1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ense ve Boyunda Karıncalanma ve İğnelenme Hissi, Nedenleri ve Tedavisi
Ense ve Boyunda Karıncalanma ve İğnelenme Hissi, Nedenleri ve Tedavisi

Ense ve Boyunda Karıncalanma ve İğnelenme Hissi, Nedenleri ve Tedavisi

A+A-

Karıncalanma ve uyuşma hissinin en yaygın şekilde meydana geldiği bölgelerden olan ense ve boyunda, anlık değişimler tedavi gerektirmemekle birlikte vücudunuz birtakım sorunların sinyallerini veriyor olabilir. Kronik karıncalanma, ense ve boyunda karıncalanma gibi şikayetleriniz varsa konuyla ilgili detayları aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Ense ve Boyunda Karıncalanma Hissinin Nedenleri Nelerdir?

Farklı nedenlerden dolayı yaşanan karıncalanma ve iğnelenme hisleri, kişiden kişiye şiddeti değişkenlik gösteren bir tablo seyreder.

Boyun Fıtığı Nedeniyle Karıncalanma

Ensede ya da boyun bölgesinde meydana gelen fıtıklaşmalar yani disk herniasyonları, fıtığın şiddetine bağlı olarak karıncalanma hissi yaratabilmekte, ilerleyen vakalarda bu his elleri dahi etkilemektedir. Enseden başa doğru uyuşma yaratabilen bu durum ters bir hareketin ya da darbe gibi bir travmanın neticesinde tetiklenebilir.

El ve Kolda İğnelenme Hissinin Nedenleri yazımızda konuyla ilgili detayları bulabilirsiniz.

Darbe Nedeniyle Karıncalanma

Ense ve boyun kısımlarının darbeye açık alanlar olması, pek çok sorunu beraberinde getirir. Maruz kalınan çarpma gibi herhangi darbenin şiddetine bağlı olarak kısa ya da uzun vadeli uyuşma şikayeti belirebilir. Ense kökünde uyuşma ya da yalnızca boyun çevresinde karıncalanma yaratabilen bu durumda sağlık kuruşlarına başvurmak gerekmektedir.

Boyun Düzleşmesi Nedeniyle Karıncalanma

Boyunda karıncalanma nedenleri arasında yaygın şekilde görülen bir diğer rahatsızlık da boyun düzleşmesidir. Duruş bozuklukları neticesinde meydana gelen bu rahatsızlık, beraberinde uyuşma ve karıncalanma şikayeti getirebilmekte, tablonun ciddiyetine bağlı olarak semptomlar şiddetlenebilmektedir.

Ense ve Boyunda İğne Batma Hissi Nedenleri Nelerdir?

Karıncalanmanın yanı sıra türlü rahatsızlıklar karşısında aynı bölgelerde görülen bir diğer şikayet de ense ve boyunda iğne batması hissidir. Bu gibi anormal hisler genelde kasların gergin yapısından ileri gelmekte, sıcak uygulama, duş ve masaj gibi basit yöntemlerle anlık olarak ortadan kaldırılabilmektedir.

Romatizma Nedeniyle İğnelenme Hissi

Eklem boşlukları ya da bağ dokularda meydana gelebilen romatizmal hastalıklar, iltihaplanmasına bağlı olarak etkilediği bölgede iğne batmasına benzer hisler yaratabilir. Doktorlar, bu durumda şikayetlerinizin geçerli olduğu süre ve şiddet ölçüsüne bağlı olarak uygun tedaviye karar vermektedir.

Kireçlenme Nedeniyle İğnelenme Hissi

Şiddetli iğne batması hissiyle kendini göstermeye başlayan ve eklemlerde sertleşmeye yol açan kireçlenme sorunu karşısında genelde yıpranma ve kemik üzerinde aşınmadan şüphelenilir.

Omurga kemiklerinin yüzeyinde aşınan bölgelerde enfeksiyon belirmesi boyunda yanma şikayetiyle kendini gösterebilmekte, kronik bir hastalık olan kireçlenme karşısında vakanın ilerlememesi için semptomları azaltma üzerine çalışılmalıdır.

Ense ve Boyunda Karıncalanma için Tedavi Önerileri Nelerdir?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz boyunda karıncalanma nedenleri arasından herhangi biri ile karşı karşıya olmanız halinde hemen paniğe kapılınmamalıdır. Her vakada direkt cerrahiye başvurulmamakla birlikte çoğu kişi için fizyoterapi uygulamaları yeterli olmaktadır.

Fıtığın ilk evreleri boyunda karıncalanma tedavisi için fizik tedaviyi yeterli kılarken ilerleyen durumlarda basit cerrahi operasyonlar gerekebilmektedir.

Fıtık, kireçlenme gibi hastalıklar neticesinde beliren semptomlar ortadan kaldırılsa da hastalığın ilerlememesi adına doktorlar tarafından belirlenen egzersiz ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları doğrultusunda hareket edilmelidir. Şikayetlerinizi hafife almak yerine en yakın zamanda uzman kişilere başvurarak kendiniz için özgün ve en doğru tedaviyi öğrenmeniz gereklidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.