1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ethereum Nedir? Ether (ETH) Nasıl Alınır? 
Ethereum Nedir? Ether (ETH) Nasıl Alınır? 

Ethereum Nedir? Ether (ETH) Nasıl Alınır? 

A+A-

 

Ethereum Nedir? 

Ethereum 2013 yılında Kurucusu olarak da kabul edilen Vitalik Buterin ve kurduğu 30 kişilik bir yazılımcı grubu tarafından başlatılan bir projedir. Projenin 2015 yılında kullanıma sunulmasının ardından, henüz kullanıma açılmadan görmeye başladığı büyük ilgiye de bağlı olarak, sistemin Kripto para birimi olan Ether olağanüstü bir hızla rağbet görmüş, arz ve talep ilkesine göre de yine çok hızlı bir şekilde değer kazanmıştır. Hem işlem hacmi olarak ve hem de kazandığı değer olarak Ether (ETH), günümüzde Bitcoin’ in arkasından gelen ikinci kripto paradır.  

Vitalik Buterin Kimdir? 

Vitalik Buterin Rusya doğumlu 1994 doğumlu genç bir dahi yazılımcı. Aslında kendisini sadece yazılımcı olarak tanıtmak pek de mümkün değil. Çağımızın ileri seviye teknolojisine muhatap olan çoğu genç beynini bu teknolojiyi daha ileri boyutlara taşımaya yetecek gücü ve dinamizminin bulunduğunu, bizim hemen hiçbir şey anlamadığımız konularda çocuk denecek yaşlardaki kişilerin sular seller gibi konuşabildiğini ve bu konuşmaların ardında yatan bilgi birikimine sürekli maruz kalıp şaşırdığımız bir gerçek. İşte Vitalik Buterin tüm bu anlattıklarımızın resim bulmuş hali ve dolayısıyla da gençler için büyük bir ilham kaynağı.  

Henüz 14- 15 yaşlarında bloglarda yazarlık yapmaya, sahip olduğu bilgileri paylaşmaya ve karşılığını da Bitcoin olarak almaya başlamış olan bu genç dahi, kısa süre sonra kurduğu Bitcoin magazin isimli bir blogla, Kripto para dünyasının nabzını tutmuş ve odağında sürekli bulunmuştur. Söylentilere göre Ripple’ ın geliştirilmesinde katkıda bulunacakken, ABD çalışma vizesi alamaması nedeniyle kendi projesi olan Ethereum’ u hayata geçiren ve kısa süre içerisinde aldığı çeşitli desteklerle de 30 kişilik bir yazılım ekibiyle birlikte geliştiren Vitalik Buterin, Blokchain sisteminin daha kullanışlı ve gelişmiş bir halini kullanıma 2015 yılının 30 Temmuz’ unda sundu. [ilgiliicerik icerik_id="11499"]

Ethereum Nasıl Çalışıyor? 

Bitcoin gibi bir blokchain yani blok zinciri sistemi üzerine kurulmuş olan Ethereum sisteminin, Bitcoin’ e göre birçok farklılığı bulunuyor. Daha hızlı veri alış verişi sağlayan bir yapı üzerine inşa edilmiş sistemde, veriler aynı zamanda kullanıcıların bilgisayarları da olan sunuculara dağıtılıyor. Kendisine özel bir yazılım diline ve algoritma sistemine sahip olan Ethereum platformunun para birimi ETH yani Ether’ dir. Açık kaynak kodlu olarak geliştirildiği için Blokchain sisteminin istenildiği şekilde kodlanarak kullanılmasına izin verir. Sahip olduğu akıllı sözleşme sistemi, alıcı ve satıcı arasında istenildiğinde sözleşmelerin devreye sokulması sayesinde, hızlı bir çözümlemeye olanak tanır. Bitcoin’ in her 10 dakika da bir yapılan güncelleme sistemine karşılık, Ether’ in cevap verme süresi 15 saniye sürer. Bu durum daha hızlı alış satış olanağı oluşturur. 

Daha açık bir anlatımla geliştirilmiş olan Ethereum platformu, herkesin istediği şekilde kodlamalar yapabilmesine olanak tanıyan bir şekildedir. Ancak kodlanan bu uygulamaların kolay ve hızlı bir şekilde el değiştirebilmesi için bir tür dijital varlıklara ihtiyaç duyar. Ethereum’ da token sistemi olarak anılan bu dijital varlıklar sayesinde, kolay bir şekilde alış verişler gerçekleştirilebilir. Akıllı sözleşme sistemi kullanan tokenler, A ve B arasında yapılan bir alış veriş sırasında, A’ nın B’ ye göndermek istediği dijital varlık için işlem gerçekleştirdiğinde token gönderilen bir mesajla işlem başlar. İlgili tokene mesaj ulaştığında kontrol çalışması başlar ve A’ nın yeterli Ether miktar sahibi olup olmadığı, gönderici ve alıcının gerekli olan imza varlığı kontrol edilir ve ardından transfer gerçekleşir. 

Ethereum Nedir? Ether (ETH) Nasıl Alınır? 

