Evde Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

Tam mevsimi geldi! Narlar dallardan yavaş yavaş sarkmaya başlarken sonbaharda şifa dolu nar ekşisi yapmaya ne dersiniz? En şifalı meyvelerin başında narlardan harika nar ekşisi yapmak isteyenler haberimizin devamında evde nar ekşisi yapımı ile ilgili bütün detayları bulabilirler. Sonbahar mevsiminin en dikkat çeken meyvelerinden olan aynı zamanda tam anlamıyla bir şifa deposu olan nar, sadece […]

11.11.2018 - 12:00
11.11.2018 - 17:09
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Tam mevsimi geldi! Narlar dallardan yavaş yavaş sarkmaya başlarken sonbaharda şifa dolu nar ekşisi yapmaya ne dersiniz? En şifalı meyvelerin başında narlardan harika nar ekşisi yapmak isteyenler haberimizin devamında evde nar ekşisi yapımı ile ilgili bütün detayları bulabilirler.

Sonbahar mevsiminin en dikkat çeken meyvelerinden olan aynı zamanda tam anlamıyla bir şifa deposu olan nar, sadece tek başına ile muhteşem bir lezzet olması ile kalmıyor pasta süslemesinden, salatasına, harika bir detoks içeceği olan nar suyuna kadar birçok tarifin içine giriyor. Tabii ki dünyanın en enfes soslarının da bu lezzetten çıktığını unutmamak gerekiyor. Nar ekşisi bizim en yakından bildiğimiz soslardan biri. Hazır almak yerine biraz emek harcayarak çok daha sağlıklı ve lezzetli evde nar ekşisi yapmak mümkün.

Nar ekşisini evde yapmak sandığınızdan çok daha kolay. Ama birazcık püf noktası bilmek gerekiyor. Mesela artık olgunlaşmaya başlamış mevsimindeki narları almak şart. En enfes en sağlıklı nar ekşisine evde hazırlanmaya başlamak için yazımızın devamını olmanızda yarar var. Üstelik bu hazırladığınız nar ekşisine mercimek köfteleri kısır tarifleri dolmaları içerisinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Evde Nar Ekşisi Yapımı

Öncelikle nar ekşisi ne kadar yapılmalı? Eğer bütün yıl dayanacak kadar şişesinde nar ekşisi yapmak istiyorsanız birkaç kasa nar ihtiyacınız olacak. Fakat daha az yani bir kavanoz gibi az miktarda nar ekşisi ihtiyacınız varsa 5 kilo kadar nar size yetecektir. Nar ekşisinin tadı daha güzel olsun diyorsanız tam mevsiminde olan narları tercih etmeniz gerekiyor. Ama organik ve dalından nar toplama gibi bir imkanınız yoksa marketlerde satılan narlar da işinizi görecektir. İhtiyacınız kadar nar aldıktan sonra güzelce bu narları yıkayarak ortadan ikiye bölün. Şimdi yapmanız gereken şeyler oldukça önemli bu nedenle dikkatli okuyun. Bu aşamada normal sıkacak, elde narenciye sıkacağı ya da meyve suyu sıkacağı kullanabilirsiniz. Bunların hiçbiri yok sonarları güzelce ayıklayarak rondodan geçirebilirsiniz. Fakat rondo kullanacaksanız geçirme işleminin ardından bir tülbent yardımıyla çekirdeklerini ve posasını süzmeniz gerekir. Gerçekten kıvamı pürüzsüz ve tadı harika bir nar ekşisi istiyorsanız biz size meyve suyu satan yerlerde kullanılan metal narenciye sıkacaklarından kullanmanızı öneririz.

Narları sıktıktan sonra bir tülbent içerisinde süzgeç oturun ve sıktığınız suyu derin bir tencerenin içerisine süzerek aktarın. Daha sonra ocağın altını en kısık derecede açın ve sürekli karıştırarak nar suyunu kaynatmaya başlayın. Kaynamaya başladıktan sonra nar suyunun üzerinde tortular oluştuğunu göreceksiniz. Bir kaşık yardımıyla sık sık bu tortuları almaya özen gösterin. Tabii ki kaynadıkça nar suyunda katılaşma da olacaktır. Kıvamını ayarlamak tamamen sizin zevkinize bağlı. İsterseniz kıvamı biraz sıvı isterseniz de daha yoğun tercih edebilirsiniz kaynatma işlemi ne buna göre ayarlayın.

Nar ekşisi istediğiniz kıvama geldikten sonra ocaktan alın ve ılınana kadar karıştırmaya devam edin. Nar ekşisi ılındıktan sonra cam kavanozlara ya da cam şişelerin içerisine aktarabilirsiniz. Şişelerin kapağını iyice kapatın ve hava almayacak şekilde serin bir yerde saklayın. Unutmayın evde nar ekşisi yaptığınızda dışarıdan aldığımız kadar koyu renkler elde edemezsiniz. Ama bu nar ekşisi dışarıdan aldıklarınızdan daha lezzetli olacaktır şüpheniz olmasın.

Nerede Kullanılır?

Evde nar ekşisi yapımı yukarıda bahsettiğimiz kadar basit. Gelelim hazırladığınız nar ekşisini nerelerde kullanacağınıza. Marketten aldığınız nar ekşisini kullandığınız bütün tariflerini içerisinde evde yaptığınız nar ekşisinde kullanabilirsiniz. Üstelik ev yapımı nar ekşisi sayesinde salatalarınızı ve yemekleriniz çok daha lezzetli olacak.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim