Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Ercan Kesal Kimdir?

Eklenme:
 Ercan Kesal Kimdir?

Şu sıralar reytinglerde zirveye oynayan Çukur dizisi her yaştan, her kesimden izleyiciyi ekran başına kilitliyor desek yanlışa düşmeyiz. İstanbul’da polisin bile giremediği ‘sakat’ bir yer olan ve Çukur olarak adlandırılan bir semtte geçiyor. Dizinin başrol oyuncularından Ercan Kesal da İdris Koçovalı rolüyle harikalar yaratıyor. Çukur’un eski kabadayılarını yad eden İdris Koçovalı her zaman haklının yanında haksızın karşısında yer aldığı pozisyonuyla arızalı mahalle Çukur’un babası olarak yıllardır namını koruyan bir rolde karşımıza çıkıyor.

Ercan Kesal için on parmağında on marifet demek mümkün. 1959 yılında Nevşehir Avanos’ta doğan Ercan Kesal Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 1984 – 1990 yılları arasında Ankara Keskin Devlet Hastanesi, Bala köyünde hekimlik yaptı. İhtisasını yaparak klinik psikolog oldu. 2004-2006 yıllarında İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uygulamalı Psikoloji dalında Master Eğitimini tamamladı. Halen YeditepeÜniversitesinde Sosyal Antropoloji Doktora Eğitimine devam ediyor. 

Ödül dolu bir kariyer

Ercan Kesal’ın edebiyatla ilk ilişkisi öğrencilik yıllarında İzmir’de çıkan Dönem dergisinde yayınlanan şiirleriyle başladı. Mecburi hizmet dönemlerinde yaptığı röportajlar Son Reçete dergisinde yayınlandı. Şizofrenngi, Radikal ve BirGün’de güncel yazılar yazdı.

2002 yılında Nuri Bilge Ceylan’ın ödüllü filmi Uzak’ta ufak bir rol alarak oyunculuğa başladı. Daha sonra sinemadan vazgeçmeyen Kesal yine Nuri Bilge Ceylan imzalı Üç Maymun ve Bir Zamanlar Anadolu’da filmleriyle beyazperdede yer almaya devam etti.  Sadece Nuri Bilge Ceylan ile değil ayrıca Küf, Hükümet Kadın, Yozgat Blues, Ben O Değilim gibi filmlerde farklı yönetmenlerle birlikte çalıştı ve performanslarıyla birçok farklı film festivali ve yarışmalarında senaryo ve oyunculuk dalında ödüllere layık görüldü. Ercan Kesal’ın ayrıca Peri Gazozu, Evvel Zaman, Nasipse Adayız ve  isimli kitapları da bulunuyor.

 

 


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Yüzüklerin Efendisi Filminde Bilbo Baggins’i Canlandıran Ian Holm Hayatını Kaybetti! Ian Holm Kimdir?
19 06 2020 - 16:27
2020 HSK Yaz Kararnamesi Yayımlandı! Türkiye’nin Başörtülü İlk Başsavcısı Tuba Ersöz Kimdir?
18 06 2020 - 12:38
Murat Göğebakan Ne Zaman Öldü, Eşi Kimdir? Murat Göğebakan İhaneti Nasıl Öğrendi?
16 06 2020 - 13:50
İstanbul Emniyet Müdürlüğüne atanan Zafer Aktaş Kimdir, Nereli? Zafer Aktaş Kaç Yaşında?
16 06 2020 - 11:53
Başak Demirtaş Sosyal Medyada Çirkin Saldırıya Uğradı! Başak Demirtaş Kimdir?
15 06 2020 - 13:19
Vakıfbank Yönetim Kuruluna Hamza Yerlikaya Atandı! Hamza Yerlikaya Kimdir?
13 06 2020 - 12:45
Yorum Yap