Sağlık

Dikkat Etmeniz Gereken 7 Erken Alzheimer Belirtisi

Kendinizin ya da sevdiğiniz birinin hafızasına dair endişeleriniz mi var? Yaşlanma sürecinde ufak çaplı unutkanlıklar normal olarak kabul edilir. Birinin adını hatırlamakta zorlanıyorsanız ve sonra aklınzıa geliyorsa bu ciddi bir hafıza problemi değildir.

Fakat hafıza problemleri günlük hayatınızı ciddi ölçüde etkilemeye başladıysa, bunlar erken Alzheimer belirtileri olabilirler. Belirtiler ve ne kadar ciddi oldukları duruma göre değişse de, bunları erken tespit etmek çok önemlidir. Bu yüzden kendinize bazı ciddi sorular sormanız gerekebilir. Peki Alzheimer işaretleri nelerdir?

Dikkat Etmeniz Gereken 7 Erken Alzheimer Belirtisi

Alzheimer Belirtileri

Hafıza Kaybı

Her zaman için en yaygın Alzheimer belirtisi hafıza problemleridir. Yeni öğrendiğiniz bir bilgiyi çabucak unutuyor musunuz? Önemli tarihler, isimler ve olaylar aklınızdan çıkıyor mu? Büyük şeyleri dahi hatırlamakta zorlanıyor musunuz? Kendinize tekrar tekrar aynı şeyleri mi soruyorsunuz? Tüm bunlar yaygın Alzheimer belirtileridir.

Plan Kurma ve Problem Çözmede Zorluk

Plan kurup ona bağlı kalmakta zorluk yaşıyor musunuz? Kimi zaman defalarca tekrarladığınız bir şeyi yaparken dahi zorlanıyor musunuz? Ayrıntılı işlerde, özellikle sayılar dahil olduğunda konsantrasyon kaybı yaşıyor musunuz? Örneğin faturalarınızı ödemeyi unutuyor musunuz? Bunları yaşıyorsanız dikkat etmelisiniz.

Günlük İşlerin Zorlaşması

Alzheimer hastalarında kimi zaman günlük, sıradan işler bile zor gelmeye başlayabilir. Örneğin sık sık gittiğiniz bir yere gitmekte artık zorluk çekiyor musunuz? İşyerinde sıradan bir işi tamamlarken dahi zorlanıyorsanız ya da en sevdiğiniz oyunun kurallarını unutuyorsanız bu da işaret olabilir.

Dikkat Etmeniz Gereken 7 Erken Alzheimer Belirtisi

Zaman – Mekan Karmaşası

Şu anda olmayan bir şeyi tam olarak kavrayabiliyor musunuz? Şaşkınlık yaşıyor musunuz? Nerede olduğunuzu kolayca unutuyor musunuz? Gittiğiniz yere nasıl vardığınız aklınızdan çıkıyor mu?

Eşyaları Kaybetmek

Zaman zaman herkes bir şeyleri kaybeder fakat kaybettiğiniz zaman tekrar bulabiliyor musunuz ve bu çok sık başınıza geliyor mu? Eşyaları sıradışı yerlere koyuyor musunuz? Örneğin buzdolabına saatinizi koymak gibi. İnsanları bir şeylerinizi almakla suçluyor musunuz?

Yanlış Kararlar

Son zamanlarda daha sık mı yanlış kararlar veriyorsunuz? Örneğin normalde yapmayacağınız şeyleri – hatayla borç para vermek gibi – yapıyor musunuz? Eskisi kadar duş alıyor musunuz? Kendinize ne kadar bakıyorsunuz? Hava durumuna uygun giyiniyor musunuz? Tüm bunlar da Alzheimer belirtileri arasında yer alırlar.

Ruh Hali Değişimleri

Artık eskisine göre daha çabuk mu üzülüyorsunuz? Depresif, korkmuş ya da stresli mi hissediyorsunuz? İnsanlardan şüphe duyuyor musunuz? Ruh haliniz sık sık değişiyor mu?

Dikkat Etmeniz Gereken 7 Erken Alzheimer Belirtisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu