Haber

Evde Orkide Bakımı Nasıl Olur? Orkidenizi Canlı Tutmanın Yolları

Orkide, güzel olduğu kadar bakımında sıkıntılar yaratabilen ve zorlayabilen bir çiçek türüdür. Orkidede doğru bakım oldukça önemlidir. Doğru bakım yapıldığı sürece orkideyi canlı tutmak ve üremesini, çoğalmasını sağlamak mümkündür.

Orkide Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Orkidelerin çok fazla çeşiti bulunmaktadır. Bu nedenle seçim sırasında zorluk yaşamanız normaldir. İşte orkide seçerken dikkat etmeniz gerekenler.

 •  Kütle olarak büyük olan orkideleri seçmeniz sizin için uygun olabilir. Büyük orkideler eve daha rahat uyum sağlar.
 •  Çiçeklerinin bir kısmı açmış orkideler tercih edilmelidir. Çünkü çiçekleri tamamen açmış olan orkideler yakın zamanda dökülecek demektir.
 •  Orkide alınırken kök kısmına dikkat edilmelidir. Kök rengi siyaha yakın ise alınmamalıdır. Çünkü siyah kökler ölü kök demektir.
 •  Yapraklarında leke olan orkideleri almaktan uzak durulmalıdır. Lekeler hastalık ya da güneş yanığı belirtileridir.

Evde Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Öncelikle orkidenin yetiştirilmesi düşünülen yer güzel planlanmalıdır.

 • Direkt güneş ışığı almamalı fakat aydınlık olmalı.

Yeterince ışık almayan orkide yaprakları kararmaya başlar.

 • Doğu cephesi tercih edilmeli.

Başka cephelerde yetiştirmek içinse bir perde yardımıyla güneşin önünü kesebilirsiniz.

 • Serin bir ortam olmalı.

Oda sıcaklığının 23 derece olduğu ortamlar tercih edilmelidir. Fazla serin ortam tomurcuklanmayı engeller.

 • Aşırı sulama yapılmamalı.

Kökler her zaman nemli olmalıdır ancak orkidelerin diğer ev bitkilerinden bir farkı da hafifçe kurumaya ihtiyaçlarının olmasıdır.

 • Sulama gündüz yapılmalıdır.

Akşam sulamaları bitkinizin bakterilenmesine neden olabilir. Yaprak aralarına su kaçırmadan sulamayapılmalıdır. Orkideyi sulayacak olan suyun ısısı oda ortamının sıcaklığı ile aynı olmalıdır.

Orkidelerde Saksı Seçimi

Orkidenizi fazla büyük ya da fazla küçük saksılara koymamalıdınız. 10 ya da 12 cm büyüklüğündeki saksılar ihtiyacınızı karşılamaktadır. Burada dikkat edilmesi gerekilen nokta, orkideniz fazla kökü varsa bu toprak yapısını bozabilir. Bu nedenle bu durum ortaya çıkmışsa toprağı değiştirmeniz gerekmektedir. Her sene düzenli olarak saksını ve çiçek uygunluğu kontrol edilmesi gerekir.

Evde Orkide Bakımı Nasıl Olur? Orkidenizi Canlı Tutmanın Yolları

Orkide Budaması Nasıl Olmalıdır?

Orkideler düzenli olarak budanması gerekn bir bitki türüdür. Budamanın amacı ölü kısımların temizlenmesi, şekil alması ya da çiçeklendirme işlemi amacıyla yapılabilmektedir.

Budama işlemi Eylül ya da Kasım aylarında özenle yapılmalıdır. Budamadan önce makas iyice dezenfekte edilmelidir.

Kurumuş yapraklar gövdeye yakın yerlerden kesilmelidir ancak gövdeye kesinlikle zarar verilmemelidir.

Evde Yetiştirilebilen Orkide Türleri

Orkide çiçeklerinin çeşitliliği sizi hayrete düşürebilecek kadar fazladır. Çevremizde gördüğümüz orkide renkleri ise beyaz, sarı, mor ya da pembe renklerde olabilir. Bu renklerin her birinin biyolojik olarak anlamı vardır.

Orkideler üremesine yardımcı olabilmesi için erkek sinekleri kullanır. Bu nedenle de güzel kokular yayar. Orkide çiçeklerinin kokusu bu nedenle çok güzeldir.

İşte evde büyütebileceğiniz bazı orkide türleri;

 • Phalaenopsis:

Direkt güneş ışınından kaçının. Gölge alanları tercih edin. Phalaenopsis orkidesinin bakımı diğer orkidelere nazaran çok daha kolaydır. Çok soğuk ortam olmadığı sürece her yerde yetişebilirler. Yıl içerisinde belirli aralıklarla çiçek açarlar ve çiçekleri hep aynı gövde üzerinde çıkar.

 • Cymbidium:

Cymbidium orkidesi phalaenopsis bitkisi gibi bakımı kolay olanlardan biridir. Sıcağa ihtiyaç duyarlar. Kısa gövdeli ve bol yapraklıdır. Sonbahar aylarında çiçek verir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu