1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Erkeklerde Burun Estetiği Ameliyatı ve Detaylar
Erkeklerde Burun Estetiği Ameliyatı ve Detaylar

Erkeklerde Burun Estetiği Ameliyatı ve Detaylar

A+A-

Cinsiyetler arasındaki farklılıklar, genel yüz görünüşlerinde görülebilir. Tıpkı yüzler gibi, kadınların ve erkeklerin burun estetiği ameliyatları da farklıdır. Bir erkeğin burnu biraz belirgin olma eğilimindedir. Burun derisi de erkekler için farklıdır, çünkü genellikle bir kadınınkinden daha kalın cilde sahip olan erkeklerin burun estetiği ameliyatları da ona göre şekillendirilmektedir. Bir kadının burnu genellikle bir erkeğin burnundan biraz daha kısadır.

Burun estetiği ameliyatı erkeklerde giderek daha popüler hale geliyor. Erkekler için uygulanan burun estetiği ameliyatının en önemli özelliklerinden biri, erkeklik düzeyini burunda korumak ve kadınsı bir görünüm vermemektir. Azaltılması gereken bir burun çıkıntısı varsa, burun sırt veya köprüsü sağlam ve düz durmalıdır.

Erkeklerde rinoplastiden sonra burun ucunun açısı 90 ile 100 derece arasında olmalıdır. Bir burun estetiği ameliyatından sonra burnun ucunu aşırı kaldırmak, burun deliklerinin çok fazla görünmesine ve kadınsı bir görünümün yansımasına neden olabilir.

Erkek Burun Estetiği Sırasında İşlevsel Kusurların Düzeltilmesi

Kozmetik nedenlerle burun estetiği ameliyatı isteyen erkeklerin spor faaliyetleri ya da iş kazalarıyla burun travmasına maruz kaldıkları sıklıkla görülmektedir. Aslında birçok erkek hasta, nefes alma engeline sahip olduklarının farkında değillerdir. Bu nedenle burun estetiği ameliyatı kozmetik nedenlerden ötürü yapılıyor olsa bile tıpkı kadınlarda gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatı gibi erkeklerdeki fonksiyonel sorunlar da düzeltilmektedir. Günümüzde burun estetiği ameliyatı yaptıran erkeklerin çoğu zaten nefes alma problemleri nedeniyle bu estetik uygulamayı tercih etmektedir.

Erkeklerde burun estetiği ameliyatının teknik kısmı kadınlarda olduğundan farklı değildir.  Aradaki fark, cerrahın bir erkeğin görünümündeki erkek karakterini korurken yüzdeki dengesizlikleri ne kadar düzelteceği ile ilgilidir.

Erkeklerde Burun Estetiği Ameliyatı ve Detaylar

Erkekler İçin Burun Estetiği Farklı Mı?

Burun estetiği ameliyatı olmak isteyen hastalar için cerrahi işlemin başlangıcı aynı olacaktır. Öncelikle genel bir soru sorma aşaması olacak, ardından sağlık durumuna dair değerlendirmeler yapılacak, isteklerle alakalı bilgi alınacaktır. Rinoplasti ameliyatı için kişinin psikolojik sağlığının yerinde olması, ameliyat öncesinde belirli süre sigara kullanmaması ve genel sağlığının ameliyata engel olmayacak düzeyde olması gerekmektedir. Bu şartlar tüm cinsiyetteki hastalar için geçerlidir. Rinoplasti genç yaşlarda da uygulanabilen bir estetik tedavi yöntemidir. Burnun gelişiminin tamamlandığı 15-17 yaşlarında burun estetiği yapılması uygundur.

Erkek Burnu Farklı Mıdır?

Her şeyden önce her burun farklıdır. Bu nedenle her rinoplasti işlemi hastaya ve arzulanan sonuçlarına özel olarak özelleştirilmelidir. Bununla birlikte, belirli ırklar ve hatta cinsiyetler arasında daha yaygın olabilen bazı yüz ve burun özellikleri vardır. Erkek burnu genellikle daha geniş açı ve daha geniş orana sahip olma eğilimindedir. Aynı zamanda burun dibi ve üst dudak arasında genellikle daha geniş bir boşluk bulunur. Tipik olarak, erkekler aşırı kanamayı ve sıvı tutma özelliğini daha da yoğunlaştıracak daha kalın ve deriye sahiptir. Erkek ve kadın hastalar arasındaki fiziksel farklılıklar az olmakla birlikte, psikolojik değerlendirmeler erkekler için daha büyük bir faktör olabilir. Kadınlar rahatlıkla burun estetiği yaptırabilirken, erkekler toplumun kendilerini damgalamasından korkarak bu gibi durumları saklamayı tercih edebilmektedir.

Erkek Rinoplasti Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Rinoplasti ameliyatı hem kadın hem de erkek hastalarda yapılmaktadır. Dünya genelinde kadınlar daha fazla rinoplasti ameliyatını tercih etse de burun estetiği yaptırmak isteyen erkeklerin sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Rinoplasti düşünen bir erkekseniz  ameliyatınızı planlarken bilmeniz gereken bazı bilgiler aşağıda.

Rinoplasti ameliyatının yapılabilmesi için burnun tam olarak olgunlaşmış olması gerekmektedir. Burnunuz henüz tam olarak gelişimini tamamlamamışsa  zaman içinde ameliyatın sonuçlarının değişmesi ile ilgili sorun yaşarsınız.  Erkek hastalar için burun gelişiminin tamamlandığı yaş 16-17 yaşlarıdır. Bu yaşlarda rinoplasti ameliyatı uygulanması mümkündür. Yaşınız ve nazal olgunluğunuzun ötesinde, burun estetiği hastalarının tümü iyileşmeyi geciktirebilecek herhangi bir koşul veya yaşam tarzı faktörü olmaksızın genel olarak sağlıklı olmalıdır. Ameliyat sırasında ve sonrasında potansiyel olarak zararlı komplikasyonları önlemek için de sigara içmemelisiniz. Son olarak, iyileşme döneminizin bitiminde memnuniyetinizi sağlamak için makul bir beklentiniz olmalıdır. Rinoplasti için iyi bir aday olup olmadığınızı bilmiyorsanız yardım almanız iyi olacaktır.

Her burun, her hasta ve her burun estetiği benzersizdir. Çoğu burun yapısı birbirine benzemekle birlikte, sonuçtaki tercihler genellikle farklıdır.Ortalama olarak, erkek hastalar daha kalın ve daha vasküler cilde sahip olma eğilimindedir. Sonuç olarak, cerrahi sonrası aşırı kanamaya neden olmaması için gerekli önlemlerin alınması şarttır. Erkek hastaların daha yüksek yüzdesi, nefes alma sorunları da dahil olmak üzere, septumlar, geçmişte kırılmalar ve diğer problemler nedeniyle rinoplasti ameliyatını tercih etmektedir.

Rinoplasti ameliyatını tercih eden  erkekler kadın hastalardan farklı psikolojik kaygılar yaşayabilir. Özellikle kozmetik nedenlerden ötürü burun estetiği ameliyatı yaptırmak erkekler arasında yaygın değildir. Erkekler daha çok fonksiyonel sorunların düzeltilmesi için rinoplasti ameliyatını seçmektedir.

Erkeklerde Burun Estetiği Ameliyatı ve Detaylar

Erkeklerde Burun Estetiği Ameliyatı Hakkında Bilinmeyenler

Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) en çok tercih edilen estetik operasyonların başında gelmektedir. Burun estetiği sadece kadınlar tarafından değil, aynı zamanda erkekler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Günümüzde estetik operasyonlara karşı bakış açıları değişen erkekler, burun estetiği ameliyatı ile yeni bir görünüme kavuşuyorlar. Ancak bakıldığında erkeklerde rinoplasti ameliyatı hakkında hala bilinmeyenler olduğu görülüyor.

  • Rinoplasti, burnunuzdaki spor yaralanmalarını düzeltebilir. Kaza veya yaralanma yüzünden şekli değişmiş bir burun varsa, burnunuzu doğru orantılarla yeniden şekillendirmek mümkündür.
  • Erkekler genellikle yeni burunlarıyla alakalı övgü almak istemiyorlar. Bu nedenle burun estetiği yaptırmak isteyen erkekler dikkat çekmeyen doğal görünümlü bir burun isterler.
  • Erkek rinoplasti operasyonu kadın rinoplastisinden farklıdır. Evet, tüm burunlar aynı işleve sahiptir ve tüm burun yapıları hassas veya karmaşıktır, ister erkek ister kadın olsun. Ancak burada benzerlik sona eriyor.
  • Erkekler burun estetiği ameliyatı için karar vermeden önce mutlaka planı anlamalı. Ameliyattan neler beklemesi gerektiğini anlayan bir erkek rinoplasti ameliyatının ardından buna göre davranacaktır. Bu nedenle mutlaka tüm stratejilere ve olacak olanlara hakim olmalıdır.
  • Erkekler zaman kaybetmek istemezler, ancak doğru planlamayla en iyi sonuçları almak isterler. Bununla birlikte, erkekler zaman kaybetmek istemedikleri için yanlış kararlar verebilme özelliğine sahiptirler.

Burun Estetiği Ameliyatından Neler Beklemelisiniz?

Rinoplasti , eğer isterseniz burnunuzu daha büyük hale getirebilir. Bazı insanlar burunları burun estetiği yoluyla daha küçük yapabileceklerine inanırlar. Gerçekte, burnu büyütmek de mümkündür. Bunun için kulağınızdan veya kaburganızdan kıkırdak alınarak ameliyatta kullanabilir.

Birçok erkek, rinoplasti sonrasında özgüveninin arttığını ifade eder. Yeni bir görünüme kavuştuktan sonra ve burundaki tüm fonksiyonel sorunlar ortadan kalktığında kişinin kendini çok daha enerjik ve mutlu hissetmesi doğaldır.

Burun estetiği ameliyatının ardından erkekler sanılanın aksine dişil görünmezler.

Erkekler genellikle bir hafta içinde işe ya da okula geri dönerler. Şişme burun estetiği ameliyatının ardından olacak ve genellikle 1 yıla kadar bu durum azalarak devam edecektir.

Erkeklerde Burun Estetiği Ameliyatı ve Sonrası

İş hayatında görünüşün kariyere olumlu etki ettiğini herkes biliyor. Erkekler de bu nedenle dış görünüşlerine daha fazla özen göstermeye başlıyorlar. Rinoplasti ameliyatı olan hastaların yarıdan fazlasını kadınlar oluştursa da erkeklerin de %40’lık bölümü burun ameliyatı oluyor. Fonksiyonel açıdan nefes almayı ve hayata devam etmeyi sağlayan burun, aynı zamanda yüzün anlam ve bütünlüğünü sağlayan en önemli organımız. Burunda yapılan en ufak değişiklik iyi veya kötü anlamda kişiyi değiştiriyor ve fark edilmesini sağlıyor. Burun estetiği ameliyatında burun büyütülüp küçültülebilirken, solunumla alakalı problemler de giderilebilir.

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılmakta olup 1,5-2 saat sarasında sürmektedir. Ameliyatın ardından hasta birkaç gün içinde ayağa kalksa da bir süre göz altlarında morluk ve burunda şişlik olacaktır. Bu nedenle kişinin iş hayatına geri dönmesi çalıştığı işe göre değişecektir. Ağır bir işte çalışan hastalar daha uzun süre istirahat dönemine ihtiyaç duyarken hafif işlerde çalışan kişiler daha kısa sürede işlerine dönebilirler.

Uygulama sonrasında morluklar kısa zaman içinde geçecektir. Burnun  tam şeklini alması ise 1 yılı bulabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.