Ercan Kesal Kimdir?

Ercan Kesal Kimdir?

Yazar :

24 Nisan 2018 1 dk okuma süresi
PUAN VERMEK İSTERMİSİN? :)
Çok KötüKötüOrtaÇok İyiMükemmel Henüz Puan Verilmemiş :(
Loading...

Şu sıralar reytinglerde zirveye oynayan Çukur dizisi her yaştan, her kesimden izleyiciyi ekran başına kilitliyor desek yanlışa düşmeyiz. İstanbul’da polisin bile giremediği ‘sakat’ bir yer olan ve Çukur olarak adlandırılan bir semtte geçiyor. Dizinin başrol oyuncularından Ercan Kesal da İdris Koçovalı rolüyle harikalar yaratıyor. Çukur’un eski kabadayılarını yad eden İdris Koçovalı her zaman haklının yanında haksızın karşısında yer aldığı pozisyonuyla arızalı mahalle Çukur’un babası olarak yıllardır namını koruyan bir rolde karşımıza çıkıyor.

Ercan Kesal için on parmağında on marifet demek mümkün. 1959 yılında Nevşehir Avanos’ta doğan Ercan Kesal Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 1984 – 1990 yılları arasında Ankara Keskin Devlet Hastanesi, Bala köyünde hekimlik yaptı. İhtisasını yaparak klinik psikolog oldu. 2004-2006 yıllarında İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uygulamalı Psikoloji dalında Master Eğitimini tamamladı. Halen YeditepeÜniversitesinde Sosyal Antropoloji Doktora Eğitimine devam ediyor. 

Ödül dolu bir kariyer

Ercan Kesal’ın edebiyatla ilk ilişkisi öğrencilik yıllarında İzmir’de çıkan Dönem dergisinde yayınlanan şiirleriyle başladı. Mecburi hizmet dönemlerinde yaptığı röportajlar Son Reçete dergisinde yayınlandı. Şizofrenngi, Radikal ve BirGün’de güncel yazılar yazdı.

2002 yılında Nuri Bilge Ceylan’ın ödüllü filmi Uzak’ta ufak bir rol alarak oyunculuğa başladı. Daha sonra sinemadan vazgeçmeyen Kesal yine Nuri Bilge Ceylan imzalı Üç Maymun ve Bir Zamanlar Anadolu’da filmleriyle beyazperdede yer almaya devam etti.  Sadece Nuri Bilge Ceylan ile değil ayrıca Küf, Hükümet Kadın, Yozgat Blues, Ben O Değilim gibi filmlerde farklı yönetmenlerle birlikte çalıştı ve performanslarıyla birçok farklı film festivali ve yarışmalarında senaryo ve oyunculuk dalında ödüllere layık görüldü. Ercan Kesal’ın ayrıca Peri Gazozu, Evvel Zaman, Nasipse Adayız ve  isimli kitapları da bulunuyor.

 

 

Bu İçeriği Aktif Kaynak Göstermek Koşulu İle Paylaşabilirsiniz. Hiçbir İçerik Aktif URL Verilmeden Kopyalanamaz! Lütfen Dikkate Alınız.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır"