Evde Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? : Hamileliği Anlamanın Püf Noktaları

NAVİGASYONHamilelik Kaçıncı Günde Belli Olur?Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?Hamilelik Testleri Nelerdir?Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? Döllenen yumurta hücresinin rahim yolunda ilerlemesiyle başlayan yolculuğu yaklaşık 5 gün sonrasında rahim iç duvarına yapışmasıyla devam eder. Plasentanın da ortaya çıkmasıyla birlikte tamamen başlamış olan bu sürece gebelik denmektedir. Ne kadar tıbbi boyutuyla anlatıldığında olağan gibi gelse de annelik kavramı […]

03.10.2018 - 22:14
03.10.2018 - 22:14
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Döllenen yumurta hücresinin rahim yolunda ilerlemesiyle başlayan yolculuğu yaklaşık 5 gün sonrasında rahim iç duvarına yapışmasıyla devam eder. Plasentanın da ortaya çıkmasıyla birlikte tamamen başlamış olan bu sürece gebelik denmektedir. Ne kadar tıbbi boyutuyla anlatıldığında olağan gibi gelse de annelik kavramı kadın için planlanmayan bir şok ya da heyecan uyandıran bir müjde halini alabilir. Bu nedenle sizler için hazırladığımızevde gebelik testirehberi için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

evde hamilelik testi

Hamilelik Kaçıncı Günde Belli Olur?

Hamilelik hedeflenen ilişkilerden sonra akla ilk gelen sorulardan biri hamilelik kaçıncı günde belli olur, olacaktır.

Tıbbi olarak sperm ve yumurtanın bir araya gelmesiyle başlayan hamilelik süreci, aslında embriyonik dönem ve fetal dönem olmak üzere iki farklı aşamadan oluşur. Hamilelikle sonuçlanacak olan ilişkiden sonraki ilk 8 haftaya embriyonik , sonrasındaki zamana ise fetal dönem adı verilir.

Döllenmeden sonraki embriyonik dönemin ilk 5. ya da 6. gününde hamilelik testlerde kendini göstermeye başlar. Bu amaçla yapılan testlerin en kesin sonuç vereni HCG değerine bakılan kan testidir.

evde hamilelik testi

Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

Anne olma aşamasındaki kadınların büyük heyecanla beklediği bu dönem, ne yazık ki başlangıç evresindeki belirtilerle birden çok can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Kadınları olumsuz etkileyebilen buhamileliğin ilk belirtilerişeklinde adlandırılan durumlar elbette yine kişiden kişiye değişkenlik göstermekte olup, her şikayet herkeste aynı şiddette kendini göstermeyebilir. Bu sağlık problemlerinin en sık karşılaşılanları:

 • Sık idrara çıkma
 • Ani açlık krizleri
 • Bitkinlik ve yorgunluk hali
 • İştahtan kesilme
 • Meme uçlarının koyulaşması
 • Özellikle sabah saatlerinde yoğunlaşan mide bulantısı
 • Göğüslerde büyüme ve damarlarda belirginleşme
 • Sıcaklık hassasiyeti
 • Koku hassasiyeti
 • Karnın alt bölgesinde ağrı
 • Sık duygu değişiklikleri

Hamilelik Testleri Nelerdir?

Gebeliğe dair kesin bilgiye sahip olmak için farklı test türleri bulunmaktadır.Hamilelik testi nasıl yapılırsorusunu yanıtlamadan önce başvurabileceğimiz test türlerine hakim olmak daha sağlıklı olacaktır.

Bu noktada unutulmaması gereken hamileliğin kendini göstermesi için bir miktar süre geçmiş olması şartıdır. Gebeliği olabildiğince kesin ve erken şekilde tespitin tek yolu kan yoluyla yapılangebelik testiyöntemidir.

Döllenen yumurta tarafından salgılanan bir hormon olan HCG, kanda gebeliğin başlamasıyla birlikte artış gösterir. Kanın HCG değerinin ölçüldüğü testin yanılsama payı yoktur ve anne adaylarına en kesin sonucun söylenmesini sağlar.

Hamile olmayan kadınlarda HCG değeri 0 mlU/ml ve 10 mlU/ml arasında değişkenlik gösterir. Bu oranın üstündeki değerler isehamilelik testi pozitifdeğeri olarak görülür.

evde hamilelik testi

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Kan testleri ile kıyaslandığı zaman daha geç yanıt alabileceğimiz bir yöntem olan idrar testleri, eczanelerden temin edebileceğimiz bir üründen oluşur. Bu testin mantığı HCG değeri yükselişinin ilk olarak idrara yansımasından ileri gelmektedir. Regl döneminin gecikmesini takip eden 10. ila 15. gün arasında yapılması tavsiye edilen bu testlerin bu tarihlerde daha kesin sonuçlar verdiği bilinmektedir.

Günümüzde üretilenhamilelik testimarkaları duyarlılığı oldukça yüksek olan ve güvenirlik oranı %99’u bulabilen türdendir. Pek çoğu normalde adet olunan güne 5 gün kala dahi doğru sonucu gösterebilmektedir.

Evde hamilelik testi nasıl yapılırsorusuna gelecek olursak öncelikli adım doğru testi seçmek olmalıdır. Piyasada bulabileceğimiz farklı markaların üretmiş olduğu testlerden dilediğinizi tercih edebilir, ancak ürünün kutusunun darbe almadığından emin olmamız ve tarihinin geçip geçmediğini kontrol etmemiz gerekmektedir. Adet gecikmesi beklenildiği takdirde daha sağlıklı sonuçlar gösteren bu testleri 3 gün geciken adette tekrarlayarak emin olabilmek mümkündür. HCG değeri henüz normal değer aralıklarında olan kadınlar için test negatif çıkacaktır.

Testin doğru sonuçlar vermesi için üzerine idrarı aralıksız yapmak, sonucu beklerken kesinlikle düz bir yüzey üzerinde tam yatay şekilde durduğundan emin olmak ve testi hareket ettirmemek gerekmektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim