Haber

Erbil’deki saldırının detayları ortaya çıktı: Türk diplomata yakın mesafeden ateş edilmiş

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi emniyet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada Türk Konsolosluk görevlisinin şehit olduğu saldırı, iki kişi tarafından gerçekleştirildi ve iki kişi de restoranın önünde araçta bekledi. Saldırıyı 4 kişinin gerçekleştirdiği ve sahte plakalı araç kullandıkları belirtilirken, saldırganların restoranın önüne dün ilk olarak yerel saatle 11.30 sularında geldikleri aktarıldı.

Gözlem yaptılar

Saldırganlar restoranın önünde araçtan inerek bir süre etrafı gözlemledikten sonra bölgeden ayrılıp yarım saat sonra yeniden geldi. İki saldırgan restorana girerek saldırıyı gerçekleştirirken ikisi de kapının önünde araçta bekledi. Alınan bilgiye göre saldırganlar içeri girdikten sonra Türk diplomatın hemen yan masasına oturarak sipariş verdi. İki saldırgan durumu fark ettirmeden etrafı kontrol etmeye devam ederken Türk Diplomat yemeğini bitirip hesabı isteyince harekete geçti. Saldırganlardan biri belinden susturucu takılı bir silah çıkararak yakın mesafeden doğrudan Türk Konsolosluk görevlisine ateş etti. Bu sırada restoranda bulunan iki Iraklı müşterinin ayağa kalkması üzerine diğer saldırgan 2 müşteriye doğru ateş açtı. Irak vatandaşlarından biri olay yerinde diğeri ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Koruma saldırganlardan birini yaraladı

Olay sırasında Türk diplomatın yanında bulunan bir korumanın saldırganlara doğru ateş açtığı ve bir saldırganın kaçmaya çalışırken yaralandığı öğrenildi. Saldırganlar restoranın önünde bekleyen iki kişiyle birlikte araca binerek olay yerinden hızla kaçarken restoranın güvenlik kamerası kayıtlarından faillerin yüzlerinin net bir şekilde tespit edildiği bildirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu