Nedir?

EPUB Dosyası Nedir? EPUB Dosyası Nasıl Açılır?

EPUB (.epub) dosya uzantısı e-book – e-kitaplar ve diğer içerik türlerini saklamak için kullanılan popüler bir dosya formatıdır. Electronic Publication (Elektronik Yayın) kelimesinin kısaltması olan EPUB, IDPF’nin (Uluslararası Dijital Yayın Forumu) 2007 Eylül ayından beri resmi standartı konumunda. Peki EPUB dosyası nedir? EPUB dosyası nasıl açılır ve EPUB dosyası nasıl dönüştürülür?

EPUB Dosyası Nedir? EPUB Dosyası Nasıl Açılır?

EPUB Dosyası Nedir?

EPUB dosyalarında kelimeler, fotoğraflar, StyleSheetler, fontlar, yazı tipleri, metadata bilgileri ve tablo içerikler saklanabilir. Bu içeriklerin yapısı agnostik olarak değerlendirilir. Dolayısıyla ekran boyutu formatı etkilemez. EPUB dosyaları 3.5 inçlik ekranlarda bile açılabilirken, bu yüzden eReader – e-kitap okuyucularının pek çoğunda bu format desteklenir.

EPUB Dosyası Nasıl Açılır?

Geniş kullanım alanlarından ötürü giderek daha çok eReader – e kitap okuyucusu EPUB dosyalarına destek vermeye başlıyor. Bu cihazlarda elbette başka formatlar da bulunuyor fakat hiçbirisi .epub kadar yaygın değil.

Bir EPUB dosyasını Kobo, Barnes & Noble gibi eReader cihazların yanı sıra bilgisayarda bulunan ücretsiz programlarla da açabilirsiniz. Örneğin Windows’ta Calibre ya da Stanza Desktop gibi programlar idealdir.

EPUB Dosyası Nedir? EPUB Dosyası Nasıl Açılır?

E-kitap okuyucularının arasında istisna olarak ise Amazon Kindle bulunuyor. Bir EPUB dosyasını doğrudan Kindle ile açmak mümkün değil fakat dosya formatını değiştirerek açabilirsiniz.

Diğer yandan iPhone ya da Android akıllı telefonlarda e-Book açmak için hâli hazırda yüklü uygulamalar bulunuyor. Aynı zamanda App Store ya da Google Play Store üzerinden de çeşitli uygulamalar indirerek kullanabilirsiniz.

Eğer Windows 10 kullanıyorsanız, varsayılan internet tarayıcısı Microsoft Edge de doğrudan EPUB dosyalarını açabiliyor.

EPUB Dosyası Nasıl Dönüştürülür: EPUB Dosyasını PDF Yapma

Tıpkı diğer dosya formatlarında olduğu gibi EPUB dosyalarını da farklı yazılımlar aracılığıyla dönüştürebilirsiniz. Bu noktada uyarımız şu olacaktır; doğrudan uzantısını (.epub) elle değiştirmeyi denemeyin. Aksi takdirde dosya bozulacak ve kullanılamaz hâle gelecektir.

EPUB Dosyası Nedir? EPUB Dosyası Nasıl Açılır?

Dönüştürme işlemi için bir kez daha Calibre programını önerebiliriz. Bu yazılım sadece e-kitapları açmakla kalmıyor, aynı zamanda dosyaları da 16 farklı formata dönüştürebiliyor. Bunların arasında Amazon Kindle cihazınızla açabileceğiniz MOBI formatı da bulunuyor.

Fakat eğer üçüncü parti bir yazılım indirmek istemiyorsanız ya da dönüştüreceğiniz sadece birkaç e-kitap varsa, bunun yerine bazı web sitelerini de kullanarak dönüştürme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. DocsPal, Convertip, ConvertFiles ve Zamzar gibi siteler bunu sağlamaktadır. Hepsi aynı işlevi görse de, aralarında en basiti DocsPal diyebiliriz. Bu sitelerden birine girin, EPUB dosyanızı yükleyin ve ardından istediğiniz formatı seçerek gerisini ona bırakın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu