Evde Doğal Deodorant Yapımı, Koltuk Altı Kokusu için Deodorant Tarifi

NAVİGASYONEvde Deodorant YapmakKarbonat ve Mısır NişastasıAloe Vera ve Hindistan Cevizi YağıKarbonat ve LimonLimon ve Elma Sirkesi Koltuk altı bölgesi yaz aylarında hijyeni ve bakımı en ön plana çıkan bölgedir. Bu bölgenin sürekli olarak terleyerek kötü koku yayması, sosyal ortamlarda ve gündelik yaşamda özellikle tempo içinde çalışanları oldukça zor durumda bırakmaktadır. Tamamen doğal ve ev yapımı […]

27.07.2018 - 22:06
27.07.2018 - 22:06
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Koltuk altı bölgesi yaz aylarında hijyeni ve bakımı en ön plana çıkan bölgedir. Bu bölgenin sürekli olarak terleyerek kötü koku yayması, sosyal ortamlarda ve gündelik yaşamda özellikle tempo içinde çalışanları oldukça zor durumda bırakmaktadır. Tamamen doğal ve ev yapımı deodorant tarifleri ile kolayca ve kimyasalların yan etkileri olmaksızın bu sorundan kurtulmak için aşağıda yer alan yazımızı okuyabilirsiniz.

doğal deodorant yapımı

Doğal Deodorant Yapımı

Evde Deodorant Yapmak

Piyasada bulunan birçok farklı marka ilgi çekici kokulara sahip deodorant çeşitleri üretmekte ve bunlar yaygın bir talep görmektedir. Ancak bu deodorantların içeriğinde bulunan zehirli maddeler bazı hastalıkların gelişmesiyle ilişkili bulunmuş ve çevreyi de kirletmekte olduğundan çevrecilerin kullanmaktan çekindiği ürünler arasına girmişlerdir.

İstenmeyen kokuları önlemek için evde deodorant hazırlamak ve bu sayede aynı zamanda koltuk altı bölgesindeki ölü hücrelerden kurtulmak mümkündür.

Karbonat ve Mısır Nişastası

Doğal bir antiseptik olan karbonatın faydaları deodorant amaçlı kullanımda da karşımıza çıkıyor. Koltuk altı bölgesinde oluşan fazla kokuları önlemek için uçucu yağların aromalı kokusunu ve mısır nişastasının sağladığı uygulama kolaylığını karbonatın koku giderici özelliğiyle buluşturuyoruz.

Bu tarif için bir kaba 100 gram karbonat koyun, 60 gram Hindistan cevizi yağını ve 100 gram mısır nişastasını da ilave ederek karıştırın. Macun kıvamı elde ettiğinizde içerisine 1 kapsül E vitaminini ve 10’ar damla çay ağacı yağı ile lavanta yağı ilave edin. Karışımı cam bir kavanoz içerisine koyarak hava almadığından emin olacak şekilde ağzını sıkıca kullanın ve kullanmanız gerektiği durumda cilde bir küçük bez yardımıyla uygulayın.

Aloe Vera ve Hindistan Cevizi Yağı

Antibakteriyel özelliğe sahip iki farklı madde olan Hindistan cevizi yağı ve aloe vera jeli cildi besleyerek kötü kokuların ve mikroorganizmanın üremesinin uzun vadede önüne geçmektedir.

Bu iki maddeyi bir kap içerisinde birbirine iyice harmanlandığından emin olana kadar karıştırın. Bunun için yarım su bardağı aloe vera jeli ve2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı yeterli olacaktır. Sonrasında koltuk altı bölgesine ihtiyacınız kadarını uygulayın ve gün içinde iki defa bu uygulamayı tekrarlayın.

doğal deodorant yapımı

Aloe Vera Deodorant Yapımı

Karbonat ve Limon

Karbonat ve limon yardımıyla hazırlayabileceğiniz bu tarif yalnızca kötü kokuları uzak tutmakla kalmaz, içeriğindeki asidik etki sayesinde uygulanan bölgedeki ölü hücreleri de uzak tutmayı sağlar. Doğal bir arındırma yöntemi olarak da görebileceğimiz bu karışımı cilt lekeleri için çözüm önerileri arayanların da seveceğinden eminiz; birkaç hafta kullanmanın ardından bölgesel koyulukların açıldığını göreceksiniz.

Yarım limonun suyunu sıkarak bununla 2 yemek kaşığı karbonatı ıslatın. Hafifçe koltuk altına uyguladıktan sonra 15 dakika ila yarım saat kadar etki etmesini bekleyin ve ılık suyla cildi durulayın. Ciltte leke oluşumunun önüne geçmek için bu bölgenin güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat edin.

Limon ve Elma Sirkesi

Koltuk altı kokusunu önlemek için evinizde bulunan ve kolayca kullanabileceğiniz bir diğer madde de faydalarıyla sık sık karşımıza çıkan elma sirkesidir. İçeriğinde bulunan doğal asitler sayesinde cilt üzerinde pH dengesini korumaya yardımcı olan ve kötü kokuları önleyen bu maddeye limonu eklemekse etkisini kesinlikle arttırmakta ve farklı cilt tiplerine uyumlu olması sağlanmaktadır.

doğal deodorant yapımı

Elma Sirkesiyle Deodorant Yapımı

Boş bir sprey şişesi içerisinde çeyrek fincan elma sirkesi ve çeyrek limonun suyunu koyun. Bu karışımı birbirine iyice yediğinden emin olmak için iyice çalkalayın. Sonrasında seyreltmek ve çoğaltmak için çeyrek fincan su ilave ederek çalkalamaya devam edin. Koltuk altına ve giymeden öncesinde kıyafetlerinize uyguladığınız karışımın uyguladığınız yüzeyde iyice kurumasını bekleyin.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim