Eskişehir’de 1 milyon USD’lık banknot ele geçirildi

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonda, ABD Merkez Bankası'nın koleksiyon amaçlı bastırdığı 1 milyon USD'lık 2 adet banknot ele geçirildi.

21.12.2017 - 15:24
21.12.2017 - 18:44
Yorum Yap
30 sn okuma süresi

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, ellerindeki 1 milyon USD’lık 2 adet banknotu satmak isteyen İ.K. ve R.E. isimli kişiler yakalanarak gözaltına alındı. Şüpheli şahısların üzerinde yapılan aramada 2 adet 1 milyon USD’lık banknot ile tarihi eser olduğu belirtilen 1 adet mühür ele geçirildi.

Şüpheliler gözaltına alınarak emniyet müdürlüğüne sorgulanmak üzere götürülürken, ele geçirilen banknotlar ise incelenmesi için T.C. Merkez Bankası yetkililerine teslim edildi.

İlk Defa 1988 Yılında Basıldı

Uzmanlar 1 milyon USD’lık banknotların gerçek para yerine geçmemesine rağmen değerli olduğunu ve koleksiyoncular arasında el değiştirdiğini belirtiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk defa 1988 yılında Amerikan Banknot Şirketi tarafından basılan 1 milyon dolarlık banknotların her açıdan gerçek paraya benzediği ve taklit edilememesi için gerçek paralarda bulunmayan özel güvenlik önlemleri alındığı, her banknot için ayrı bir sertifika basıldığı belirtiliyor.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim