Genel

Erdoğan’ın Hamas Açıklamasının Ardından İsrail’deki Marketler Türk Mallarını Boykot Etme Kararı Aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Hamas terör örgütü değildir’ açıklamasının ardından İsrail ile ticari ilişkiler bozulma noktasına geldi. İsrail’deki büyük süpermarketler Türk mallarını boykot etmeye başladı. Detaylar içerikte!

Kaynak: https://www.indyturk.com/node/671116/…

7 Ekim günü Hamas, İsrail’e yönelik saldırı başlatmış, İsrail de buna misilleme olarak Gazze Şeridi’ni abluka altına almıştı. İsrail yaklaşık 3 haftadır Gazze’nin çeşitli yerlerine hava saldırıları düzenliyor.

İsrail ordularının saldırıları özellikle sivillerin bulunduğu bölgelere yapılıyor. Kasıtlı olarak Gazzeli çocuklar öldürülüyor. Tüm dünya İsrail’in Gazze’de soykırım yaptığını dile getirdiği halde bölgede hâlâ saldırılar devam ediyor.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarından sonra hatırlarsınız tüm dünyada İsrail’e yönelik protestolar düzenlenmişti. Bu protestoların bir ayağı da Türkiye’de yapılmıştı. Ülkemizde İsrail ile alakası olduğu düşünen bazı şirketlerin şubelerine saldırılar düzenlenmişti.

Ayrıca Türkiye’de İsrail malı ürünler marketlerde protesto edilmiş, halkın bir kısmı da İsrail ürünlerini boykot etme kararı almıştı.

Buna benzer bir karar da bu sefer İsrail’in en büyük süpermarket zincirlerinden geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hamas’ı terör örgütü olarak görmediğini ilan etmesiyle İsrail’de bazı marketler Türk mallarını almayı durdurdu.

İsrail süpermarketlerinde Türk mallarının boykot edilmesi kararının arkasında kamuoyu baskısının olduğu iddia ediliyor. İsrail’deki Haaretz gazetesinin haberine göre ülkenin en büyük marketleri olan Shufersal, Rami Levy ve Yochananof Türk mallarını satmayı durdurmuş durumda.

Özellikle bu tartışmanın odağında Türk malı domatesler var. Geçtiğimiz günlerde İsrail’in en büyük marketlerinden biri olan Rami Levy, Yahudi halkı tarafından İsrail domatesleri yerine Türk domatesi satıldığı gerekçesiyle çok eleştirilmişti.

Domates eleştirisinin ardından görülen o ki diğer İsrail marketleri de Türkiye’den domates ithalatını durdurma kararı aldı.

İsrail’ sattığımız ürünler arasında sadece domates yok. Ülke ile aramızda otomobil, işlenmiş gıda, plastik, buğday, elektrikli ev aletleri ve demir gibi pek çok kalem daha var.

Erdoğan’ın “Hamas terör örgütü değildir” açıklamasının ardından Türkiye-İsrail arasındaki ticaret büyük oranda sekteye uğradı. İsrailli iş insanları Türkiye’den mal alma konusunda bundan sonra daha temkinli olacaklarını dile getirdi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/erdogan-in-hamas-aciklamasinin-ardindan-israil-deki-marketler-turk-mallarini-boykot-etme-karari-aldi-1182751

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu