Ergenlik Dönemi ve Belirtileri

NAVİGASYONErgenlik Dönemi Nedir?Ergenlik belirtileri nelerdir?Ergenlik döneminde sık karşılaşılan psikolojik sıkıntılar nelerdir?Ergenlik çağındaki bir çocuğun ailesinin önemi nedir? Ergenlik dönemi, ortalama 13 ya da 14 yaşına gelmiş bireylerin sosyal, fiziksel ve ruhsal anlamda olgunluğa adım atmalarını ve kendilerini keşfetmeye başladığı bir dönem aralığıdır. Yetişkin bir insanın en iz bırakıcı dönemini en az hasarla atlatması önemlidir. İşte […]

23.06.2018 - 14:30
23.06.2018 - 14:30
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Ergenlik dönemi, ortalama 13 ya da 14 yaşına gelmiş bireylerin sosyal, fiziksel ve ruhsal anlamda olgunluğa adım atmalarını ve kendilerini keşfetmeye başladığı bir dönem aralığıdır. Yetişkin bir insanın en iz bırakıcı dönemini en az hasarla atlatması önemlidir. İşte ergenlik dönemi ile ilgili merak edilenler.

Ergenlik Dönemi Nedir?

Ergenlik dönemi kısaca çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemidir. Bu dönemde cinsiyet duyguları kazanılır, davranışlar değişir ve önemli ölçüde fiziksel değişim meydana gelir.
Ergenlik dönemi genelde 13 – 14 yaşlarında başlar ve bu dönem 21 yaşında biter. Burada “genelde” ibaresinin önemi ise genetik faktörler, cinsiyet ve fiziksel görünüm gibi durumların, ergenliğe giriş ve ergenlikten çıkış yaşını değiştirebileceği yüzündendir.

Ergenlik belirtileri nelerdir?

Kızlarda ergenlik belirtileri;

  • Göğüslerde büyüme
  • Regl görülmesi
  • Genital bölgede, koltuk altında, kol ve bacaklarda kıllanma,
  • Akne, sivilce, siyah nokta, saçta ve deri üzerinde yağlanma

Olarak ortaya çıkabilir. Bu faktörlerin sonucu olarak da duygusal karmaşa, boy uzaması, kilo artışı ve güzelleşme telaşı ortaya çıkabilir.

Erkeklerde ergenlik belirtileri;

  • Sivilce, siyah nokta ve akne görülür,
  • Deri ve saç yağlanır,
  • Vücut kas hacmi artar
  • Genital bölgede, koltuk altında, kol ve bacaklarda kıllanma görülür,
  • Androjen yani erkeklik hormonu üretilmeye başlanır bu sebepten dolayı penis ve testisler olgunlaşmaya başlar. Bu nedenle sperm üretimi artar.

Bu nedenlerin sonucunda ise boy uzar, kilo artışı olur, karşı cinse ilgi başlar, cinsel dürtülerle tanışılır, ses tonu kalınlaşır ve vurgu değişir.

Ergenlik döneminde sık karşılaşılan psikolojik sıkıntılar nelerdir?

– Ani ruhsal değişimler
– Aşırı hayalcilik
– Yalnız kalma isteği
– Sürekli yorgunluk hali ve çalışmaya isteksizlik
– Karşı cinse aşırı ilgi hali
– Güvensizlik, kararsızlık ve karamsarlık
– Kendini değersiz hissetme
– Öfke, saldırganlık ve asilik
– Yeme bozuklukları (anoreksiya)
– İçine kapanıklık, utangaçlık ve özgüven problemleri
– Gelecek kaygısı
– Sigara ya da alkol eğilimi
Depresyon belirtileri

Ergenlik çağındaki bir çocuğun ailesinin önemi nedir?

Özellikle ergenlik dönemi, bir insanın hayatında en iz bırakıcı dönemdir. Bu dönemde fazla hassaslaşan bir insana yapılacak yanlış davranışlar, onu hayatının geri kalanında izleyecek psikolojik sorunlara neden olabilir. Bu yüzden ergen bireyin ailesinin, ona vereceği destek ve tavsiyeler çok önemlidir.
– Ergen kişinin düşünceleri ve görüşleri küçümsenmemelidir
– Başarısızlıkla sonuçlanan girişimleri olsa bile cesaret verilmeli ve sabır gösterilmeli
– Bu dönemin geçici olduğunu unutulmamalıdır
– Ergen birey başkalarının önünde küçük düşürülmemeli, eleştirilmemelidir.
– Aile, ergen bireyi başka bir insanla kıyaslamaya sokmamalıdır.
– Aile, ergen bireyi daha iyi tanıyabilmek ve anlayabilmek için sürekli diyalog halinde olmalı ve ergenin isteklerini anlamaya çalışmalıdır.
– Çocuğunuzun size sert ve öfkeli davranması sizi sevmediği ya da saygı duymadığı anlamına gelmez. Öfke, bir çeşit savunma ve sorunlarla başa çıkma mekanizmasıdır.
– Durgun veya hüzünlü olduğu dakikalarda zorla sohbet edilmeye çalışılmamalı aksine yalnız kalması için zaman verilmelidir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim