Erkek Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı? Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

NAVİGASYONErkek Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?Erkek Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?Erkeklerde Yanlış Ayakkabı Kullanımı Sonucu Görülen Rahatsızlıklar Nelerdir? Erkekler çoğunlukla ayakkabı seçimlerinde rahatlığı ve ayağı kavramasını dikkate alır. Ancak bütün erkeklerde bu durum böyle olmayabiliyor. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerin de modanın değişimine ayak uydurduğu görülmekte. Erkek ayakkabı modelleri eskiye oranla daha fazla modeli sunmaktadır. Bu sayede erkekler devamlı […]

20.12.2018 - 22:16
20.12.2018 - 22:17
Yorum Yap
5 dk okuma süresi

Erkekler çoğunlukla ayakkabı seçimlerinde rahatlığı ve ayağı kavramasını dikkate alır. Ancak bütün erkeklerde bu durum böyle olmayabiliyor. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerin de modanın değişimine ayak uydurduğu görülmekte. Erkek ayakkabı modelleri eskiye oranla daha fazla modeli sunmaktadır. Bu sayede erkekler devamlı olarak aynı modeli kullanmakla sınırlı kalmamaktadır. Erkek kıyafet kombinasyonlarının dikkat çekici, fark ortaya çıkarıcı önemli bir unsur ayakkabıdır. Doğru ayakkabı seçimi hem kullanışlı hem de şıklığın tamamlayıcısı konumundadır.

Çoğunlukla estetik yönden hoşa giden ayakkabılar her zaman rahat ve ayak sağlığı için uygun olmayabilir. Bu seçimlerin ayak sağlığına zarar verebileceği gerçeği de bu nedenle göz ardı edilip, göze güzel görünen ayakkabılar satın alınır.  Tahta ya da kalın malzemeden üretilmiş, esnek olmayan ve alt tabanı oldukça  ince olan ayakkabılar, ayak ortopedisi üzerinde olumsuz etkilere yol açar. Bunlar en başta; ayak bağ dokusu ile ayak eklemleridir.

Doğru erkek ayakkabı modelleri

Doğru erkek ayakkabı modelleri

Erkek Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gün boyunca vücudun ağırlığına maruz kalan ve dik durmayı sağlayan ayaklar, çok ciddi ve zorlu bir görev üstlenmiştir. Sağlıklı ve enerjik olmak için ayak sağlığı çok önemlidir. bu nedenle ayak sağlığının sürdürülebilmesi adına ayakkabı seçimi çok önemlidir.

Erkek ayakkabı tipleri makulen stille tasarlanmaktadır. Ancak bir ayakkabı seçilirken tasarımından önce ayak sağlığına olumsuz bir etki gösterip göstermeyeceği üzerinde durulmalı, tasarım ikinci planda düşünülmelidir.  Ayak için doğru bir ayakkabı ayağa uygunluğu, ortopedik özellik taşıması, ergonomik olması, esnekliği, hava alma özelliğinin olması gibi farklı özellikleri bünyesinde barındırmalıdır.  Bu nedenle bir erkeğin ayakkabı seçiminde dikkate alması gereken çok sayıda nokta vardır.

Erkek ayakkabı tercihinde, ayakkabının ayağı sıkmamasına ve ayağa vurmamasına özen gösterilmelidir. Çok sert modeller değilde daha yumuşak olan ayağı saran erkek ayakkabı modelleri seçilmelidir. Erkek ayakkabı modeli seçerken deriden üretilmiş olanları tercih sebebi olmalıdır. Deriden üretilen ayakkabılar havayla teması olduğu ve doğal oldukları için ayağın hava almasını sağlar. Ayak daha az terler ve mantar oluşumu minimuma düşürülür. Bu sayede kötü kokunun oluşmasına izin vermez. Malzemesi sağlıksız ya da kalitesiz olan ayakkabı modellerinden ise uzak durulmalıdır. Özellikle gün içinde aşırı yürüyen, uzun süre ayakta kalan veya bu şekilde çalışmak zorunda olan erkeklerin mutlaka ortopedik ve ergonomik özellik taşıyan ayakkabı modellerini kullanmaları gerekmektedir. Bu noktada ayak sağlığının dikkate alınmaması ciddi ayak sorunlarına yol açacağı unutulmamalıdır.

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Erkek ayakkabısı seçerken, pek çok etkene dikkat etmek gerekir. İlk olarak ayakkabının kullanım amacı kesinleştirilmelidir. Kullanım amacına uyan bir ayakkabı seçilmelidir. Örneğin; spor yapılacaksa, yapılaca spor türüne uygun özellikte ayakkabı seçilmelidir. Günlük kullanım için bir ayakkabı alınacaksa eğer fonksiyonel ve rahat olmasına bakılmalıdır. Spor türüne uygun özellikte ayakkabı seçmemek, spor kazalarına ve ciddi yaralanmalara yol açabileceği unutulmamalıdır.

Yaz mevsiminde kullanılabilecek olan ayakkabı modellerinin mutlaka ayağı dış etkenlere karşı koruma özelliğinin olmasına özen göstermek gerekir. Bu aşamada ayakkabı, ayak parmaklarını açıkta bırakıyorsa eğer, ayak kolayca travma alabilir. Bu yüzden ayakkabının nerede kullanılacağı seçimde etkili olacaktır. Eğer güneş ışığına çok maruz kalınacaksa bu cilt dokusuna zarar verebilir. Bu yüzden yaz aylarında ayakkabı seçiminde bunları göz önünde almak gerekmektedir. Açık ayakkabı, gün ışığında fazla giyilecekse mutlaka güneş kremi ile cilt dokusu korunmalıdır. Yaz aylarında ayakta sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de bu cilt yanığı durumudur.

Erkeklerde Doğru Ayakkabı

Erkeklerde Doğru Ayakkabı

Erkek Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

Erkeklerin ayak sağlığı için doğru ayakkabı seçiminde dikkate alması gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Erkek ayakkabısı alırken, alışveriş saatleri  mutlaka akşam saatlerinde yapılmalıdır. Akşam saatlerinde ayaklar daha şiş ve daha ödemli olacağı için seçilen ayakkabı da daha sonra ayağa vurma ve sıkma yapmayacak, daha rahat kullanılacaktır.
  • Düzenli yapılan sporlar için mutlaka yapılan spora uygun ayakkabı kullanılmalıdır.
  • Ayak başparmağı ve ayakkabı arasında en az 1 cm mesafesinde boşluk kalmalıdır. Ancak boşluğun fazla olması da bu sefer ayağın sürtünme yüzünden tahriş olmasına yol açacaktır. Bu nedenle ayakkabı ne ayağı sıkmalı ne de çok bol olmalıdır.
  • Erkek ayakkabısı alırken mutlaka ayakkabıyı kullanırken giyilecek olan çorapla deneme yapmalıdır. Bu sayede azami konfor sağlanır.
Erkeklerde Doğru Ayakkabı seçimi

Erkeklerde Doğru Ayakkabı seçimi

Erkeklerde Yanlış Ayakkabı Kullanımı Sonucu Görülen Rahatsızlıklar Nelerdir?

Satın alınan her ne olursa olsun, bazı noktalara dikkat etmek büyük önem taşımaktadır. Ayakkabı satın alımında da yukarıda anlatılan noktalara özen gösterilmediği taktirde ciddi ayak rahatsızlıklarına yol açabileceği unutulmamalıdır. Yanlış ayakkabı seçiminin yol açabileceği önemli ortopedik ayak hastalıkları şu şekildedir;

1.Başparmakta meydana gelen şekil bozukluğu şeklinde ortaya çıkan Hallus Valgus,

2.Ayak parmakları arasında yer alan sinirde meydana gelen sıkışma Morton nöroması

3.Başparmakta zamanla meydana gelen kireçlenme Halluks rigidus

4.Çekiç parmak durumudur.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

  • www.acibadem.com.tr
  • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

 

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim