1. HABERLER

  2. HABER

  3. Evcil Hayvanlar Yeni Doğmuş Bebeğe Nasıl Alıştırılır?
Evcil Hayvanlar Yeni Doğmuş Bebeğe Nasıl Alıştırılır?

Evcil Hayvanlar Yeni Doğmuş Bebeğe Nasıl Alıştırılır?

A+A-

Yeni anne ya da baba olan insanların bütün ilgileri bebeklerinin üstünde olur. Bu oldukça normaldir. Ancak eğer evde evcil hayvanınız bulunuyorsa bu durum hem küçük dostunuz hem de sizler için bir sorun yaratabilir. Ancak

evde hayvan beslemenin çocuklarda etkisi

oldukça pozitiftir.

Bebek doğduktan sonra evcil hayvanınız eskiden gördüğü ilgiyi şimdi göremeyecektir. Bu durum da davranışlarında değişiklikler oluşacaktır. Evcil hayvanınız daha depresif ya da endişeli bir hale gelebilir.

Evcil Hayvan Bu Durumdan Nasıl Etkilenir?

Rutin bir hayatı olan hayvanınızın hayatında ufak gir değişiklik olsa bile bunu fark eder ve hızlı algılar. Özellikle kedi ve köpekler aşırı meraklı ve sahiplerine düşkün hayvanlar oldukları için korku duyabilir.

Sahip olduğunuz hayvanı ne kadar iyi tanısanız da bebek gelince verdiği tepki çok farklı olabilir.  Bu durumla ilgili kesin bir bilgi imkansızdır ancak tahminlerde bulunabilirsiniz. Bebek doğmadan önce evcil hayvanınızı bu duruma alıştırmalısınız. Bunu yaparken korkutmamak sadece heyecanlandırmak amacını gütmelisiniz. İşte sizin için harika öneriler.

 

Evcil Hayvanlar Yeni Doğmuş Bebeğe Nasıl Alıştırılır?

Bebeğin Eve Gelişine Evcil Hayvanınızı Nasıl Hazırlarsınız?

  1. Evcil hayvanınız için rahat bir yer bulun.

Bebek doğmadan önce hayvanınızın evde rahatça gezmesine ve koşuşturmasına izin veriyorsanız bu maddeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Evde bebek besleseniz de evcil hayvanınızı bir odaya kapatmak zorunda değilsinizdir. Bunun yerine hayvanınıza evin içine girmeyeceği zamanları ya da giremeyeceği özel bölgeleri öğretmeniz gerekmektedir.

Örneğin kedi sahibiyseniz kedilerin herhangi bir yere sıçramaya meyilli olduğunu bilirsiniz ve bu durum bebeğiniz için tehlike teşkil edebilir. Bu nedenle kedinize bebeğin beşiğinin yasaklı alan olduğunu öğretmeniz gerekmektedir.

Örneğin bir köpek sahibiyseniz köpeğinize sosyalleşmeyi, sabırlı olmayı ve hoşgörülü davranmayı öğretmeniz gerekmektedir.

  1. Yeni aktivite keşfi yapın.

Özellikle kedi ve köpekler için siz ve yokken yapabilecekleri eğlenceli ve zaman geçirici aktiviteler öğretin. Çünkü yeni bir bebek demek hayvanınızın yalnız geçireceği çok fazla zaman demektir. Eğer evcil hayvanınıza gereken ilgiyi göstermezseniz ve bunun için önlemler almazsanız kolayca depresyona girebilir.

  1. Evcil hayvanınızı evde ilk kez duyacağı seslere alıştırın.

Hayvanların gelişmiş bir duyma yeteneği vardır. Bebeğiniz eve geldiğinde evcil hayvanınız bebeğin ağlama sesini duyacaktır. Evcil hayvanınızın ev içerisinde duyacağı uzun süreli ağlama sesleri sinir bozucu olabilir. Bu nedenle bu tür seslerden kokmamasını sağlamak amacıyla internetten bulacağınız bebek seslerini evin içerisinde oynatın ya da evin içerisinde bir radyoyu düşük bir ses seviyesinde daima açık bırakın böylece hayvanınız evin içerisindeki sürekli sese alışacaktır.

Bebeğin Eve Geldikten Sonraki İlk Günlerinde Evil Hayvana Nasıl Davranılmalı?

  1. Evcil hayvanınızı dışlamayın. Küçük dostunuzla ilgilenin ve sevgi gösterin. Ona zaman ayırın ve ne kadar sevdiğinizi hatırlatın.
  2. Bebeğin odasına açılan kapıya bir engel koyun.
  3. Çocuğunuz ve hayvanınız bir araya geldiğinde mutlaka gözetimde tutun.

Bebeğiniz emeklemeye başladığında evcil hayvanınızla arasında çoktan güçlü bir bağ oluşacaktır. Ancak aralarındaki ilişkiyi daima kontrol edin. Kedi veya köpekle büyüyen çocuklar hem çok güzel bir çocukluk yaşar hem de gelecekte umut verici bireyler olurlar.

Tüm bunların yanında evde besleyebileceğiniz kedi türleri için buraya ve evde besleyebileceğiniz köpek türleri için de buraya tıklayabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.