1. HABERLER

 2. NEDİR?

 3. Evde Yapabileceğiniz En İyi Detoks İçecekleri
Evde Yapabileceğiniz En İyi Detoks İçecekleri

Evde Yapabileceğiniz En İyi Detoks İçecekleri

A+A-

Gün boyunca sık sık halsizlik veya şişkinlik hissediyor musunuz? İhtiyacınız olan enerjiye sahip olmak için mücadele ediyor musunuz?

Bir meşrubat olarak enerji içeceğini tercih etmek yerine, vücudunuzdaki fazla toksinlerin bir kısmından kurtulmayı düşünebilirsiniz. Rehberimiz size, evinizde yapabileceğiniz detoks içecekler için lezzetli tarifler de dahil olmak üzere, enerjinizi artırmanıza, sindiriminizi artırmanıza ve karaciğerinizi temizlemenize yardımcı olabilecek tüm detoks içeceklerinin faydaları hakkında bilgi verecek.

Vücudunuzu detoksifiye etmek, karaciğerinizi, sindiriminizi ve iltihabı ve diğer rahatsızlıkları kontrol altında tutan diğer vücut sistemlerini destekler. Detoksifikasyon tedavisinin kullanımı lisanslı doktorlar arasında çok yaygındır.

Detoks terapileri, yaygındır ve toksin maruziyetini, otoimmün hastalıkları ve gastrointestinal sorunları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Evde vücudunuzu detoksifiye etmenin birçok yolu vardır ve doğal maddelerden yapılan detokslu içecekler sağlığınızı desteklemek için harika bir yoldur.

Bu bileşenler detoksifikasyon sürecini teşvik eder ve karaciğerinize, böbreklerinize ve diğer organlara vücudunuzdaki atıkları gidermek için gerektiği gibi çalışması gereken besin ve vitaminleri sağlar. Rehberimiz, daha iyi ve daha hızlı hissetmenize yardımcı olabilecek lezzetli, besleyici detokslu içecekler oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Detokslu içecekler, enerjili ve net hissetmenizi sağlar, bu nedenle bu faydalı uyuşmaları evde nasıl yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Evde Yapabileceğiniz En İyi Detoks İçecekleri

Detoksifikasyonun birçok çağrışımı vardır. Pek çok insan, sadece oruç tutmanın veya özel ilaçlar veya formüller kullanmanın, toksinleri vücudunuzdan çıkarabileceğini düşünüyor. Görünüşe göre, detoksifikasyon hayal ettiğinizden çok daha kolaydır.

Birçoğunuz şu anda mutfağınızda olan basit malzemelerle lezzetli, sağlıklı bir detoks içeceği yapabilirsiniz. Evde detokslu içeceklerin avantajlarından yararlanabilmek için lüks bir şey satın almanıza gerek yoktur. Vücudumuz her zaman böcek ilacı, ağır metal, koruyucu, kirletici ve toksik kimyasallara maruz kalır. Bu toksinler, çevremizdeki nesneleri soluduğumuzda, yediğimizde ve dokunduğumuzda bedenimize girer ve bir kez bedenlerimizin içine girdiklerinde, doku ve hücrelerimizde, bazen de çok uzun süre kalırlar.

Toksinler kansere, zihinsel sağlık sorunlarına ve sindirim, üreme veya metabolik bozukluklara neden olmak gibi önemli sağlık etkilerine sahip olabilir. Detokslu içecekleri düzenli kullandığınızda, vücudunuzda biriken bu toksinlerden önemli problemlere yol açmadan önce kurtulabilirsiniz.

Toksinlerle aşırı yüklenirseniz, aşağıdakiler dahil olmak üzere herhangi bir sayıda semptomla karşılaşıyor olabilirsiniz:

Bu semptomlardan bir veya daha fazlasına sahipseniz veya semptomlarda son zamanlarda bir artış fark ettiyseniz, vücudunuzu detoksifiye etmeniz ve daha sağlıklı bir duruma getirmeniz gerekebilir.

Detoks İçeceklerinin Yararları

Detoks içecekleri vücudunuz ve zihniniz için birçok önemli yarar sağlar ve en önemli sağlık yararları şu şekildedir:

Karaciğeri Temizler

Her zaman toksinlere maruz kalırsın. Bu böcek ilaçları, kimyasallar, ağır metaller ve kirleticiler vücudunuzun hücrelerinde ve dokularında depolanır. Zamanla metabolizmanızı, ruh halinizi ve bağışıklık sisteminizi etkilerler.

Teşhis edilmiş herhangi bir hastalığınız yoksa ve daha önce tarif ettiğimiz semptomlardan herhangi birine hala sahipseniz, sisteminizdeki toksik birikmeden etkilenebilirsiniz. Karaciğerinizin, atık maddeleri ve toksinleri kanınızdan çıkarmak gibi birçok işlevi vardır. Karaciğeriniz etkili çalışırken, atıklar vücuttan idrar ve dışkı yoluyla atılır.

Karaciğeriniz toksinleri vücudunuzdan tamamen yok edemediğinde karaciğerinizdeki yağ dokusunda depolanır, karaciğeriniz işlevi düzeltene kadar kalır ve bunları uygun şekilde çıkarabilir. Düzenli olarak bir detoks içeceği tükettiğinizde, karaciğerinizin toksinleri vücudunuzdan alma kapasitesini artırabilirsiniz; bu, detoksifikasyonun idrar veriminizi ve sağlığınızı iyileştirdiğini ve bu durumun karaciğer fonksiyonlarını iyileştirdiğini gösterir.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Enerjiniz azsa veya metabolizmanız yavaşlıyorsa, bu kilo verme çabalarınızı engelleyebilir. Detoks içecekleri size enerji ve gelişmiş metabolik işlev sağlayabilir. Bazı detoks bileşenleri, hücrelerinizin şekeri daha verimli kullanmasına yardımcı olan enzimler içerir ve bu da kilo vermenize yardımcı olabilir. Vücudunuzu detoksifiye ederken, tüm sistemlerin beslenmeyi doğru kullanmasına yardımcı olursunuz.

Evde Yapabileceğiniz En İyi Detoks İçecekleri

İltihabı Azaltır

Ağır bir yemek yerine detoks içeceği tükettiğinizde, sindirim sisteminize ve karaciğerinize sisteminizi dinlendirme ve temizleme şansı verir. Enflamasyonun vücudunuzda birçok soruna neden olduğu ve önemli sağlık sorunlarına yol açabileceği bilinmektedir.

Sindiriminizi kolaylaştırmak ve karaciğerinize faydalı, detoksifiye edici bileşenler sunmak, bu sistemlerin işlerini düzgün bir şekilde yapabilmelerini ve tekrar çalışmaya devam etmelerini sağlayabilir.

Cildiniz Güzelleşir

Cildiniz toksinlerin vücudunuzda bulabileceği başka bir yer. Kimyasallar ve kirletici maddeler gözeneklerinizi tıkayabilir ve kuru cilt ve kırışıklıklar dahil olmak üzere ileri yaşlanma belirtilerine neden olabilir .

Detoks içecekleri kullanmak toksinlerin atılması, cildinizin genel görünümünü iyileştirebilir. Birçok detoks içeceği, cildinizin sağlıklı ve ışıltılı olması için gereken antioksidanlar ve diğer besinler bakımından zengindir. Bu esansiyel besinler bağışıklık sisteminizin doğru çalışmasına yardımcı olur, yaşlanma belirtilerini iyileştirir.

Beyin Gücü ve Enerjinizi Artırır

Karaciğerinizi ve diğer metabolik sistemleri temizlemek inflamasyon yükünüzü azaltır ve size yaşam boyu daha fazla enerji verir.

Vücudunuzdaki toksinler yorgunluğa katkıda bulunan, sizi halsiz hissettirir. Bu toksinleri bıraktığınızda, yenilenmiş ve yaşayabilirsiniz. Detokslu içecek bileşenlerinin zihinsel sağlığı arttırdığı bilinmektedir ve bu içeceklerin sağladığı önemli hidrasyon sağlıklı vücut ve beyin fonksiyonları için gereklidir.

En Yararlı Detoks İçerikleri

Her sebzenin, meyvenin ve bitkinin vücudunuz için özel yararları vardır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve karaciğerinizi detoksifiye etmek için bu doğal bileşenlerin hangi kombinasyonunu kullanabileceğinizi bilmek, onu iyileştirme gücü verebilir.

Favori detoks içeriklerimizin avantajlarını okuyun, ardından evde ideal detoks içeceğinizi oluşturun.

Salatalık

Salatalıklar, onları mükemmel antioksidan, polifenol ve doğal diüretik kaynakları yapan birçok temel besin içerir. Vücudunuzun serbest radikal hasarlarından kaynaklanan iltihaplanmaya karşı savaşmasına, yaşlanma sürecini yavaşlatmasına ve karaciğerinizi temizlemesine yardımcı olur.

Bir diüretik olarak, salatalıklar vücudunuzun toksinleri ve diğer atıkları dışarı atmasını sağlayan idrara çıkmayı uyarır.

Karpuz

Karpuz, vücudunuz için mükemmel bir hidrasyon kaynağı olmasının yanı sıra, vücudunuzu detoksifiye edebilen ve birçok yönden daha iyi sağlığı destekleyen temel besinlerle doludur.

Bir detoksifikasyon maddesi olarak karpuz, detoksifikasyon için gerekli olan kan akışını ve hidrasyonu düzenlemeye yardımcı olan magnezyum ve potasyum içerir. Karpuz , A ve B vitaminlerinde iltihaplanma ve serbest radikal hasarına karşı savaşır. Karpuz aynı zamanda kırmızı veya pembe rengini veren güçlü bir antioksidan olan likopen bakımından da zengindir.

Likopen, kan basıncını ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak da dahil olmak üzere birçok kronik hastalığın önlenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir .

Limon

Limonun sağlığınıza sağladığı faydalar yüzyıllardır bilinmektedir. Askorbik asit kaynağı olarak, limonlar detoksifikasyon, sindirim, cilt sağlığı ve bağışıklıkta yardımcı olur. Limonların besinleri daha hızlı iyileşmenize ve yaşlanma belirtileriyle savaşmanıza yardımcı olabilir. Limondaki pektin sizi daha uzun süre dolduran lif sağlar, böylece limon detokslu içecekler de kilo kaybına neden olabilir.

Greyfurt

Greyfurtun onlarca yıldır kilo verme stratejilerine dahil edilmesinin bir nedeni var. Greyfurtlar, AMP ile aktive olan bir protein kinaz (AMPK) olarak bilinen bir enzim içerir. Bu enzim vücudunuz tarafından şekeri daha verimli bir şekilde metabolize etmek için kullanılır.

AMPK, metabolizmanızı artırarak kilo verme çabalarınızı artırır. Greyfurt ayrıca bağışıklığı artıran C Vitamini bakımından da zengindir. Greyfurt vücudunuz ve beyniniz için de mükemmel bir hidrasyon kaynağıdır.

Misket Limonu

Lime karaciğerinize, sindirim sisteminize ve bağışıklık sisteminize birçok fayda sağlar. Ayrıca flavonoidler bakımından zengin olup, sindirim sistemindeki safra ve asit salgısını artırarak toksinlerin ve atıkların parçalanmasına yardımcı olabilir. misket limonu, C vitamini ve diğer antioksidanları içerir, bu da bağışıklık sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Nane

Nane, neredeyse diğer tüm yiyeceklerden daha yüksek bir antioksidan konsantrasyonuna sahiptir. Nane detoksifikasyona yardımcı olan safra üretimini artırarak sindirimi artırmaya yardımcı olur. Nanenin antimikrobiyal özellikleri, nefesinizi tazeleyerek mikropları öldürmeye yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Evde Yapabileceğiniz En İyi Detoks İçecekleri

Çilek

Çilek mükemmel bir antienflamatuar antioksidan ve flavonoid kaynağıdır. Çilek yemek, yaşlanma sürecini yavaşlatmaya ve kronik hastalık riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. Vitamin A ve C bakımından zengin olan çilekler , herhangi bir detoks içeceğine harika bir katkı sağlar. Cildinizin de sağlıklı kalmasına yardımcı olan mükemmel bir hidrasyon kaynağıdır. Çileklerin antioksidanları detoksifikasyona neden olur ve düşük iltihaplanma ve daha iyi sindirim sağlar.

Ahududu

Ahududu sadece lezzetli değil, aynı zamanda kilo vermenize yardımcı olabilecek ketonlar içerir. Hayvan denemeleri, ketonların kilo alımını ve göbek yağı olan visseral yağ dokusu birikimini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Ahududu ayrıca Vitamin B ve C de yüksek olduğu için detokslu içeceklere çok iyi katkı sağlar, çünkü sağlıklı cildi teşvik eder ve faydalı antioksidanlar içerir.

Biberiye

Biberiye, aynı bitki ailesinin bir parçası olan nane ile aynı faydaların çoğunu sağlar. Nane gibi, detoksifikasyon ve yağ metabolizmasına yardımcı olan safra üretimini arttırır.

Biberiye, sindirim sisteminizin atıkları ve toksinleri yok etmek için doğru şekilde çalışmasını sağlayan bağırsaklarınızdaki uygun mikroflora dengesini destekler. Biberiye vücudunuzun besin maddelerini emme kabiliyetini artırabilir, bu onu diğer detoks bileşenleri ile mükemmel bir kombinasyon haline getirir.

Zencefil

Zencefil yüzyıllarca tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Zencefil güçlü bir antioksidan ve antienflamatuar bir bitkidir. Zencefil, toksinlerin daha verimli bir şekilde elimine edilmesine yardımcı olabilecek birçok şekilde sindirime yardımcı olur.

Zencefil bulantı, kabızlık, şişkinlik ve diğer gastrointestinal problemler için doğal bir tedavi yöntemidir. Detokslu içeceklere taze veya öğütülmüş zencefil eklemek, sindiriminizi iyileştirir ve vücudunuzun sisteminizi detoksifiye etmek için çalışmasına yardımcı olur.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi kilo kaybına yardımcı olmak ve detoksifikasyonda yardımcı olmak için metabolizmanızı artırabilir. Elma sirkesi asetik asit bakımından yüksektir ve bu da doğal olarak metabolik fonksiyonları yeniler.

Probiyotik özellikleri, sindirim sisteminizin uygun mikroflora seviyelerini korumasına yardımcı olur ve ayrıca mayayı ve soruna neden olan diğer organizmaları kontrol etmek için yeterli pH dengesi sağlar.

Aloe Vera

Aloe vera bitkisinin yaprakları, detoksifikasyon için faydalı bir jel içerir. Elma sirkesi gibi, doğru şekilde sindirmenize yardımcı olan ve atıkları ve toksinleri yok etmenize yardımcı olan uygun bağırsak mikroflorası seviyelerini destekler. Aloe vera bağışıklığınızı artırabilir ve iltihaplanmayı da azaltabilir.

Karahindiba, tarçın, kırmızı biber ve yeşil çay gibi diğer birçok içerik detokslu içecekleriniz için mükemmel katkılardır. Meyve ve sebzelerin vücudunuzda dengeyi ve sağlığı artıracak birçok temel besin ve mineral içerdiğini unutmayın.

Hoşunuza giden lezzet kombinasyonlarını bulmak için malzemelerle deneme yapın ve yeni bir şeyler denemekten korkmayın. Detoks içeceği kombinasyonlarınız için iyi bir başlangıç ​​yapmak istiyorsanız, aşağıda bizim favori tariflerimizden bazılarını bulabilrisiniz.

 En İyi Doğal Detoks İçeceği Tarifleri

Bugün piyasada önceden hazırlanmış detoks içecekler mevcutken, kendi malzemelerinizi daha iyi kontrol edebileceğiniz, dahil etmek için en iyi meyve ve sebzeleri seçebileceğiniz ve detoks içeceğinizi zevklerinize ve ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebileceğiniz anlamına gelir.

Ev yapımı detoks içecekler, evinizde detoksifikasyonun tüm avantajlarını, birkaç basit ve doğal içerikle sunar. Bir detoks işlemine başlamadan önce, sindirim sisteminizi bir tuzlu su temizliği ile temizlemeyi düşünebilirsiniz.

 • Bir litre ılık suda bir veya iki çorba kaşığı deniz tuzu eritin.
 • Suyu için ve bekleyin.
 • Tuzlu su sisteminizden çıkan atıkları hızla dışarı çıkaracağından, bu süre içerisinde tuvalete yakın durun.
 • Bu temizlik vücudunuzu gelecekteki detoksifikasyon için hazırlayabilir ve ayrıca kilo kaybına yardımcı olabilir.

Detoks Suları

Detoks suları, gün boyu yudumlamak için mükemmel içeceklerdir. Su ve malzemeleri bir sürahiye yerleştirin ve en az beş saat bekletin. İsterseniz onları buzla içebilirsiniz. Artık bu detoks bileşenlerinin gücünü anladığınız için, sizin için de çalışan bir kombinasyon oluşturabilirsiniz.

Bir sürahiye su ekleyin:

 • Birkaç nane yaprağı, bir limon dilimi kesilmiş ve iki bardak karpuz.
 • Bir salatalık ve bir limon suyu.
 • Bir limon suyu ve üç çorba kaşığı aloe vera jeli.
 • Yarım limon suyu ve bir çorba kaşığı taze rendelenmiş zencefil kökü.
 • Bir bardak çilek dilimleri, iki dal biberiye ve iki bardak karpuz küpler halinde kesin.
 • Bir limonun suyu, iki yemek kaşığı akçaağaç şurubu ve sekizinci çay kaşığı acı biber.

Evde Yapabileceğiniz En İyi Detoks İçecekleri

Detoks Smoothileri

Smoothi meyve, sebze, ot ve sıvının lezzetli karışımlarıdır. En iyi sonuçları elde etmek için yüksek güçlü bir blender kullanın.

Aşağıda listelenen kombinasyonlar, vücudunuzu detokslamanıza yardımcı olacak ve aynı zamanda harika bir tada sahip olacak ve sizi birçok elyaf ve besin maddesi ile dolduracak.

 • İki çorba kaşığı Goji meyvesini beş dakika boyunca sıcak suda bekletin. Suyu boşaltın, ardından meyveleri bir fincan taze ananas, bir fincan yaban mersini ve bir greyfurt suyuyla birlikte bir karıştırıcıya ekleyin. Kremsi ve pürüzsüz olana kadar karıştırın.
 • Karıştırıcınızda, çeyrek bardak haddelenmiş yulaf, bir bardak badem veya diğer bitki sütlerini, yarım bardak hindistan cevizi suyunu, yeşil elmanın yarısını, her çeyrekte bir bardak maydanoz ve kişniş, bir çorba kaşığı çiğ bal ve birkaç buz küpü ekleyin, pürüzsüz olana kadar karıştırın.
 • Karıştırıcınıza bir bardak süt ekleyin. İstediğiniz bir fincan dondurulmuş çilek, dörtte üçü dondurulmuş ananas ve dörtte bir fincan dondurulmuş pancar ekleyin. Bir çay kaşığı taze rendelenmiş zencefil, yarım çay kaşığı taze rendelenmiş zerdeçal, avokadonun dörtte biri, bir çorba kaşığı chia tohumu ve iki çay kaşığı bal ekleyin. İstediğiniz kıvamı elde etmek için daha fazla süt ekleyerek pürüzsüz olana kadar karıştırın.
 • Bir portakalı, bir mandalina, iki muz, bir limonu soyun. Bütün portakal, mandalina ve muzları karıştırıcınıza ekleyin. Tat tercihinize bağlı olarak limon ekleyin. Çeyrek fincan süt ve buz küpleri ekleyin. Pürüzsüz olana kadar karıştırın. İstediğiniz tadı elde etmek için ilave meyve veya süt ekleyebilirsiniz.
 • Blenderinize bir fincan dondurulmuş kızılcık, soyulmuş bir elma, bir buçuk bardak süt, bir buçuk bardak su veya hindistan cevizi suyu ve tarçın ile zerdeçal ekleyin. Pürüzsüz olana kadar karıştırın.
 • İki soyulmuş kivi, bir limon suyu, bir bardak hindistan cevizi suyu, bir büyük portakal suyu, bir maydanoz sapı, bir avuç ıspanak yaprağı, bir kaşık chia tohumu, bir- yarım çay kaşığı öğütülmüş zencefil, bir tutam deniz tuzu ve buz küpleri ekleyin ve karıştırın.

Detoks içeceklerini tüketmek, sizi engelleyen veya sağlığınızı etkileyen atık ve toksinlerin vücudunuzu temizlemenin harika bir yoludur. Cilt problemleri yaşıyorsanız, ruh hali değişimleri, halsizlik veya sindirim sorunları, detoks içeceği denemek sizin için doğru çözüm olabilir.

Detoks içeceklerdeki içerikler karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir, iltihaplanmayı azaltır, bağışıklığınızı arttırır ve hatta kilo vermenize yardımcı olabilir. Her bir bileşenin tüm faydalarını okuyun, ardından zevklerinize uygun bir kombinasyon seçin.

Detokslu içecekler ayrıca kilo kaybını arttırmanın ve iltihaplanma ve ağrı gibi diğer semptomları iyileştirmenin harika bir yoludur. Sağlıklı bir yaşam tarzının bir parçası olarak detokslu içecekler genel sağlığınıza ve mutluluğunuza katkıda bulunabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.