Kadın

Evde Sirke Yapımı! Sirke Nasıl Yapılır?

Zayıflamak için, temizlik için, kısacası birçok konuda faydalarından yararlandığımız sirke yemekler ve suların içine de artık sık sık giriyor. Uzun yıllardan beri şifa kaynağı haline gelen sirke son dönemlerde daha bir önemli hale geldi.

Ama gerçek ve sağlıklı bir sirkenin temeli fermantasyona dayanıyor. Yani bir sirkenin yapımı aylarca sürebiliyor. örneğin market raflarında satılan sirkeler bu fermantasyon sürecini geçirmediği için faydalarından tam anlamıyla yararlanamıyoruz. Fakat biraz emek ve biraz da sabır göstererek bu doğal mucizeyi evde yapmak mümkün. Bütün faydalarından doya doya yararlanmak için evde sirke nasıl yapılır? O halde hadi gelin hep birlikte sirke yapımı yolculuğuna başlayalım.

Fermantasyon Nedir?

Başta da belirttiğimiz gibi iyi ve sağlıklı bir sirkenin temeli fermantasyona dayanıyor. Öncelikle fermantasyon nedir ve faydaları nelerdir sorusunu yanıtlayarak işe başlayalım. Maddelerin bakteri ve mantarların yardımıyla mayalanması işlemine fermantasyon adı verilir. Meyve sebze ya da diğer gıdalar mayalanmaya ne fermantasyon süreci sonucunda en faydalı hale geliyor. örnek fermantasyon ürünleri ise boza, sirke, ekşi mayalı ekmek, ekşi maya,  ev yapımı sucuk ve ey yapımı yoğurt sayabiliriz.

Fermantasyonun faydaları nelerdir merak edenler için de hemen anlatalım. İnsan vücudunun 2. beyni olarak kabul edilen bağırsaklar sağlıklı bir şekilde çalışmazsa vücutta birçok hastalık ortaya çıkabiliyor. Bağırsakların sağlıklı şekilde çalışması için probiyotikler ihtiyaç duyuluyor. İşte fermantasyon ürünler bu probiyotiklerin yaşamasına imkan veriyor.

Sirke Anası Nedir?

Evde sirke yapımı için bilmeniz gereken detayları sizlere anlatalım ve daha sonra da püf noktalarından bahsedelim. Mayalı bir madde olan sirkenin mayalanması için sirke anası gerekiyor. Sirke yapımı sırasında elde edeceğiniz 10 jelimsi maddeyi saklayarak diğer sirke yapımlarında kullanabilirsiniz.

Sirke anası şeker oranları yüksek meyveler doğal meyveler bulgur nohut gibi bakliyatlar ve temiz içme suyu sayesinde oluşuyor. Sirke kurduktan sonra bu malzemeler sayesinde elde ettiğiniz sirke anasını bir kavanoz içerisinde temiz ve kuru ortamda orta ısıda saklayın. Daha sonra sirke yapacağınız zamanlarda mayalamak için başka bir malzemeye ihtiyaç duymadan bu sirke anası kullanabilirsiniz.

Ev Yapımı Sirkenin Püf Noktaları

Daha fazla sizleri bekletmeyelim ve ev yapımı sirkenin püf noktaları neler hemen anlatmaya başlayalım. Öncelikle sirke için oldukça önemli bazı malzemeler var. Bunlar ise, bakliyatlar, doğal meyveler ve temiz su. Elinizde bu malzemeler varsa sirke kurmak için önünüzde hiçbir engel kalmıyor. Fakat sirkeyi hangi meyve ile yapacaksanız yapın mutlaka doğal meyve olduğundan emin olun. Renkli doğal meyveler sayesinde sirkenin tadı güzelleşir kalitesi artar. Kullanacağınız meyvenin çürük kısmını ayırarak en tatlı olanlarını kullanmaya özen gösterin. Eğer meyvelerin çürük taraflarını kullanırsanız bu sirkenin fermente olmasını engelleyecektir. Elinizde sirke anası yoksa sizin kullanabileceğiniz en güzel şeylerin başında doğal pekmez ve doğal bal var.

Sirke yapmaya başlarken dikkat etmeniz gereken diğer bir püf noktası ise meyvelerin kabuklarını soymamak. Çünkü meyve kabukları sirkeli etme işlemini hızlandırıyor. Özellikle sert meyvelerle sirke yapacaksınız meyveleri küçük küçük doğrayın bu sayede daha çabuk sonuç alabilirsiniz.

Meyveleri doğradıktan sonra temiz bir içme suyu hazırlayın. Evde ilk defa sirke yapıyorsanız mutlaka sirke anası elinizde yoktur. Sirkenin mayalanması için bu durumda bulgur nohut ve organik bal kullanmanız gerekiyor. Aynı zamanda sirkeyi mutlaka cam kavanozun içerisinde kurur çünkü plastik şişelerde istediğiniz verimi alamazsın. Cam kavanozun içerisine bulgur meyveler nohut ve balığı ekleyerek plastik bir kaşıkla iyice karıştırın. Bu süreçte tahta kaşıkları kullanmayın. Suyunu da ekledikten sonra kavanozun kapağını önce bir tülbentle kapatın daha sonra da sıkıca kapağını kapatın. Kuru, serin ve doğrudan ışık almayan bir yerde bu kavanozu 20 gün boyunca saklayın. Fakat kavanozun kapağını iki günde bir açarak içerisini karıştırmanız gerekiyor.

20 günlük süreç tamamlandıktan sonra bir 20 gün daha beklemeniz gerekiyor. Bu sürecin sonunda ise sirkenin içerisinde sirke anasının oluştuğunu göreceksiniz bunu alın ve dikkatli bir şekilde saklayarak diğer sirkelerinizde kullanın. Daha sonra sirkenin içerisindeki meyveleri bir tülbent yardımıyla süzün ve bu aşamada bari ya tuz ekleyerek normal cam şişelere aktarın. İşte bu kadar…

Ev Yapımı Elma Sirkesi Tarifi

Faydaları saymakla bitmeyen ve en çok kullanılan sirke türlerinin başında gelen elma sirkesi tarifi ile bugünkü yazımızı tamamlayalım.

Malzemeler:

  •  Bir kilogram elma
  • 3 Litre su
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 1/2 çay bardağı bulgur
  • Bir çay bardağı nohut

Nasıl Yapılır?

Taze ve tatlı olarak seçtiğiniz elmaları iyice yıkayın ve daha sonra kurulayın. Elma sert bir meyve olduğu için onu minik minik doğrayarak içme suyu doldurduğunuz cam kavanozun içerisine ekleyin. Daha sonra içerisine bulgur nohut ve balı da ilave edin. Plastik ya da silikon bir kaşıkla malzemeleri iyice karıştırarak önce ağız kısmını bir tülbentle kapatın daha sonra da kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Bu şekilde kavanozu 20 gün boyunca uygun koşullarda saklayın fakat günde 1 defa karıştırmaya dikkat edin. Elmalar sirkenin dibine çökecektir bu şekilde 20 gün beklettikten sonra hiç karıştırmadan bir 20 gün daha bekletin. Bu sürecin sonunda ise oluşacak sirke anasını alarak elma sirkesini süzün. Bundan sonra elma sirkesini afiyetle tüketebilirsiniz.

Not: Sonraki tariflerinizde elinizde sirke anası olacağı için bulgur nohut ve bal kullanmanıza gerek kalmadan sirke yapabileceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu