Yaşam

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır

Korunmasız cinsel ilişki ya da prezervatifin yırtılması gibi aksilik durumlarında gebeliği önlemek için kullanılan bir haptır. İstenmeyen gebeliklere önlem olarak kullanılır. Cinsel ilişki sonrası doğum kontrol hapı ne kadar erken alınırsa, hamileliği önlemek açısından o kadar etkilidir. Ertesi gün hapını cinsel ilişki sonrası 72 saat geçmeden alınması gerekir. Sadece progesteron hormonu içeren ertesi gün hapları en etkili ve güvenilir olandır. Östrojen ve progesteron içeren haplar kullanım sonrası mide bulantısı, baş ağrısı, karın ağrısı, hafif kanama yapmaktadır. Ancak progesteron hormonlu ertesi gün hapları bu gibi etkiler yapmamaktadır.

Ertesi Gün Hapları Etkili Midir?

%100 olarak koruyucu etkisi bulunmamakla birlikte %70-%90 arasında değişen koruyucu etkisi vardır. Ertesi gün hapları kullanılsa dahi hamile kalma ihtimali vardır. Ne kadar erken kullanılırsa gebeliğin önlenmesinde o kadar etkili olur. Sadece acil durumlarda ve istenmeyen bir aksilik durumlarında kullanılması gerekmektedir. Devamlı olarak kullanılabilecek bir yöntem değildir. Çok sık kullanımı ileride yaşanabilecek bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Uzmanlar bir yıl içinde 3 den fazla kullanımının sakıncalı olduğunu söylemektedir.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılır?

-Cinsel ilişki sırasında korunma sağlanmaması

-Cinsel ilişki esnasında prezervatif korunma yöntemiyle ilgili sorunların yaşanması sonrası

-Doğum kontrol hapı almayı unuttuysanız

-İlişki sırasında spiralin kayması ya da yerinden oynaması sonucu kullanılmaktadır.

Ertesi gün hapı cinsel ilişki sonrası 72 saat yani 3 gün içerisinde alınmalıdır.

Ertesi Gün Hapları Nasıl Kullanılır?

İlaç kutusunda iki tane tablet bulunur. Bu iki tablet de aynı anda ağız yoluyla içilmelidir. Bazı ertesi gün hapları tek tablet şeklinde de eczanelerde vardır. “Ella” ertesi gün hapı en çok tercih edilen haptır. Etkisi daha fazla olup, cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar alınabilir. 120 saat geçmeden ağız yoluyla alınan tek tablet şeklindedir. Ertesi gün haplarının aynı adet döngüsünde birden fazla kullanımı sakıncalıdır. Farklı bir ilaç kullanıyorsanız ya da hormonal bozukluklarınız varsa ertesi gün hapı kullanmadan önce mutlaka hekime danışın.

Ertesi gün haplarının kullanımının yan etkilerinden olan kusma hapı kullanma sonucu iki saat içerisinde olmuşsa hapın etkisi azalır. Bu durumda yeni bir hap içmek gerekebilir. Ancak kusma 2 saatten sonra olmuşsa tekrar hap içmeye gerek yoktur.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu