Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Erken Gebelik Nedir? Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Eklenme:
 Erken Gebelik Nedir? Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Erken gebelik döneminde, hormonal değişikliklerin başlamasıyla birlikte bir takım değişiklikler olur. Bu değişikler sonucu vücutta bir takım belirtiler görülür. Ancak çoğu kadın, bu dönemde meydana gelen değişiklikleri önemsememekte ve dolayısıyla gebelik sürecini farkına varmamaktadır. Peki erken gebelik nedir? Erken gebelik belirtileri nelerdir? Bu yazımızda, erken gebelik hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Erken Gebelik Nedir?

Erken gebelik, gebeliğin ilk sürecidir. Bu süre zarfında kişi de görülen değişimler, çoğu zaman önemsenmez ve çoğu kadın hamile olduğu fark etmeden, hamileliğin ilk süreçlerini tamamlar. Ancak erken gebelik süresinde, vücutta oluşan herhangi bir değişim dikkate alınmalı ve hamilelik testi yapılmalıdır. Çünkü hamile olduğunu fark etmeyen bir kişi, sonrasında öğrendiğinde, kendini psikolojik olarak hazır hissetmeyebilir. Ya da sağlığına zararlı olan alkol ve sigara gibi maddeleri kullanıyorsa, bilinçsizce kullanmaya devam eder. Bu maddeler, hem anne hem de bebek için kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Özellikle bebeğin gelişim sürecini riske sokabilir.

Erken gebelik süresinde, vücutta oluşan herhangi bir değişim dikkate alınmalı ve hamilelik testi yapılmalıdır.

Erken gebelik süresinde, vücutta oluşan herhangi bir değişim dikkate alınmalı ve hamilelik testi yapılmalıdır.

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Erken gebelik durumunda, yumurta döllendiği için vücutta hormonal değişimler görülür. Ancak bu belirtiler, kimi zaman çok hafif şekilde hissedilir. Bu yüzden çoğu kadın bu dönemde hamile olup olmadığı sorgulamaz. Erken gebelik durumunda, vücutta görülen belirtiler şunlardır;

 1. İlk belirti regl döneminin düzensizleşmesi durumudur. Ancak her adet dönemi gecikmesi, hamilelik sonucu oluşmaz. Regl döneminde ortalama 20 gün kadar bir gecikme görülürse, o zaman hamilelik durumu düşünülebilir.
 2. Erken hamilelik durumunda, göğüslerde şişme ve aşırı hassasiyet görülebilir. Ancak burum regl döneminde de görüldüğü için, hamile kalma ihtimali düşüktür. Ancak yinede kan testi yapılabilir.
 3. Bu dönemde, baş ağrısı çok sık yaşanır. Ama kişi migren rahatsızlığından şikayet ediyorsa, elbette bu kesin bir hamilelik belirtisi olamaz.
Hamileliğin ilk zamanlarında başlayan mide bulantısı, çoğunlukla gebeliğin başladığını haber verir.

Hamileliğin ilk zamanlarında başlayan mide bulantısı, çoğunlukla gebeliğin başladığını haber verir.

 • Hamileliğin ilk zamanlarında başlayan mide bulantısı, çoğunlukla gebeliğin başladığını haber verir. Tabi bu durum zehirlenme ya da mide üşütmesi sonucu da görülebilir. Ancak mide bulantısı ve adet kesilmesi görüldüğünde, doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir.
 • Hamileler hormon değişiklikleri yüzünden, yemeklere ve özellikle kokulara karşı daha hassas olurlar. Bu koku hassasiyeti, hamileliğin son aşamalarına kadar görülebilir.
 • İdrara çıkma oranı, gebelik başlangıcından sonuna kadar artarak devam eder. İdrara çıkma sık sık görülüyorsa bu da erken gebelik habercisi olabilir.
 • İdrarın renginde koyulaşma varsa, bu durumda kişinin hamile olma oranı yüksektir.
 • Baş dönmesi ve terleme durumları sık sık yaşanıyorsa, kişinin hamilelik testi yaptırması gereklidir.
 • Kasıkta oluşan ağrılar, hamilelik başlangıcından bitişine kadar artarak görülmektedir. Ayrıca, böbrek hastalıkları sonucu da görülebilir. Bu nedenle hemen hekim kontrolü gerekmektedir.
 • Hamilelik, hormonal değişikliklere neden olduğundan, kişide ani ruh hali değişimleri ve depresyon belirtileri görülmektedir.

 

Hamileliğin anlaşılmasında en net ve hızlı sonuç kan testidir.

Hamileliğin anlaşılmasında en net ve hızlı sonuç kan testidir.

Erken Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Yukarıda belirtilen erken gebelik belirtilerinden en az 2 ya da 3’ü görülen kişilerin, hamilelik testi yaptırması, hem anne adayı hem de bebek için önemli bir durumdur. Gebelik testi, diğer bir adıyla ovulasyon testi yaptırıldığında, kesin sonuç alınmaktadır. Ayrıca, kişi evde hamilelik testi yapabilir. Kan ve idrar testleri de, kişinin hamile olup olmadığı anlamak için sık sık kullanılan yöntemlerdir. Ancak hızlı sonuç için kan testi yaptırılmalıdır.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.medicalpark.com.tr
 • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
2020 Yılının Kış Moda Makyaj Trendleri
25 12 2019 - 20:41
Kadınlarda Saç Rengi Nasıl Açılır?
10 12 2019 - 16:45
Peeling Nedir? Evde Doğal Yollarla Nasıl Peeling Yapılır?
11 11 2019 - 23:51
Kusursuz bir yüz için ihtiyacınız olan 5 cilt bakım tavsiyesi
10 09 2019 - 14:40
Küçük yöntemlerle günlük yaşantınızda uygulayabileceğiniz, sizi daha sağlıklı kılacak 4 tavsiye
3 08 2019 - 13:29
Saçlarınızı geri kazanabileceğiniz 3 etkili saç çıkarma yöntemi
1 08 2019 - 16:53