Hijyen Hiç Bu Kadar Eğlenceli Olmadı: Evde Sabun Nasıl Yapılır?

Cildi temizlerken besleyen, aynı zamanda capcanlı renkleriyle banyo dekorunun bir parçası halini alan sabunlar, her evde bulunan ürünlerdendir. Evde sabun yapımı ise gün geçtikçe yaygınlaşan bir hobi olmanın yanında evden çalışarak ek gelir sağlama arayışı içinde olanlara da çözüm olmaktadır. Siz de dilediğiniz renk, şekil ve kokularda sabunlar tasarlamak için sabun yapımı hakkındaki bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. […]

19.10.2018 - 9:10
19.10.2018 - 2:12
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Cildi temizlerken besleyen, aynı zamanda capcanlı renkleriyle banyo dekorunun bir parçası halini alan sabunlar, her evde bulunan ürünlerdendir.Evde sabun yapımıise gün geçtikçe yaygınlaşan bir hobi olmanın yanında evden çalışarak ek gelir sağlama arayışı içinde olanlara da çözüm olmaktadır. Siz de dilediğiniz renk, şekil ve kokularda sabunlar tasarlamak için sabun yapımı hakkındaki bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

evde sabun yapımı

Evde Doğal Sabun Nasıl Yapılır?

Tıpkı evde doğal yumuşatıcı yapımı gibi hem içeriğini bilmeniz açısından hem de maddi olarak çok daha uygun olmasıyla pratik ve keyifli bir hobi olarakevde doğal sabun yapımıhakkında denemeler yapmak oldukça akıllıcadır. Bunun için gerekli temel malzemeler sabun bazı, kalıp, dilediğiniz bir esans ve sabun boyası olacaktır.

Evde sabun yapımı malzemeleridüzenlendikten sonra adım adım uygulanması gereken işlemler şu şekildedir:

  1. Orta boylarda bir tencerenin yaklaşık 3’te 2’sini su ile doldurun.
  2. Tencereden daha küçük boyda ve ısıya karşı dayanıklı bir kabı alın ve tencerenin içerisine yerleştirin.
  3. Ocağın altını açıp suyun iyice ısınması için bekleyin.
  4. Sabun bazını küçük parçalar halinde bıçakla ayırın ve tencerenin içindeki kaba boşaltın. Bazın parçalara ayrılması daha kolay erimesini sağlarken benmari usulü ısıtmaksa daha yanmadan erime sağlar. Birkaç dakika içerisinde baz istediğimiz sıvı kıvamına gelecektir.

evde sabun yapımı

  1. Eriyen sabun bazı içerisine istenen esanslar ve boyalar eklenerek iyice karıştırılır. Bu noktadakolay sabun yapımıiçin dikkat edilmesi gereken püf noktası esans ya da boyanın yalnızca birkaç damlasının yeterli olacağını bilmektir.
  2. Sıcak haldeki karışım dilediğiniz kalıba dökülür ve soğumaya bırakılır. Eğer sabun kalıbı için uygun bir kaba sahip değilseniz silikon yapılı muffin ve kek kalıplarınızı kullanabileceğinizi unutmayın.
  3. Yaklaşık 15 dakika sonra sertleşen sabunu kalıbından ayırabilirsiniz.
  4. Ortam sıcaklığına bağlı olarak sabun ortalama 15 dakika sonra sertleşir ve kalıptan çıkabilecek hale gelir.

Evde Sıvı Sabun Nasıl Yapılır?

Uyguladığınız tüm bu işlemlere su ilavesi yaparak devam etmek,evde sıvı sabun yapımıiçin uygulanması gereken tek püf noktasıdır. Bazın sıvı formda olması nedeniyle su miktarını ayarlamakta güçlük çekebilirsiniz, bu nedenle ölçüleri daha iyi ayarlamanızı sağlamak adına hazır kalıp sabunları sıvı sabuna dönüştürmeyi ve böylece kullanım tipi gibi süresini de değiştirebilirsiniz.

evde sabun yapımı

Kalıp sabunu tıpkı sabun bazı gibi parçalayıp benmari usulü eritin ve gerekliyse boya ve esans ilave edin. Sonrasında koyulaştıkça su ilave ederek soğumasını sağlayın. Bu şekilde elinizdeki sabunların miktarını büyük ölçüde artırmış olacaksınız.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim