Kadın

Evde Donmadan Yapışmadan Karamel Yapmanın Püf Noktaları

Karamel, dondurma, kurabiye, kahve ve keklerin içerisine ayrı bir lezzet katan mükemmel bir sostur. Onu hazır halde almak mümkün ama siz sağlıklı yoldan kendi evinizde yapmayı tercih ediyorsanız yapım aşamasında biraz zorlanabilirsiniz. Yapımı oldukça pratik bir sos olsa da karamel yapılışı sırasında yanma ya da donma gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Eğer siz de daha önce karamel sos yapmayı denediniz ama başarılı olamadıysanız şu anda çok doğru yerdesiniz. Çok uğraşmanıza rağmen karameliniz donduysa, yandıysa ya da yapıştıysa bugün sizlere şahane kıvamlı karamel sosları nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer hazırsanız başlayalım…

Ev Yapımı Karamelin Püf Noktaları

Öncelikle bir karamel sos yapmak için ihtiyacınız olan malzemeleri sayarak işe başlayalım. Bizim size vereceğimiz bu tarifin içerisinde şeker, krema, su ve tereyağı bulunuyor. İnternette bulacağınız tariflerin bazılarında su kullanılmazken, bazılarında krema ya da tereyağı kullanılmıyor. Fakat bir karamel sos için ihtiyacınız olan genel malzemeler bu şekilde. Yine farklı farklı tariflere baktığınızda bazılarını içerisinde şekerin hiç dokunulmadan eritildiğini, bazılarının içerisinde ise limon suyu gibi malzemeler ilave edildiğini göreceksiniz. Bizim size vereceğimiz ilk püf noktası tarifin içerisinde su kullanmak. Eğer tarifiniz de su kullanırsanız karameliniz donmaz ve yapışmaz. Yine su şekerin yapım aşamasında yanmasına da engel olur.

Tava ve Tencere Seçimi

Karamel yaparken ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey kullanacağınız tavaya da tencerenin yanmaz yapışmaz ve kalın tabanlı olmasıdır. Öncelikle şekerinizi bu pişirmek için bu gerece aktarın ve hemen karamel yapımına başlayın. Karamel sosu yapacağınız ocak en kısık ateşte olmalı ve şeker en fazla 10 – 15 saniye kadar ısıya maruz kaldıktan sonra içerisine su ilave edilmeli. Burada dikkat etmeniz gereken konu tarifteki miktardan ne daha az ne daha fazla su kullanmak.

Şekeri Karamelize Etmek

Şekerin içerisinde bulunduğu tavayı kısık ateşte hafif hafif hareket ettirerek içerisindeki şekeri eritmeye başlayın, fakat kesinlikle şekeri karıştırmayın. Zaten tavayı hareket ettirdiğiniz sürece kenardan şekerin erimeye başladığını göreceksiniz. Şeker erimeye başladığı aşamada bir spatula yardımıyla karıştırmaya başlayabilirsiniz.

Kremayı Ekleme Aşaması

Bazı noktalarda şekerin köpürmeye başladığını ve üzerinde göz göz kabarcıklar oluştuğunu göreceksiniz. Bu aşamada şekerin kokusunun da değiştiğini fark edeceksiniz. İşte en hızlı şekilde kremayı burada devreye sokmanız gerekiyor. Kremayı, şekerin rengi hafif dönmeye başladığında ilave edin. Diğer bir püf noktası ise kremanın oda sıcaklığında kısa süre beklemiş ve hafif soğuğa yakın olmasıdır. Krema eklerken bir yandan çırpma teliyle karıştırmaya devam edin ki ani köpürmeler ve kabarmalar olmasın.

Tereyağı Ekleyin

Hazırladığınız bu karışıma son olarak eklemeniz gereken malzeme ise tereyağı. Fakat burada dikkat etmeniz gereken şey ise tereyağının ne buzdolabından yeni çıkmış ne de oda sıcaklığında olması gerekiyor. Yani orta soğuklukta bir tereyağının karamelin ısısında erimesine izin verin. Artık tereyağı da eridiyse karamel sos hazır.

Not: Eğer çok sıcak bir şekilde olan karameli soğuk bir kabın içerisine koymak isterseniz kıvamı istediğiniz gibi olmaz ya da donabilir. Bu nedenle ocaktan karameli indirin ve birkaç dakika karıştırarak bekleyin. Daha sonra oda sıcaklığında ya da ılık bir kabın içerisine karameli boşaltarak muhafaza edebilirsiniz. Ev yapımı sağlıklı karameli ağzı kapalı bir kabın İçerisinde güneş almayan ılık bir yerde bu ya da buzdolabı içerisinde saklayabilirsiniz. Tekrar kullanmak istediğinizde karameli benmari usulü eriterek yeniden ılık hale getirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu