Sağlık

Erkek Tipi Saç Dökülmesi ve Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Saçınızın dökülmesi hoş bir deneyim değildir. Peki saçlarınızın neden döküldüğünü kendinize hiç soruyor musunuz?  Saç dökülmesi nedenleri söz konusu olduğunda bu durumu çevreleyen çok fazla efsane vardır, ancak bu yazıda saç dökülmesinin ortak nedenlerinden bahsedeceğiz.

Saç dökülmesi

doğaldır, çünkü saçın uzamasının normal döngüsünü kapsar. Ancak saçlar yeniden çıkmadan dökülmeye devam ediyorsa sık rastlanan nedenler arasında şunlar bulunur:

Akut telogen effluvium: Saç dökülmesinin doğal süreci bazı durumlarda akut olabilir. Gebelik sonrası böyle bir zamandır. Büyüyen bir fetüsü desteklemek için gereken hormonal değişiklikler nedeniyle saçın yenilenme döngüsü bozulmuştur. Doğum yaptıktan sonra normal hormon dengesi düzelirse, saç hücreleri kitleleri dinlenme veya telojen fazına girerek saç dökülmelerine neden olur. Bu geçici ve geri döndürülebilir bir durumdur ve birkaç hafta veya ay içinde saçlar eski düzenine dönmelidir.

Stres: Saç dökülmesinin diğer bir yaygın nedeni de budur. Bu fiziksel ya da zihinsel stres olabilir. Stresin etkisi yine kandaki stres hormonu seviyeleri nedeniyle hormonal bir dengesizliktir. Ancak bu geçici bir durumdur ve stresin nedeni ortadan kaldırıldıktan sonra normal saç döngüsüne geri dönülür. Eğer stres altındaysanız, stresin sebebini bulun ve rahatlamanın yollarını arayın.

Alopesi areata: Bu durum vücudun otoimmün reaksiyonundan kaynaklanır. Henüz bilinmeyen durumlara bağlı olarak, vücudun bağışıklık sistemi saç hücrelerini yabancı cisimler olarak görür ve onlara saldırır. Bu saçların saç derisinden dökülmesine neden olur.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi ve Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Erkeklerde Saç Dökülmesine Neden Olan Durumlar

Erkeklerde saç dökülmesi vakalarının çoğunda, androjenetik alopesi veya erkek tipi saç dökülmesi ana nedendir. Ergenlik sonrasında erkeklerin saçları doğal olarak incelmeye başlar. Bu süreç, yirmili yaşlardaki erkeklerin yaklaşık %20’sinde erkek tipi saç dökülmesi belirtileri ortaya çıkmış demektir. Bu sayı 40’lı yaşlarda erkekler için %40’a, ellili yaşlarda erkekler için %50’ye yükselmektedir.

Genetik: Erkek tipi saç dökülmesi, genetik açıdan aileden miras kalır.

Hormonlar: Dihidrotestosteron veya DHT, dökülme sürecin tetiklenmesinden sorumlu testosterona bağlı bir hormondur ve testosteron, 5 alfa-redüktaz adı verilen bir enzimle reaksiyona girdiğinde ortaya çıkar.

Saç kökleri DHT’ye maruz kaldıklarında küçülmeye başlarlar. Bu, saçlarının daha ince ve daha kısa olmasıyla sonuçlanır. Zamanla, bu foliküllerden gelen saçlar hep birlikte büyümeyi durdurur. Kafanın belli bir bölümündeki foliküllerin yarısından fazlası DHT’ye maruz kaldıklarında erkekler saç dökülmesi sorununu yaşarlar.

Erkeklerde saç dökülmesine neden olduğu öne sürülen bazı efsaneler de bulunmaktadır. Bu efsaneleri bilmek önemlidir. İşte onlardan bazıları:

Zayıf Dolaşım: Kafanın zayıf dolaşımı erkek saç dökülmesinin bir nedeni değildir. Eğer öyleyse, nakledilen saçlar hiç büyümezdi.

Şapka: Normalde bir şapka takmak, çok sıkı veya sürtünmeye neden olmuyorsa saç dökülmesine neden olmaz.

Zayıf Saç Derisi Hijyeni: Bu teori herhangi bir bilimsel kanıt tarafından desteklenmemektedir ve doğruysa, yıkanmanın daha az olduğu fakir ülkelerde yaşayanların hepsi kel olmalıdır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi ve Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Kadın tipi saç dökülmesi ortak bir sorundur. Bu durum sadece estetik olarak kötü görünmenize neden olmaz, aynı zamanda psikolojik olarak da rahatsız olmanıza neden olur. Genetik saç dökülmesi hem erkek hem de kadınlar dahil olmak üzere herkesi etkileyebilen, saç dökülmesinin çok yaygın bir şeklidir. Birinden veya her iki ebeveynden devralınır ve ergenlik sonrası herhangi bir zamanda saç dökülmesine neden olur, ancak bu durum kişiden kişiye değişebilir. Bazıları genetik saç dökülmesi yaşarken bazıları kellikle yüzleşebilir. Saç dökülmesinin aşamaları sabit değildir. Kadın tipi saç dökülmesinin erken işaretleri şu şekildedir:

 • Her gün 100’den fazla saç telini kaybediyorsun
 • Saç deriniz görünür hale geliyor ve saçınız eskiye göre daha az hacme sahip
 • Saçlar eskisi gibi uzun ve kalın değil
 • Saçlarınız, kafa derisinin ön, taç ya da arka bölgelerinde inceliyor

Kadınlarda Saç Dökülmesine Neden Olan Şey Nedir?

Kadınlar ön saç çizgisinin arkasında ve kafa derisinin üst kısmında bulunan ön kısımda saçlarını kaybetme eğilimindedir. Bu nedenle tıbbi olarak bu tip bir saç dökülmesi terimi erkeklerde olduğu gibi androjenik alopesi ile aynı olarak belirtilse de esasen kadın tipi saç dökülmesi demek daha doğru olabilir.

Bilim adamları, neden kadın ve erkeklerde saç dökülmesinin farklı olduğunu anlamıyor. Açık bir açıklama, kadınların testosteron açısından erkeklere göre daha az hormona sahip olmalarıdır. Bu da daha az dihidrotestosteron (DHT) bulunduğudur, bu da duyarlı foliküllerde kellik yapmaya çalışan hormondur.

Buna ek olarak, kadınların saç derisinde aromataz adı verilen önemli bir enzim seviyesi vardır. Aromatazın DHT oluşumunu bloke ettiği ve bu nedenle dökülme işlemini engellediği düşünülmektedir. Genetik dışında, kadınlarda saç dökülmesi hormonal değişiklikler (gebelik dahil), altta yatan bir sağlık durumu ve stres gibi çeşitli nedenlerden ortaya çıkabilir. Bu nedenle kadınlarda saç dökülmesinin yönetimi erkeklerinkinden farklıdır.

Hormonal Nedenler

Menopozdan sonra, kadınlar genç oldukları yaşlara göre çok daha fazla saç dökülmesi yaşamaya duyarlıdırlar. Bu da çoğunlukla ön saç çizgisinin hemen arkasında başlar ve saç derisinin arka ve yanlarına kadar uzanır. Bu durum, menopoz döneminde daha önce erkeklik hormonlarına karşı koruma sağlayan östrojen hormonlarının kaybına bağlı olabilir.

Tıbbi Nedenler

Lupus, liken planopilaris ve alopesi areata gibi saç dökülmesine neden olabilecek belirli dermatolojik saç derisi bozuklukları vardır. Kadınlarda saç dökülmesine neden olan diğer temel tıbbi durumlar anemi, tiroid hastalığı, bağ dokusu hastalığı, jinekolojik sorunlar, şiddetli diyete bağlı kilo kaybı ve çeşitli  ilaçların kullanımıdır.

Stres

Stres kadınlarda saç dökülmesini hızlandırabilmesine rağmen, kadın tipi saç dökülmesinin başlıca nedeni değildir. Bu duruma neden olması için gerekli gen ve hormon kombinasyonu bulunmalıdır ve stres bu süreci daha hızlı bir oranda ilerletmeye yardımcı olabilir.

[su_note note_color=”#e31f3f” text_color=”#ffffff” radius=”9″]Birçok tedavi seçeneğini kullandıktan sonra eğer hala kadın tipi saç dökülmesi sorununu yaşıyorsanız ve kısa vadeli tedavi seçeneklerini kullanmamak ve bir saç ekimi tedavi seçeneği için uzman bir doktora danışmak en iyisidir. Kimi zaman kısa vadeli tedaviler çözüm olmayabilir.  [/su_note]

Erkek Tipi Saç Dökülmesi ve Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Saç Dökülmesi Durumunda Kaçınılması Gerekenler

Saç dökülmesi sorunlarınız varsa endişelenmeniz gerekmez. Çünkü onu kontrol etmek için uğraşan tek kişi siz değilsiniz. Ancak saç dökülmelerini kontrol edebilmeniz için bazı ipuçları var. Saç dökülmesi sorunu yaşamanız durumunda kaçınılması gerekenler şu şekildedir:

 • Kafein ve nikotini içeren beslenme düzeni
 • Aşırı şekerle zenginleştirilen gıdalar
 • Kolesterol ve yağlarla zenginleştirilmiş gıdalar
 • Aşırı alkol alımı
 • Kremler, jeller, spreyler gibi saç yıkama ürünlerini kullanmayın
 • Sıkı at kuyruğu, topuz, örgü gibi sıkı saç stilleri yapmamaya çalışın
 • Saçınızı aşırı derecede zorlamayın
 • Saçınızı renklendirmemeye çalışın. Çünkü saç boyama saç dökülmesi riskini arttırır
 • Islak saçlarla yatmaktan kaçının

Saç Ekimi Saç Dökülmesi İçin Uzun Vadeli Bir Çözüm Müdür?

Erkeklerin %50’si 50 yaşına kadar saç dökülmesi yaşamaktadır. Kadınlarda ise bu oran çok daha azdır ve genellikle saç ekimi erkekler için çok daha doğru bir tercihtir. Saç dökülmesini gidermek için FUE saç ekiminin büyük bir popüler yol haline geldiğini açıktır. Ancak bu işlem gerçekten problem için uzun vadeli bir çözüm müdür?

Oldukça basit bir şekilde, saç ekimi saç çizgisini düzeltmek için kalıcı bir çözüm ancak yalnızca uygun bir adaysanız böyle bir şey mümkündür. Nakledilen saç foliküllerinin kel olmayan bir donör alanından alınması gerekiyor, bu nedenle cerrahınız saç dökülme türünüzü ve gelecek için ne anlama geldiğini tam olarak anlamalı.

Erkek tipi saç dökülmesinin en yaygın biçimi olan saç dökülmesi sorunuyla baş başa kalan erkekler  genellikle başın orta alanında saç dökülmesi ve bir açılma yaşarlar. Böyle bir durumda temel saçları tamamen kaybedilmesi nadirdir ve başın arkasındaki ortak verici alan normalde kaybolmayacak sağlam, sağlıklı kıllar ile doludur çünkü erkek tipi dökülme sorunu ile uğraşan adaylar normal olarak nakil için en uygundur.

Saç dökülmesinin bir başka formu olan Alopecia Areata, saç köklerine genellikle rastgele bir şekilde saldıran bir otoimmün hastalıktır. Bu, bol saçlı bölgelerden nakledilen kılların bile bağışıklık sisteminin saldırısına uğrayabileceği anlamına gelir ve sonuç olarak nadiren saç ekimi yapılabilir. Saç dökülmesine neden olan durumun bilinmesi, sonuçların ne kadar süreceği açısından hayati önem taşır. Saç dökülme şeklinizi anlamıyorsanız, sizi kapsamlı bir şekilde değerlendirebilecek ve ilerleyebilmeniz için size doğru bilgileri verebilecek deneyimli bir uzmanla görüşün.

Saç ekimi dökülen saçların yerini almak için kalıcı bir çözüm olabilir, ancak tedavinin ömrü sonuçta sizin için ne kadar uygun olduğuna bağlıdır. İyi bir cerrah sizi analiz etmek için vakit harcamalıdır ve eğer cerrahınız uygun olmadığınızı söylerse bunu dinlemeniz önemlidir. Dinlemezseniz sonuçlar açısından hayal kırıklığına uğramış olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu