Kadın

Evde Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır? Evde Yanık İlacı Yapılışı

Ciddi yanıklar tüm cilt katmanlarını tahrip edebilir ve hatta kaslara ve altta yatan yağa zarar verebilir. Ciddi yanıkların derhal tıbbi yardıma ihtiyacı var. Doğal tedaviler ciddi yanıklarda, yara iyileşmesine ve ağrıyı azaltmada yardımcı olabilir.

Evde yanık tedavisi nasıl yapılır merak ediyor musunuz? Size enfeksiyon riskini azaltabilecek ve bölgelerin iz bırakmadan iyileşmesine yardımcı olabilecek en iyi doğal ilaçlardan bazılarını listeledik. Yanıkların doğal olarak iyileşmesine yardımcı olmak için, evde yanık ilacı yapabilir, esansiyel yağlardan yardım alabilirsiniz.  Ayrıca, iltihabı artıran ve iyileşmeyi yavaşlatan gıdaları azaltırken, optimal iyileşmeyi teşvik eden iltihap önleyici yiyecekleri artırabilirsiniz.

Evde Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır? Evde Yanık İlacı Yapılışı

Yanık Çeşitleri Nelerdir?

Yanık belirtileri arasında kırmızı cilt, şişme, ağrı ve kabarcıklar sayılabilir. Gerçekten kötü bir yanık için semptomların tam olarak ortaya çıkması bir ila iki gün sürebilir. Bir yanığın evde tedavi edilecek kadar küçük olup olmadığını nasıl anlarsınız? Semptomların ciddiyeti, yanık derecenizi belirlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca tıbbi yardıma ihtiyacınız olup olmadığını anlamanıza da yardımcı olabilir.

Cilt hasarı seviyesine bağlı olarak, yanıklar çeşitleri olarak şu şekilde sınıflandırılır:

Birinci derece yanık: Sadece epidermis olarak bilinen cildin dış katmanını etkileyen en küçük yanık türüdür. Belirtileri kızarıklık ve ağrı içerebilir.

İkinci derece yanık (kısmi kalınlıkta yanıklar olarak da bilinir): Bu yanık hem epidermisi hem de dermisi (cildin ikinci katmanı) etkiler. Şişlik ve kırmızı, beyaz veya lekeli cilde neden olabilir. Kabarcıklar gelişebilir ve ağrı şiddetli olabilir. Derin bir ikinci derece yanık, cildin yaralanmasına neden olabilir.

Üçüncü derece yanık: Bu şiddetli yanık, derinin altındaki yağ tabakasına kadar uzanır. Yanmış alanlar siyah, kahverengi veya beyaz olabilir ve cilt deri gibi görünebilir. Üçüncü derece yanıklar sinirleri tahrip ederek uyuşukluğa neden olabilir.

Evde Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır? Evde Yanık İlacı Yapılışı

Bir yanığı tedavi etmenin en iyi yolu, yanık tipine bağlıdır. Birinci derece yanıklar genellikle evde, özellikle mutfakta yapılan ortak faaliyetlerden kaynaklanır. Aşağıdaki popüler internet aramaları size küçük yanıkların ortak nedenleri hakkında bir fikir verecektir: “sıcak tavada yanığı nasıl tedavi edilir”, “kaynamış su yanığı nasıl tedavi edilir”, “yağ yanığı nasıl tedavi edilir” veya “ Erimiş şekerden yanık nasıl tedavi edilir? ”Maalesef, bu durumlardan en az birine cildinize kolayca yakabilecek şekilde aşina olduğunuza eminim.

Ciddi yanıklar derhal tıbbi müdahale gerektirse de, iyi haber, birinci derece yanıklar, doğal ev ilaçları ile tedavi ediliyor. Küçük yanıkları tedavi etmenin en iyi yolu nedir? Şimdi bir göz atalım!

Yanık İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Yanık evde nasıl tedavi edilir diyorsanız işte size çözüm önerileri;

Soğutarak Bölgeyi Sakinleştirin

Özellikle elde ve parmaklarda oluşan yanıklar için yapmanız gereken ilk müdahale bölgeyi sakinleştirmek olacaktır. Yanmış cildi soğuk akan suyun altına koyun veya yaklaşık beş dakika buzlu bir kompres uygulayın. Akan su, ağrıları hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Evde Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır? Evde Yanık İlacı Yapılışı

Yanığa İyi Gelen Besinler

Yanığın hızlı bir şekilde nasıl iyileşeceğini merak ediyorsanız, diyetinize odaklanmayı unutmayın! İşte yanık iyileşmesine yardımcı olacak besinler;

Su: Kayıp sıvıların takviyesi için Hindistan cevizi suyu gibi bol miktarda su veya elektrolit içecekleri alın.

Turunçgiller: Kollajen üretimini ve cilt iyileşmesini destekleyen, C vitamini yüksek meyve ve sebzeleri tüketin.

Balık: İnflamasyonu azaltmak ve doku onarımına yardımcı olmak için omega-3 yağ kaynaklarını tüketin.

Çinko: Çinko, yara iyileşme sürecinin her aşamasını düzenlemede önemli bir rol oynar. çinko bakımından zengin gıdaların alımını arttırmak için, diyetinize kırmızı et, kabak çekirdeği ve ıspanak ekleyebilirsiniz

Temiz, yağsız protein: Dokuyu yeniden oluşturmak için protein gereklidir. Günlük yemek başına en az dört ila beş gram yüksek proteinli gıda hedefleyin.

Yanığın İyileşmesini Yavaşlatan Gıdalar

Yanık tedavisinde Anti-enflamatuar yiyecekleri tüketmek önemli olmakla birlikte, enflamatuar yiyeceklerden uzak durmak da aynı derecede önemlidir. Bu yiyecekler şu şekildedir;

Şeker: Şeker vücutta iltihaplanmayı teşvik eder ve iyileşmeye karşıdır.

Trans ve hidrojenlenmiş yağlar: İşlenmiş gıdalar, iltihaplanmayı teşvik eden ve vücudunuzun iyileşme yeteneğini azaltan hidrojenlenmiş yağlar içerir.

İşlenmiş gıdalar: İşlenmiş gıdalar kimyasalları, boyaları ve  iyileşmeyi yavaşlatabilecek diğer şüpheli katkı maddelerini içerebilir.

Aloe Vera

Aloe vera, sakinleştirici ve serinletici özelliklerine sahip, yanıklarda uzun bir kullanım geçmişi olan mucize bir bitkidir. Yıllar önce, ABD Gıda ve İlaç İdaresi, aloe vera merheminin ciltteki yanıkların iyileştirilmesi için reçetesiz satılan bir ilaç olarak kullanılmasını onayladı.

Evde Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır? Evde Yanık İlacı Yapılışı

E vitamini

Yanık, vücutta oksidatif strese neden olur ve özellikle gerçekten ciddi bir yanıksa E vitamini sorunu yaşayabilirsiniz. Çalışma sonuçları süper etkileyici olmasa da, E vitaminin en popüler kullanımlarından biri, yanıkların, yaraların ve yaraların tedavisidir. E vitamini yönünden zengin yiyecekleri tüketebilir, takviye alabilir (genellikle günlük 400 IU) veya topikal E vitamini kullanabilirsiniz.

Çinko

Çinko, daha önce de bahsettiğimiz gibi iyileşme için enzimatik reaksiyonlar için önemlidir. Çinko takviyesi almak, diyetinizde yeterli düzeyde bir şey olmadığını düşünüyorsanız, seviyelerin artmasına yardımcı olabilir.

L-glutamin

L-glutamin, doku iyileşmesi ve yanıklarla ilgili enfeksiyonları önlemek için gereken bir amino asittir. 2014 yılında yayınlanan “Beslenme ve Kronik Yaralar” başlıklı bilimsel bir makaleye göre, “Glutamin takviyesinin bağırsak fonksiyonlarını iyileştirdiğine, septik komplikasyonları azalttığına ve insülin duyarlılığını arttırdığına dair kanıtlar ortaya konmuştur.

Antioksidan Takviyeler

Yanıklar, vücutta serbest radikallerin salınımına yol açan inflamatuar bir tepkiye neden olabilir. C vitamini, E vitamini, selenyum ve flavonoidler ve diğer antioksidanlar gibi antioksidanlar, yanıkların neden olduğu serbest radikallerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Evde Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır? Evde Yanık İlacı Yapılışı

Yanıklar İçin Uçucu Yağlar

Lavanta yağı bir yanık için en iyi ev ilaçlarından biridir. Acının rahatlaması ve kesik, sıyrık veya yaraların iyileşmesi için üç ila beş damla lavanta yağını bir çay kaşığı hindistancevizi yağıyla karıştırın ve karışımı ilgili alana uygulayın. Parmaklarınızı veya temiz bir pamuk kullanabilirsiniz. Lavanta esansiyel yağı yanıkları iyileştirmeye yardımcı olurken,  buhur yağı, yara izini azaltmaya yardımcı olabilir ve çay ağacı yağı enfeksiyon riskini azaltabilir. Hızlı yanıkları gidermek için lavanta, bal ve zeytinyağı ile bu ev yapımı yanık kremi kullanmayı deneyin. Ek terapötik faydalar için tarifte birkaç damla buhur ve çay ağacı yağı da kullanabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu