Haber

Apartmanda Beslenilebilen Köpek Cinsleri

Küçük dostlarımızı hepimiz çok seviyoruz. Onlarla yaşamak istiyor ve sevgi göstermek istiyoruz. Köpek bakımı da bir bebek bakımı kadar zorlu olabilir. Nasıl ki bir bebeği kutuda besleyemiyorsunuz, o zaman her türlü köpeği de evde ya da apartman dairenizde besleyemeyebilirsiniz. Her ne kadar aksini çevremizde çok görsek de “petshop” yerlerinden hayvan sahiplenmek yerine barınaklardan ya da sokaklardan hayvan sahiplenmeyi tercih edin. İşte sizin için apartmanınızda besleyebileceğiniz köpek türleri

1. Malta Köpeği (Maltesa)

Malta köpeği sevimli görünüşüyle dünya üzerinde en çok tercih edilen hayvanlardan birisidir. Malta köpekleri insanlarla samimi ilişkiler kurar ve kedilerle kavga etmez. Çok sevimli olduğundan bahsettiğimiz bu tür, tüylerinin fazla uzun olmasından dolayı sürekli bakıma ihtiyaç duyar. Malta köpeğinin ilginç özelliklerinden biri de sahibinden gördüğü aşırı ilginin sonucunda davranışsal bozukluklara sahip olabilir.

2. Boston Terrier

Boston Terrier özellikle çocuklu aileler için çok iyi bir seçim olmaktadır. Bunun nedeni de bu cinsteki köpeklerin çocuklar ile çok iyi anlaşmasıdır. Boston Terrier’lar çok fazla tıraş edilmeye ihtiyacı olmaz ve fazla tüy dökmezler. Bu sebeple bakımları kolaydır. Ev içinde kolayca eğitilebilir.

3. Pug

Halk tarafından kırışık surat olarak çağırılan pug türü köpekler hem küçük olmasıyla hem de sevimliliği ile evde beslemeye çok uygundur. Ancak sahiplenmeden önce dikkat etmeniz gereken iki şey vardır. İlk olarak pug’lar inatçı hayvanlardır. Sahiplerini mutlu edebilmek amacıyla inatçı tavırlar sergileyebilirler. İkinci olarak ise fiziksel şekli yüzünden hırlamaya müsaitlerdir. Bu sebepten dolayı akşamları birazcık gürültücü olabilir.

Apartmanda Beslenilebilen Köpek Cinsleri

4. Pomeranian Boo (Pomeranya köpeği)

Kısaca Boo olarak adlandırabileceğimiz bu köpek küçük boyutuyla dikkat çeker çünkü kiloları 1 – 3 kilo aralığındadır. Kendilerini sevdirmeyi ve ilgi görmeyi çok severler, sevecen hayvanlardır. Bunun yanında diğer evcil hayvanlar ile de iyi anlaşırlar. Çabuk öğrenirler, heveslilerdir. Diğer taraftan Poo’lar yapı itibariyle biraz gürültücüdür. Bakıma ihtiyaçları vardır. Çok tüy dökerler. Bu sebeplerden dolayı bebekli aileler için tavsiye edilmezler.

5. Beagle

Beagle’lar kısa tüylere ve sağlam bünyeye sahiplerdir. Sahiplerine çok sadıktırlar. Kısa tüyleri nedeniyle de sık sık yıkanmaya ihtiyaçları yoktur. Tüy dökmezler, tüylerini taramanız gerekmez. Sevecen ve cana yakındırlar.

6. Golden Retriever

Evde beslenmek için çok uygun olan Golden Retrieverlar, çok uygun bir oyun arkadaşlarıdır, oyun oynamayı çok severler. Sahiplerine çok sadıklardır. Evde çok kolay bir şekilde eğitilebilirler. 10 – 12 yıl yaşama süreleri vardır. Yabancılara karşı saldırgan tavırlar sergileyebilirler.

Apartmanda Beslenilebilen Köpek Cinsleri

7. Amerikan Cocker Spaniel

Cocker’lar, diğer evcil hayvanlarla iyi geçinirler. Neşeli ve akıllılardır. Sahibine çok bağlı ve sadıktır. Oyun oynamayı çok severler. Bazen gürültücü olabilirler. Yeni şeyler öğrenmeye çok heveslilerdir. Eğitimi çok kolaydır. Tüyleri ise düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır. Kulakları sık sık temizlenmelidir. Tüy dökerler.

8. Avustralya Terrier

Küçük bir köpektir. Zeki ve uyanıktır. Sosyal, neşeli ve sevecenler. Küçük boyutuna rağmen oldukça korumacıdır. İnatçıdırlar. İyi bir eğitimi olmadığı sürece çok fazla havlar. Çocuklarla iyi anlaşırlar ama kızdırıldığı zaman ısırabilirler. Kıskanç hayvanlardır. Kolay eğitilirler. Bakımı zordur. Çok fazla tüyü olduğu için günlük uzun süreli fırçalamaya ihtiyaçları vardır. İlginç olarak tüy dökmezler. 14 – 16 yıl yaşarlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu