Ense ve Boyunda Karıncalanma ve İğnelenme Hissi, Nedenleri ve Tedavisi

NAVİGASYONEnse ve Boyunda Karıncalanma Hissinin Nedenleri Nelerdir?Boyun Fıtığı Nedeniyle KarıncalanmaDarbe Nedeniyle KarıncalanmaBoyun Düzleşmesi Nedeniyle KarıncalanmaEnse ve Boyunda İğne Batma Hissi Nedenleri Nelerdir?Romatizma Nedeniyle İğnelenme HissiKireçlenme Nedeniyle İğnelenme HissiEnse ve Boyunda Karıncalanma için Tedavi Önerileri Nelerdir? Karıncalanma ve uyuşma hissinin en yaygın şekilde meydana geldiği bölgelerden olan ense ve boyunda, anlık değişimler tedavi gerektirmemekle birlikte vücudunuz […]

17.10.2018 - 9:00
16.10.2018 - 2:33
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Karıncalanma ve uyuşma hissinin en yaygın şekilde meydana geldiği bölgelerden olan ense ve boyunda, anlık değişimler tedavi gerektirmemekle birlikte vücudunuz birtakım sorunların sinyallerini veriyor olabilir. Kronik karıncalanma, ense ve boyunda karıncalanma gibi şikayetleriniz varsa konuyla ilgili detayları aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

ense ve boyunda karıncalanma

Ense ve Boyunda Karıncalanma Hissinin Nedenleri Nelerdir?

Farklı nedenlerden dolayı yaşanan karıncalanma ve iğnelenme hisleri, kişiden kişiye şiddeti değişkenlik gösteren bir tablo seyreder.

Boyun Fıtığı Nedeniyle Karıncalanma

Ensede ya da boyun bölgesinde meydana gelen fıtıklaşmalar yani disk herniasyonları, fıtığın şiddetine bağlı olarak karıncalanma hissi yaratabilmekte, ilerleyen vakalarda bu his elleri dahi etkilemektedir.Enseden başa doğru uyuşmayaratabilen bu durum ters bir hareketin ya da darbe gibi bir travmanın neticesinde tetiklenebilir.

El ve Kolda İğnelenme Hissinin Nedenleri yazımızda konuyla ilgili detayları bulabilirsiniz.

Darbe Nedeniyle Karıncalanma

Ense ve boyun kısımlarının darbeye açık alanlar olması, pek çok sorunu beraberinde getirir. Maruz kalınan çarpma gibi herhangi darbenin şiddetine bağlı olarak kısa ya da uzun vadeli uyuşma şikayeti belirebilir.Ense kökünde uyuşmaya da yalnızca boyun çevresinde karıncalanma yaratabilen bu durumda sağlık kuruşlarına başvurmak gerekmektedir.

Boyun Düzleşmesi Nedeniyle Karıncalanma

Boyunda karıncalanma nedenleriarasında yaygın şekilde görülen bir diğer rahatsızlık da boyun düzleşmesidir. Duruş bozuklukları neticesinde meydana gelen bu rahatsızlık, beraberinde uyuşma ve karıncalanma şikayeti getirebilmekte, tablonun ciddiyetine bağlı olarak semptomlar şiddetlenebilmektedir.

ense ve boyunda karıncalanma

Ense ve Boyunda İğne Batma Hissi Nedenleri Nelerdir?

Karıncalanmanın yanı sıra türlü rahatsızlıklar karşısında aynı bölgelerde görülen bir diğer şikayet deense ve boyunda iğne batmasıhissidir. Bu gibi anormal hisler genelde kasların gergin yapısından ileri gelmekte, sıcak uygulama, duş ve masaj gibi basit yöntemlerle anlık olarak ortadan kaldırılabilmektedir.

Romatizma Nedeniyle İğnelenme Hissi

Eklem boşlukları ya da bağ dokularda meydana gelebilen romatizmal hastalıklar, iltihaplanmasına bağlı olarak etkilediği bölgede iğne batmasına benzer hisler yaratabilir. Doktorlar, bu durumda şikayetlerinizin geçerli olduğu süre ve şiddet ölçüsüne bağlı olarak uygun tedaviye karar vermektedir.

Kireçlenme Nedeniyle İğnelenme Hissi

Şiddetli iğne batması hissiyle kendini göstermeye başlayan ve eklemlerde sertleşmeye yol açan kireçlenme sorunu karşısında genelde yıpranma ve kemik üzerinde aşınmadan şüphelenilir.

Omurga kemiklerinin yüzeyinde aşınan bölgelerde enfeksiyon belirmesiboyunda yanmaşikayetiyle kendini gösterebilmekte, kronik bir hastalık olan kireçlenme karşısında vakanın ilerlememesi için semptomları azaltma üzerine çalışılmalıdır.

ense ve boyunda karıncalanma

Ense ve Boyunda Karıncalanma için Tedavi Önerileri Nelerdir?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuzboyunda karıncalanma nedenleriarasından herhangi biri ile karşı karşıya olmanız halinde hemen paniğe kapılınmamalıdır. Her vakada direkt cerrahiye başvurulmamakla birlikte çoğu kişi için fizyoterapi uygulamaları yeterli olmaktadır.

Fıtığın ilk evreleriboyunda karıncalanma tedavisiiçin fizik tedaviyi yeterli kılarken ilerleyen durumlarda basit cerrahi operasyonlar gerekebilmektedir.

Fıtık, kireçlenme gibi hastalıklar neticesinde beliren semptomlar ortadan kaldırılsa da hastalığın ilerlememesi adına doktorlar tarafından belirlenen egzersiz ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları doğrultusunda hareket edilmelidir. Şikayetlerinizi hafife almak yerine en yakın zamanda uzman kişilere başvurarak kendiniz için özgün ve en doğru tedaviyi öğrenmeniz gereklidir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim