Kadın

Evde Etkileyici Fön Çekmenin Püf Noktaları

Saçlar kadınların bakım ve güzelliğini yansıtmak için en büyük silahıdır. Saçlarımız ne derece etkileyici görünüyorsa o denli özgüvenli hissedebiliriz. Bu amaçla kadınların uyguladığı sayısız saç güzelliği ve bakımı yöntemi bulunmakta, bunların en eski ve popüler olanlarının başında fön çekmek gelmektedir. Ancak her defasında fön için bir kuaförden yardım almak maliyetli ve yıpratıcı olabilir. Bu nedenle evde etkileyici fön çekmek için ihtiyacınız olan önerileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Evde Fön Çekmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Saç bakımına gereken özeni göstermemiz fön nasıl çekilir sorusunun ilk adımıdır. Saçların temiz ve bakımlı olması çabalarımızın sonucunda ortaya çıkan görünümü şüphesiz daha etkileyici kılacaktır.

Fön Çekmeden Önce Saç Bakımı

Saçları ılık suyla yıkayın ve yıkama işleminde saç tipine uygun şampuan kullanmaya mutlaka özen gösterin. Saçlarınızı ısıl işleme maruz bırakacağınız için mutlaka saçları onaran ve yeniden yapılandıran bir kremle nemlendirin. Krem yerine doğal bitkisel yağları da deneyebilirsiniz. Duş sonrasında saçlar için durulanmayan bakım kremlerinden yardım alarak saçlarınızdaki koruyucu kalkanı güçlendirmeye devam edin.

Banyodan sonra pek çok kişi saçlarını hala nemin tam kurumadığı ve buharın gitmediği banyoda kurutur. Ancak bu nemli ortamlarda saçla kururken elektriklenmekte ve fön istenen pürüzsüzlükten uzak olmaktadır. Bu nedenle saçları kuruturken farklı bir ortamı, tercihen havalandırılmış bir yeri tercih etmeye özen gösterin.

Saçlarınızı bu bakımdan sonra doğal bir şekilde düzleştirmek istiyorsanız Doğal Yöntemlerle Saçlar Nasıl Düzleştirilir? yazımıza göz atmayı unutmayın.

Saçları kurutma makinesi yerine havluyla kurulamak istiyorsanız saçlarınızı ovalayarak ve sert hareketlerle kurutmaya çalışmak gibi bir hatadan sakınmak da sizi elektriklenmeden koruyacaktır.

Evde fön çekme işlemine başlamadan öncesinde saçın hafif nemli kalmasında fayda olacağından saçları tamamen kurutmaya çalışmayın. Bunun yerine saç köklerinden başlayıp uçlarına doğru hafif tampon hareketlerle havlu kullanarak fazla suyu almanız yeterli olacaktır.

Fön çekmenin püf noktaları elbette saçın bakımıyla ya da işlemin kendisiyle değil, aynı zamanda doğru kararı vermekle de ilgilidir. Saçlarınızın katlı bir kesimi varsa düz fön çekerek kesimin detaylarını ön plana çıkarmak, katlı

Eğer saçlarınız katlı kesim değil ise düz fön daha uygun olur.Katlı kesimler için daha canlı ve hareketli bir görünüm yakalamak adına düz fön çekmek daha doğru olacaktır.

Fön Çekmek için Gerekli Malzemeler

Saçlar ıslakken kırılmaya daha müsait olduğundan saçlarınızın karışık olduğunu ve taranması gerektiğini düşünüyorsanız yumuşak uçlu, ahşap gövdeli tarak ve fırçaları tercih etmelisiniz. Fön çekme işlemi içinse metal gövdeli ve ince kıllı fırçaları seçmeniz önerilmektedir. Bu fırçalarla yapılan işlemler plastik ürünlere göre saçların kırılmasını çok daha iyi önlemektedir.

Fön çekmek için gerekli malzemeler arasında olmazsa olmaz bir yere sahip olan fırçanın kalınlığını ise saç tellerinizin kalınlığına ya da saç boyunuza göre belirleyebilirsiniz. İnce telli ve uzun boylu saçlarda hacim kazandırmak adına dişleri seyrek fırçalar, kalın telli saçlarıysa daha iyi ayırmak adına sık dişleri olan fırçalarla şekillendirmek gereklidir.

Püf Noktalarıyla Fön Nasıl Çekilir?

Fönü nasıl çekeceğinize karar verirken saç tipinizi göz önünde bulundurarak hareket etmeniz gerekmektedir. Saçlarınız eğer çok kıvırcıksa ve yatışması konusunda endişeniz varsa saçlarınızın ıslak olması ve uygulama öncesinde biraz köpükle sabitlenmesi gerekebilir.

  1. Saçlarınıza fön çekme işlemi öncesinde ısıdan koruma amacıyla mutlaka serum ya da yağ benzeri besleyici bir ürün uygulayın. Bu sayede saçlarınız gün boyunca parlaklığını da koruyacaktır.
  2. Fön çekme işlemi için maşa benzeri bir ürün kullanacaksanız kesinlikle saçlarınızın iyi kurumuş olmasına dikkat edin. Isının direkt olarak temas etmesine neden olan bu ürünler ıslak saçlarda yanmalara ve kırılmalara yol açar. Tüm çabanıza rağmen yaşanan kırılmalar için Saçları Kestirmeden Saç Kırıklarından Kurtulmanın Yolları yazımıza göz atmayı unutmayın.
  3. Fön çekmek için saçlarınızı tutamlara ayırın ve önce ense kısmından başlayın. Sonrasında giderek başın tepesine doğru ilerleyin. Saçlarınızı 3 ya da 4 bölüme ayırmanız ve her birini bir toka yardımıyla tutturmanız yeterli olacaktır.
  4. Perçem ve kaküller en kolay fön çekilen kısımlar olduğundan bu tutamları en sona bırakabilirsiniz.
  5. Eğer jöle ya da köpük gibi bir sabitleyici kullanacaksanız fönleme işleminden önce uygulayın. Ancak bu ürünleri fazlaca kullanmamaya özen gösterin.
  6. Fön makinesini yukarıdan aşağı doğru yönde saçlarınıza tutun, saç dibinden başlayıp uçlara doğru üflemesini sağlayın.
  7. Saçların daha hacimli görünmesi için iç kısımda kalan tutamlara ters yönde fön çekebilir, istediğiniz görünümü elde edene kadar bir tutama birden fazla uygulama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu