kokusunu gidermek bir hayli güç görünebilir. Tabi ki evi yeterince havalandırmak çok önemlidir. Fakat sizlere pratik bir çözüm daha sunmak istiyoruz. Boya yapılan odanın ortasına bir tabak içine ufalanmış bayat ekmek koyun. Ertesi akşam da aynı yere sıcak bir tabak süt bırakın. Boya kokusunun tümüyle yok olmasa bile, bir hayli hafiflediğini göreceksiniz.

Buzdolabı kokuları nasıl giderilir?

Can sıkıcı bir diğer ev kokusu da buzdolabı kokularıdır. Yemeklere bile sinen bu kokuyu önlemek için bir kâseye sirke ve karbonat koyup ağzı açık bir şekilde buzdolabına yerleştirin. Aynı zamanda bir bardak ağzı acık bir şekilde süt koymanız da işinizi görecektir. Bu, kötü kokuyu engelleyecektir. Peynir kabına kekik koymanız da peynirin kötü koku yaymasını engeller.

Gardırop kokuları nasıl giderilir?

Limon ve portakala karanfil batırarak gardırobunuzun bir yerine koyun. Meyveler giysilere hoş bir koku verecek ve kötü kokunun önüne geçecektir.

Yemek kokuları nasıl giderilir?

Kızartma yaptığınızda yağına bir sap maydanoz atmanız kokuyu azaltır. Balık gibi ağır kokan yemekleri yaparken de bir cezveye sirkeli su koyun ve kısık ateşte kaynatın. Balığın artık hiç de ağır kokmadığını fark edeceksiniz.

Mutfak dolaplarındaki kokular nasıl giderilir?

Mutfak dolabını ve çekmecelerini ispirtolu suyla silmek çözüm sağlayabilir. Bir çay tabağına un ya da kokulu sabun koyarak dolapların içinin kokmasının önüne geçebilirsiniz.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Kıymalı patates dolması tarifi
22 10 2020 - 12:19
Ciğerin faydaları! Ciğer sote nasıl yapılır?
21 10 2020 - 13:17
Sağlıklı yaşam için bilmeniz gereken 5 kural
20 10 2020 - 13:47
Avokado ile ne yapılır? Kolay avokadolu tarifler
19 10 2020 - 11:00
Su içmenin faydaları
16 10 2020 - 19:11
Detoks suyu nedir, faydaları nelerdir?
16 10 2020 - 14:16
Yorum Yap