Diğer tüm Kripto paralardan farklı olarak Ether’ in dayandığı sistem olan Ethereum, sahip olduğu token ve akıllı sözleşme sistemlerine sahiptir. Bu sistemler sayesinde de Blokchain sistemi çok daha hızlı, elverişli, güvenli ve kolay bir şekilde kripto para olarak kullanılıyor. Bu farklarıyla, Bitcoin’ in ardından gelen ikinci kripto para olan Ether, gelecekte varlığını sürdüreceğine kesin gözüyle bakılan ve hatta sahip olduğu gelişmiş sistemi nedeniyle de gelecekte Kripto paraların resmi olarak kabul gördüğü zaman en çok şans verilen kripto para durumunda.[ilgiliicerik icerik_id="11484"]

Sahip olduğu özellikle ve sistemin elverişli yapısı, birçok ülkenin de ilgisini yoğun şekilde çekmiş özellikle doğrudan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından destek göreceğine dair bir açıklamayla da kutsanmıştır. Gördüğü bu destekler sayesinde ilginin daha fazla üzerine çekilmesi ve daha güvenilir kabul edilmesi, Ethereum sisteminin daha uzun yıllar gündemimizi meşgul edeceğinin kanıtı olarak sunuluyor. 

Kripto para veya dijital para dünyasında Bitcoin ilk olmanın avantajı, sahip olduğu Blockhain sistemi ve popülerliği ile artık Dijital dünyanın altın’ ı olarak kabul ediliyor. Ekonomistlerin anlatımı ve geliştiricisinin açıklamasına göre bu durumda Ether aslında en güçlü kripto para olarak geleceğe doğru yürüyor ve aynı zamanda da dijital para dünyasında Ethereum bir yakıt olarak petrolü temsil ediyor. Bu aşamada Ekonomik sistemin en temel varlıkları olarak verileri resimleştiren altın ve petrol gibi, Bitcoin ve Ethereum gelecekte de varlığını arttırarak sürdürmeye devam edecek. 

Ethereum (ETH) Nasıl Alınır? 

Kripto para borsaları aracılığıyla alınıp satılabilen Ether, bazı ülkelerden doğrudan bu borsalara bankalardan gönderilen dolar ve Euro karşılığında satın alınabiliyor. Veya yine Bitcoin sahibi olan kişiler bu borsalar aracılığıyla Bitcoinlerini Ether’ e dönüştürebiliyor. Ülkemizden bu alım satımı gerçekleştirebilmek için ise, çeşitli Türk Kripto para borsalarını kullanmanız gerekiyor.

Doğrudan Ether satın alabildiğiniz Türk Kripto Para Borsaları bulunduğu gibi, Bitcoin alınabilen ve Ether ile değiştirilebilen Türk Borsalarda Mevcut. Kripto para alış verişleri için en güçlü borsalar hakkında daha önce ki yazılarımızda detaylı bilgi vermiştik. 

Ethereum Nedir? Ether (ETH) Nasıl Alınır? 

Ethereum (ETH) Nasıl Saklanır? 

Ether bir kripto para olarak, Bitcoin gibi sanal cüzdanlar aracılığıyla saklanır. Bu cüzdanların offline veya online olarak hizmet sunanları bulunur. Ethereum sisteminin, diğer kripto para sistemlerine göre bir diğer farkı, kendisine ait resmi bir cüzdan hizmeti ne sahip olması. Kripto paraların herhangi bir borsa’ da sürekli bulunması, yükseliş ve inişler sırasında, kripto paraların hızlıca alınıp satılmasına olanak tanıyor.

Ancak bu durumda merkezi bir noktada Kripto paralarınızı bulundurmak zorunda kaldığınızı unutmamalısınız. Bunu açmak gerekirse, herhangi bir nedenle bu borsanının sunucusunun hacklenmesi, kapanması durumunda sizin dijital varlıklarınızda tehlike altında olacaktır. Bu sebeple işlemleri yaptıktan hemen sonra dijital varlıklarınızı yani Ethereum, Bitcoin veya diğer kripto paralarınızı kendi cüzdanlarınıza aktarmanız önemlidir. Bu sayede 2. Kişiyi ve merkezi aradan çıkararak, herkesin şahitliğinde paranızı kendi cüzdanınızda üniversal bir şekilde saklayabilmiş olursunuz.[ilgiliicerik icerik_id="11476"]

Bir tür Kendi banka hesabınıza yatırmak işlemi olan bu sistemde, cüzdanınızı tuttuğunuz sunucu ( bilgisayar, tablet, akıllı cihaz vs. ) herhangi bir zarar görmediği, hacklenmediği sürece ( bankanın batması gibi ) paranız sizin cüzdanınızda garanti altında anlamına gelir. Bununla birlikte her yeni gelişmenin, kendisinden sonraki gelişmeleri tetiklediği ve hızlandırdığı bir zaman diliminin yaşayan tanıkları olduğumuz gerçeğini unutmamalıyız. Bu sebeple hiçbir sistemin % 100 güvenli olduğunu söylemek yanlış olur. Ancak Daha fazla güvenebileceğiniz ve kendisini geliştirmeye devam eden sistemler arasında Ethereum’ u ilk sıralara almak yanlış olmaz. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum