Eski İBB Genel Sekreteri Baraçlı’ndan İmamoğlu’na bomba yanıt: Zaten sona eren görevimden hukuken istifa edemem

Ekrem İmamoğlu’nun 23 Haziran tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinin ardından istifa eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, son günlerde Ekrem İmamoğlu’nun gündeme getirdiği iddialara yanıt verdi.

14.07.2019 - 17:05
14.07.2019 - 18:30
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski genel sekreteri Hayri Baraçlı bir açıklama yaparak, İBB iştiraklerindeki yönetim kurulu başkanlığı görevinin kendiliğinden sona erdiğini tekrar istifa etmesinin hukuken anlamsız olduğunu dile getirdi.

Görevim kendiliğinden sona erdi

Hayri Baraçlı açıklamasında İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı genel sekreterliği görevinden istifa ettikten sonra İBB ile ilişiğini kestiğini, öğretim üyeliği görevine geri döndüğünü dile getirdi. Yönetmelik gereği ayrıldıktan sonra iştiraklerdeki temsilci üye sıfatının kendiliğinden düştüğünü belirten Baraçlı, dolayısıyla yönetim kurulu başkanlığı görevinin de kendiliğinden sona erdiğini dile getirdi. Ekrem İmamoğlu’nun son dönemlerdeki iddialarına yanıt veren Baraçlı, fiilen sona eren bir görevden tekrardan istifa etmesinin hukuken anlamsız olduğunu ifade etti. Ayrıca görev yaptığı dönemde yardımcıları olan ve emekliye ayrılan Muzaffer Hacımustafaoğlu ve Mevlüt Bulut’un da emekliye ayrıldıkları için ilgili madde gereğince otomatikman iştiraklerdeki görevinin sona erdiğini belirten Baraçlı, aynı şekilde diğer genel sekreter yardımcıları, Süleyman Karalı, Nihat Macit, Çağatay Kalkancı, Eyyüp Karahan, Adil Karaismailoğlu ile 1. Hukuk Müşaviri Ali Karaaslan ise Yönetim Kurulu Başkanı oldukları İştirak Şirketi’nin Genel Kurulu’nun toplanması için gereken çalışmaları yaptıklarını dile getirdi.

İmamoğlu’nun açıklamaları

Hayri Baraçlı açıklamasının devamında İBB iştirakler genel kurulların toplanması için gereken çalışmaların yapıldığını ve geçtiğimiz hafta cuma günü itibariyle çağrıların tamamlandığını dile getirdi. Görevi bırakmadığı iddia edilen kişilerin de yönetim kurulu başkanı olarak genel kurulu toplamak için gerekli işlemleri takip ettiğini belirten Baraçlı, işlemlerin tamamlandığı cuma gününden itibaren iştiraklerdeki görevlerinden kendi istekleri ile istifa ettiklerini duyurdu. Hayri Baraçlı açıklamasında resmi durumun ortada olduğunu ve çeşitli vesilelerle istifa etmiyorlar diye açıklamalarda bulunmasının en masum yaklaşımla bilgi eksikliğinden kaynaklandığına inanmak istediğini ifade etti.

Haksız alınan maaş iddiası

Eski İBB genel sekreteri Hayri Baraçlı açıklamasının devamında 6 aydır hak edilmeyen maaş alma iddiası konusuna da değindi. Bu iddianın en hafif tabirle yanlış ve hangi hesaba göre yapıldığı belirsiz bir iddia olduğunu belirten Baraçlı, hak edilmeyen bir ücret alınmasını kesinlikle söz konusu olmadığını eksik bilgiye dayalı haberler ve açıklamalarla kamuoyunun yanıltıldığını dile getirdi.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim