Sağlık

Evcil Hayvan Alerjisi Belirtileri, Yönetimi ve Tedavisi

Burnunuz akıyorsa, gözleriniz sulanıyorsa ya da bir köpek ya da kediyi sevdikten sonra hapşırmaya başlıyorsanız, muhtemelen evcil hayvan alerjiniz var demektir. Bir evcil hayvan alerjisi, evinizde evcil hayvan bulunmasa bile, iş yerinde, okulda, veya diğer ortamlarda ortaya çıkabileceğinden, sürekli alerji belirtileri ortaya çıkabilir.

Evcil Hayvan Alerjisi Belirtileri

Evcil hayvan alerjisi söz konusu olduğunda farklı belirtiler ortaya çıkmaktadır. En sık görülen evcil hayvan alerjisi belirtileri şu şekildedir:

 • Hapşırma
 • Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı
 • Yüz ağrısı
 • Öksürük, göğüste sıkışma, nefes darlığı ve hırıltılı solunum
 • Gözlerde kaşınma, sulanma ya da kızarıklık
 • Deri döküntüsü veya kurdeşen

Evcil Hayvan Alerjisi Belirtileri, Yönetimi ve Tedavisi

Evcil Hayvan Alerjisi Yönetimi ve Tedavisi

Köpekler ve kedilerle aynı ortamda olmaktan kaçının. Evde bir evcil hayvanınız varsa, onun bulunmadığı ortamlarda vakit geçirin.

Nazal spreyler, antihistaminikler ve bronkodilatörler semptomları hafifletebilir.

Alerji immünoterapisini düşünün .

Kedi Alerjisi

Yukarıda yer alan belirtilerle karşılaşıyorsanız ve bir kediyle oynadıktan sonra bu belirtiler artıyorsa muhtemelen kedi alerjisi sorunu ile baş başasınız demektir. Kedi alerjisi, sadece evinizde değil, bulunduğunuz ortamlarda da bir kedi varsa ortaya çıkabilecek belirtilere katkıda bulunmaktadır.

Kediler birden fazla alerjen üretir. Bu alerjenler, kürk, deri ve tükürükte bulunur. Bütün kediler alerjen üretir ve birden fazla kedi bulunan evlerde daha yüksek seviyelerde kedi alerjenleri bulunur. Bir kedinin kıl uzunluğu, cinsiyeti ve bir kedinin iç mekanda geçirdiği zaman miktarı gibi özellikler, kedi alerjen seviyeleri ile ilişkili değildir.

Bir kedinin paltosundaki toz ve polen de alerji semptomlarına neden olabilir. Bu durumlarda, alerji kediye değil, toz veya polenedir.

Evcil Hayvan Alerjisi Belirtileri, Yönetimi ve Tedavisi

Kedi Alerjisi Belirtileri

Kedi alerjisi belirtileri, kişinin hassasiyetine ve alerjenlere maruz kalma düzeyine bağlı olarak hafif ile şiddetli arasında değişir. Bu değişkenler ayrıca, maruziyet sonrası semptomların ne kadar hızlı geliştiğini de etkileyebilir. Son derece hassas kişiler, solunum problemleri veya döküntü gibi belirtiler geliştirebilirler. Kedi alerjisi belirtileri şunları içerebilir:

 • Hapşırma veya burun tıkanıklığı
 • Yüz ağrısı (burun tıkanıklığından)
 • Öksürük, göğüste sıkışma, nefes darlığı ve hışıltılı solunum
 • Deri döküntüsü veya kurdeşen

Bazı insanlar ayrıca bir kedi tarafından tırmalandıktan sonra döküntü veya kurdeşen geliştirebilir.

Kedi Alerjisi Tanısı

Kedilere alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, doğru teşhis ve tedavi için bir doktora başvurunuz. Bir cilt testi, kedi alerjisinin teşhis edilmesinin en yaygın yoludur. Bu test için cildinize az miktarda bir miktar kedi alerjeni yerleştirilir. Cildiniz daha sonra küçük, steril bir probla delinir ve böylece sıvının cildin yüzeyinin altına sızması sağlanır. Ardından, şişlik ve kızarıklık belirtileri izlenir. Sonuçlar 15 ile 20 dakika içinde belli olmaktadır.

Belirtilerin bir kediden kaynaklandığından emin olsanız bile, semptomlar aslında diğer çevresel maruziyetlerden kaynaklanabileceğinden, test edilmesi iyi bir fikirdir.

Kedi Alerjisi Yönetimi ve Tedavisi

Kaçınma, bir kedi alerjisini yönetmenin en iyi yoludur. Bir kediniz varsa ve kedilere alerjiniz varsa, kediyi evden çıkarmayı düşünün. Eğer bir kediniz varsa, ancak yeni bir ev bulmak istemiyorsanız veya aileniz kedi alerjisi olmasına rağmen bir kediyi istiyorsa, yardımcı olabilecek bazı stratejiler vardır:

 • Kedinizi yatak odanızdan uzak tutun ve sadece birkaç odayla sınırlayın.
 • Evcil hayvanı sevmeyin, sarılmayın ya da öpmeyin. Eğer yaparsanız, ellerinizi sabun ve suyla yıkayın.
 • Yüksek verimli parçacıklı hava temizleyicileri yatak odasında sürekli olarak çalışırsa zamanla alerjen seviyelerini azaltabilir.
 • Yüksek verimli bir elektrikli süpürgesinin düzenli kullanımı alerjen seviyelerini azaltabilir.
 • Kedinize haftada en az bir kez banyo yaptırmak, havada bulunan kedi alerjenlerini azaltabilir.

Kedi alerjisi tedavileri, semptomlara bağlı olarak değişir.

Doktorunuz, kedi alerjinizi tedavi etmek için en iyi tedavinin hangisi olacağını belirlemenize yardımcı olabilir. Nazal semptomlar sıklıkla steroid burun spreyleri, oral antihistaminikler veya diğer oral ilaçlar ile tedavi edilir. Göz semptomları genellikle antihistamin göz damlaları ile tedavi edilir. Solunum yolları veya astım semptomları, solunum semptomlarını önlemek veya rahatlatmak için inhale kortikosteroidler veya bronkodilatörler ile tedavi edilebilir.

Evcil hayvan alerjisi göz alerjisi belirtileri ile karıştırılabilir. Bunu önlemek için Göz Alerjisi (Alerjik Konjonktivit) Nedir, Neden Olur? yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Köpek Alerjisi

Köpekler, alerjiye neden olabilecek çok sayıda alerjen veya protein üretir. Bu alerjenler köpek kılı, tükürük ve idrarda bulunur. Bütün köpekler alerjen üretir ve köpek içeride yaşadığında köpek alerjisi seviyeleri artar.

Evcil Hayvan Alerjisi Belirtileri, Yönetimi ve Tedavisi

Köpek Alerjisi Belirtileri

Köpek alerjisi belirtileri, kişinin hassasiyetine ve alerjenlere maruz kalma düzeyine bağlı olarak hafif ile şiddetli arasında değişir . Bu değişkenler ayrıca, maruziyet sonrası semptomların ne kadar hızlı geliştiğini de etkileyebilir. Semptomlar şunları içerebilir:

 • Hapşırma veya burun akıntısı ve burun tıkanıklığı
 • Yüz ağrısı (burun tıkanıklığından)
 • Öksürük, göğüste sıkışma, nefes darlığı ve hırıltı
 • Deri döküntüsü veya kurdeşen

Köpek Alerjisi Tanısı

Köpeklere alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, doğru teşhis ve tedavi için bir alerji uzman bir hekimr başvurun.

Bir deri testi, köpek alerjisinin teşhis edilmesinin en yaygın yoludur. Bu test için cildinize az miktarda köpek alerjeni konur. Ardından, şişlik ve kızarıklık ya da bir reaksiyon için cildiniz izlenir.

Köpek Alerjisi Yönetimi ve Tedavisi

Kaçınma, köpek alerjisini yönetmenin en iyi yoludur. Eğer bir köpeğiniz varsa ve köpeklere alerjiniz varsa, köpeği evden çıkarmayı düşünün.

Köpeği yatak odanızdan uzak tutun ve sadece birkaç odayla sınırlayın. Köpeği sadece bir odada tutmanın alerjenleri o odayla sınırlandırmayacağı bilinmelidir.

Yüksek verimli parçacıklı hava temizleyicileri yatak odasında sürekli olarak çalıştırın.

Yüksek verimli bir elektrikli süpürgesinin düzenli kullanımı alerjen seviyelerini azaltabilir.

Köpeğinize haftada en az bir kez banyo yaptırmak, havadaki köpek alerjenlerini azaltabilir.

Köpek alerjisi tedavileri, semptomlara bağlı olarak değişir.

Doktorunuz, köpek alerjinizi tedavi etmek için en iyi tedavinin hangisi olacağını belirlemenize yardımcı olabilir. Nazal semptomlar sıklıkla steroid burun spreyi, oral antihistaminikler veya diğer oral ilaçlar ile tedavi edilir. Göz semptomları genellikle antihistamin göz damlaları ile tedavi edilir. Solunum yolları veya astım semptomları, solunum semptomlarını önlemek veya rahatlatmak için inhale kortikosteroidler veya bronkodilatörler ile tedavi edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu