Protein Desteği için Et Yerine Geçen Yiyecekler

NAVİGASYONEt Yerine Geçen Yiyecekler Nelerdir?KurubaklagilllerKarnabaharYumurtaSüt ÜrünleriMantar Protein açısından en zengin besin olarak tanıdığımız et, tek başına gündelik protein ihtiyacını karşılamak için yeterli olabilmektedir. Ancak vejetaryen olan ya da et yemeyi çok sık tercih etmeyenler için protein kaynağı bulmak zor olabilir. Siz de gerekli protein desteği için et yerine geçen yiyecekler hakkındaki detaylı bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. Et […]

26.10.2018 - 9:00
26.10.2018 - 1:52
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Protein açısından en zengin besin olarak tanıdığımız et, tek başına gündelik protein ihtiyacını karşılamak için yeterli olabilmektedir. Ancak vejetaryen olan ya da et yemeyi çok sık tercih etmeyenler için protein kaynağı bulmak zor olabilir. Siz de gerekli protein desteği içinet yerine geçen yiyeceklerhakkındaki detaylı bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

ete alternatif besinler

Et Yerine Geçen Yiyecekler Nelerdir?

Vejetaryenlerin yanı sıra eti tadı ya da maliyeti dolayısıyla çok sık tüketmek istemeyenler olabilmekte, ancak önemli bir protein kaynağı olan etin yeri doldurulmalıdır. Bu amaçla tüketebileceğiniz yüksek oranda protein bulunan yiyecekler şu şekilde listelenebilir:

Kurubaklagilller

Protein açısından en zengin besin gruplarından biri olan kurubaklagiller; özellikle de nohut, mercimek ve fasulye, mutfağımızda sıkça kullanılmakla birlikte her yaştan bireyin tüketmeye çalışması gereken bir besin grubudur.

Etten sonra en yüksek protein oranına sahip olan kurubaklagiller içerisinde soya fasulyesi en az tercih edilenlerden biri olsa da en çok protein içeren baklagil türüdür.

Karnabahar

Kışın en sevilen sebzelerinden karnabahar, etle hemen hemen aynı değerlerde proteine sahip olmakta, farklı pişirme teknikleri ve tarifleri uygun olması nedeniyle de sıklıkla tercih edilmektedir.

ete alternatif besinler

Yalnızca protein değil, mineral ve vitamin açısından da zengin bir içeriği olan karnabaharın yanı sıra kabak ve patlıcan da yazın tüketilebilecekprotein oranı yüksek sebzelerarasındadır.

Yumurta

Kahvaltıların gözdesi yumurta, özellikle sporcular ve kilo vermek isteyenler tarafından yüksek protein içeriği ve uzun süreli tokluk hissi vermesi nedeniyle bolca tercih edilir.Et yerine yumurtatüketmek isteyenlerin haşlama yöntemini tercih etmesi, sahanda pişen yumurtanın yağ oranının arttığı ve belli miktarlarda besleyiciliğini kaybettiği unutulmamalıdır.

Süt Ürünleri

Bilindiği gibi hayvansal ürünler içerisinde yoğun miktarda bulunan protein, süt ve süt ürünlerinde de minerallerle birlikte bolca yer almakta, özellikle çocukların beslenmelerinde önemli bir yer tutmaktadır.

ete alternatif besinler

Bir kase yoğurt ya da bir barsak süt içmek günlük protein ihtiyacını karşılamada büyük ölçüde yer tutmakta, kefir tüketmenin faydaları ise diğer süt ürünlerinin de önüne geçecek derecede büyük olmaktadır. Öyle ki pek çok vücut geliştirme sporcusu son dönemlerde supplement kullanımı yerine kefiri tercih etmeye başlamıştır.

Mantar

Ete alternatif besinlerarasında sıklıkla tercih edilen mantar, ana yemek olarak tüketilebileceği gibi yan ürün olarak da menüler de yer alabilmektedir. Çocukların da severek yediği sebzelerden olan mantarın besin değerini korumak adına fırında pişirmek uygun olacak, farklı bir tür aramak yerine marketten alınan beyaz kültür mantarı dahi protein ihtiyacını karşılamaya yeterli olacaktır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim