Haber

Erbil’de Türk Konsolosluk çalışanlarının da bulunduğu restorana saldırı: En az 3 Türk diplomat şehit oldu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’de Türk Konsolosluk çalışanlarının da bulunduğu bir restorana saldırı düzenlendi. Saldırıda Erbil başkonsolos yardımcısının hayatını kaybettiği öğrenildi.

Türkiye’nin Erbil Başkonsolos yardımcısı şehit oldu

Türk konsolosluğundan bazı yetkililerin de bulunduğu restoraana düzenlenen saldırıda alınan ilk bilgilere göre Türkiye’nin Erbil başkonsolosu yardımcısı Hakan Karaçay şehit oldu. Saldırıda 2 kişinin hayatını kaybettiği ve 1 kişinin de yaralandığı belirtilirken, Reuters haber ajansı ise en az 3 Türk diplomatın saldırı sırasında Şehit olduğunu açıkladı.

İbrahim Kalın’dan saldırıya ilişkin açıklama

Irak’ın Erbil kentinde Türk Konsolosluk çalışanlarının bulunduğu restorana yönelik düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim kalın açıklama yaptı. Twitter hesabından bir açıklama yapan Kalın, Erbil’de meydana gelen menfur saldırıda hayatını kaybeden konsolosluk çalışanı Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı dilerken faillerin bulunması için çalışma başlatıldığını ve bu hain saldırıyı gerçekleştirenlere gerekenin yapılacağını söyledi.

Erbil'de Türk Konsolosluk çalışanlarının da bulunduğu restorana saldırı: En az 3 Türk diplomat şehit oldu

Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama

Erbil’de yaşanan saldırı ile ilgili Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yayınladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada 17 Temmuz öğleden sonra Erbil Başkonsolosluğu’nun bir görevlisinin başkonsolosluk binası dışında bulunduğu sırada uğradığı silahlı saldırı sonucunda şehit olduğu belirtildi. Irak makamları ve yerel yetkililer saldırının faillerinin bulunması için girişimlerinin sürdüğünün belirtildiği açıklamanın devamında Allah’tan rahmet acılı ailesine ve Türk milletine sabır dilendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu