1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Enginarın Sağlığa Faydaları Ve Tarihi
Enginarın Sağlığa Faydaları Ve Tarihi

Enginarın Sağlığa Faydaları Ve Tarihi

A+A-

Kalp ve karaciğer sağlığını arttırıcı çeşitli yararları nedeniyle son yıllarda daha popüler hale gelen enginar özü takviyeleri, büyük ölçüde sebzelerin yapraklarında bulunan antioksidanlar ve bitki besinlerinden elde edilir.

Tam da mevsimi gelmişken enginar tüketmek için biraz daha özen göstermeye ne dersiniz?

Enginarın Sağlığa Faydaları Ve Tarihi

Enginarın Sağlığa 7 Faydası

Enginarın faydaları şu şekildedir;

Enginar, Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilecek Antioksidan Gücüne Sahiptir

Enginarlar kesinlikle quercetin, rutin, gallik asit ve sinarin gibi hayati antioksidanlar ve fito-besleyicilerle doludur. Enginar, bir bitkinin serbest radikalleri absorbe etme ve yok etme gücünü test eden yüksek ORAC skoru (oksijen radikal emme kapasitesi) nedeniyle en iyi 10 antioksidan gıdadan biridir.

Enginarlar, yüksek ORAC skoruna ve dolayısıyla vücuttaki oksidatif stresle savaşmada güçlü bir yeteneğe sahip olmaları açısından mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasındadır.

Yüksek miktarda antioksidan içeren bir gıdanın en önemli faydalarından biri, kanser hücrelerinin kısmen kontrolsüz bırakıldığında vücutta oksidasyon ve “serbest radikal” birikmesiyle kısmen büyümesini engellemesi nedeniyle çeşitli kanser türlerinden koruma kabiliyetidir.

Antioksidanlar, serbest radikallerle savaşmak ve yaşlılarda sıklıkla görülen hastalıklar üzerine başlangıcı yavaşlatmak için vücudumuzun tam olarak ihtiyaç duyduğu şeydir. Enginarlarda bulunan antioksidanların (özellikle rutin, kersetin ve gallik asit) kanser hücrelerinin büyümesini azaltan ve dolayısıyla kanserli tümörlerin çoğalmasını önleyen çalışmalarda gösterilmiştir.

Enginarın Sağlığa Faydaları Ve Tarihi

Enginar, kanserle mücadele gıda yeteneklerini, özellikle meme kanseri ve hepatosellüler karsinoma olmak üzere iki kanserde göstermiştir. Her iki yayımlanan Araştırma Hücresel Journal of Physiology ve Oksidatif Tıp ve Hücresel Ömür, enginarın yenilebilen kısımlarından polifenolik ekstreler “ apoptoza neden olan insan meme kanseri hücre soyu MDA-MB231 yayılma potansiyelini azaltır” olduğunu tespit etmiştir.

Ulusal Araştırma Merkezi'nin Mısır Kimya Dokki Giza'daki Tıbbi Kimya Bölümü tarafından yürütülen bir başka çalışma, farelerde balık yağı ve enginarların hepatoselüler karsinom üzerindeki koruyucu etkilerine baktı. Araştırmacılar, fareleri sekiz gruba ayırdıktan sonra “sonuçların %10 balık yağı ve %1 enginar yaprağının hepatosellüler karsinomdan belli bir dereceye kadar korumayı başardığına dikkat çekti. Ayrıca, anjiyogeneze karşı koruyucu gıdalar olarak da değerlendirilebilirler.

Kalp ve Damar Hastalıkları ile Mücadele Eder

Enginar tüketmek ve enginar özü, sağlıksız kolesterol seviyelerini düşürmek, vücuttaki iltihaplanmayı yatıştırmak ve kan akışını iyileştirmekle ilişkilendirilmiştir.

Yüksek kolesterol seviyesine sahip kişiler kalp hastalığı geliştirme ve kalp durması veya felç geçirme riski daha fazladır, ama neyse ki enginarlarda bulunan güçlü madde cynarin, kolesterolü sağlıklı bir seviyeye getirmenin en iyi yollarından biridir. Enginarların lipidik ve glisemik azaltıcı etkisi aynı zamanda koroner kalp hastalıklarını ve metabolik bozuklukları önlemeye yardımcı olur.

Enginarın Sağlığa Faydaları Ve Tarihi

Karaciğer ve Sindirim Sisteminde Detoks Etkisi Yapar

Enginarın içindeki mineraller özellikle sindirim sistemini besler ve uygun bağırsak sağlığını geri oluşturulan bir tutum sergiler.

Enginar gibi GAPS diyet onaylı yiyecekleri yemek, bağırsak florasının iyileştirilmesi, sindirim sistemi hastalığına bağlı semptomların azaltılması ve bağışıklık sisteminin arttırılması ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Enginar, etkili bir karaciğer koruyucu olan güçlü bir antioksidan flavonoid silimarin içerir.

Sinarin adı verilen enginarlarda spesifik bir maddenin karaciğer tarafından üretilen ve nihayetinde sindirimi sağlamak ve besin maddelerinin emilimine yardımcı olmaktan sorumlu olan safra üretimini pozitif olarak arttırdığı gösterilmiştir. Uygun safra üretimi olmadan, sağlığı beslemek için iyi bir diyet kullanılamaz çünkü temel besinlerin ve yağ asitlerinin çoğu uygun şekilde emilmez.

Araştırmalar ayrıca, enginar yaprağı ekstraktının, dünyanın önde gelen sindirim bozukluklarından biri olan irritabl bağırsak sendromu (IBS) ile ilişkili semptomların giderilmesinde yardımcı olabileceğini göstermiştir. IBS genellikle kabızlık, ishal, şişkinlik, mide ağrısı ve daha fazlası gibi acı semptomlara neden olan bir durumdur.

Enginarın yüksek lif içeriği, iltihabı azaltma kabiliyeti ve enginarın bağırsak astarı ve karaciğer üzerindeki besleyici etkisinden dolayı IBS ve diğer sindirim bozukluklarına fayda sağladığına inanılmaktadır.

Enginarın Sağlığa Faydaları Ve Tarihi

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir, Mükemmel Lif Kaynağıdır

Enginar lifleri çok yüksektir, bu vücutta sayısız fonksiyon için çok önemlidir. Fiber sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasını sağlar ve kabızlık ve ishal gibi koşulları giderir.

Enginar vücudun kendini atık, ekstra kolesterol, şeker ve toksinlerin detoksuna almasına yardımcı olmakta önemli bir role sahiptir, ayrıca lif karaciğer fonksiyonunu kolaylaştırmak ve yemek yedikten sonra sistemi tok hissettirmek için hareket eder.

Araştırmalar, enginarlarda bulunan türler gibi bol miktarda çözünür lif tüketmenin, organlarınızın çevresinde biriken ve çeşitli hastalıklara yol açabilecek türden, visseral yağları uzak tutmanın harika bir yolu olduğunu göstermiştir.

Lif içeriği yüksek bir diyet, sağlıklı kilonun korunması ve ayrıca kolon kanseri, kalp hastalığı ve daha fazlası dahil olmak üzere ciddi durumlar için riski azaltma ile ilişkilidir.

Lif, teknik olarak sindirilemeyen herhangi bir bitki besin maddesidir, bu yüzden sindirim sisteminiz üzerinden ve sonra vücudunuzdan uzaklaşmalıdır. Esasen lif, gıdaları bağırsaklarınızdan çeken maddedir ve onsuz aç hissetme, kabızlık, enerji düşmeleri, ruh hali değişiklikleri, kilo alımı ve şişkinlik gibi konulardan muzdarip olunabilir.

Lif kilo vermeye yardımcı olur çünkü midenizde ve bağırsaklarınızda şişme ve genleşme, sıvıyı ıslatma ve tokluk hissi verme yeteneğine sahiptir. Bu sizin için fazla yemek yapmayı zorlaştırır, ayrıca lifin kan şekerini dengeleme kabiliyeti nedeniyle istekleri dengelemeye de yardımcı olur.

Diyabet Kontrolüne Yardımcı Olur

Enginarlarda bulunan yüksek miktarda lif, kan şekeri seviyesini sabit tutmaya yardımcı olur, diyabet hastaları için ciddi sorunlara neden olabilecek insülinin sivri düşmelerini engeller. Enginardaki lif, kandaki glikozun daha yavaş emilmesine izin verir ve lif, sindirilebilen ve insülin gerektirmeyen bir madde olduğundan, lif, tükettiğiniz karbonhidrat veya glikoz miktarına sayılmaz.

Enginarların, diyabetik farelerde insülin sekresyonunu ve duyarlılığını arttırdığı, hatta diyabetik insanlara da etki ettiği gösterilmiştir.

Enginarın Sağlığa Faydaları Ve Tarihi

Kansızlığı Önleyen İyi Bir Demir Kaynağıdır

Bir fincan enginar porsiyonu, ortalama bir kişinin önemli eser mineral demiri için günlük ihtiyacının yaklaşık yüzde 10'unu sağlar. Pek çok insan, sığır eti ve yumurta gibi hayvansal ürünlerden en iyi ve tek demir kaynağı olduğunu düşünürken, enginarlar, özellikle hayati mineralleri tüketmelerini sağlamak için ihtiyaç duydukları bitki temelli beslenen insanlar için de iyi bir kaynaktır.

Bir demir eksikliği kadınlarda, özellikle menopoz öncesi kadınlarda, hem de çocuklar arasında en yaygın olanıdır. Düşük demir seviyeleri, yorgunluk, zayıflamış bir bağışıklık sistemi, zayıf konsantrasyon ve odaklanma yeteneğinin yanı sıra sızdıran bağırsak sendromu ve irritabl bağırsak hastalığı gibi sindirim bozuklukları ile sonuçlanabilir.

Daha da ciddi olanı, anemi adı verilen süre boyunca demir seviyelerinin düşük olması durumunda ortaya çıkan bir durumdur. Anemi, vücut yeterince hemoglobin üretemediğinde ortaya çıkar ve bu nedenle kırmızı kan hücreleri vücuda düzgün bir şekilde oksijen dağıtamadığında ortaya çıkar. Demir açısından zengin yiyecekleri tüketmek, anemi ve demir eksikliği ile ilişkili negatif belirtileri önlemenin harika bir yoludur.

Cilt Sağlığını ve Görünümünü Geliştirir

Yediğiniz besinler, vücudunuzun ve cildinizin katmanlarını oluşturduğu için görünümünüzde ortaya çıkan antioksidanların, vitaminlerin ve minerallerin etkisi büyüktür. Vitamin ve mineral formundaki antioksidanlar, cildinizin yaşlanmasını, kurumasını ve dokusunu ve görünümünü kaybetmesini önler.

Örneğin, kollajen cilt hücrelerinin yaklaşık yüzde 70'ini oluşturur ve antioksidan C vitamini, sağlıklı kollajen gelişimine katkıda bulunan en büyük ilaçlardan biridir. Bu nedenle, vitamin ve antioksidan içeren gıdaları yeterince tüketmemek, genellikle düşük kollajen üretimine ve cildi erken yaşlandıran ciltle ilgili diğer koşullara neden olur.

Sağlıklı bir cildi korumak için güçlü bir bağışıklık sistemi de çok önemlidir. Bağışıklık, büyük ölçüde bağırsak duvarının sağlığına ve vücudunuza giren ve uygun şekilde emilen besinlerin miktarına dayanır, bu yüzden bağışıklık sisteminiz, vücudunuzun cildinizi enfeksiyondan ve sağlıksız bakterilerden ne kadar iyi koruyabileceğini dikte etmekten sorumludur.

Enginarların sindirim sistemi ve karaciğer üzerindeki olumlu etkileri, bağışıklık sisteminizin, bir kez zarar gördüğünde veya genel toksinler ve kirleticilerle temas ettiğinde cildinizi hızlı bir şekilde iyileştirmek için iyi donanımlı olduğu anlamına gelir.

Enginarın Sağlığa Faydaları Ve Tarihi

Enginar Tarifleri

Enginar yemek göreceli olarak zahmetli olabilir. Enginarın iç kısmından pişmiş bir yaprağı çekerek başlayın. Ardından yumuşak ve lezzetli eti dişlerinizle çekin. Yaprakların hepsini tükettikten sonra, enginarın kalbi sayılan tabakayı çıkarın. Çoğu kişinin en lezzetli kısmı olarak kabul ettiği kalp yemeye hazır.

Enginar seçerken, en ağır ve en sıkı enginar en iyisidir. Yaprakları kendilerine doğru bastırırsanız, hafif bir gıcırtı sesi çıkarır ve bu, enginarın taze olduğunun iyi bir göstergesidir.

Enginar, ara sıcak veya garnitür olarak servis edilebilir, enginar dolması, yemeğe lezzetli bir katkı sağlar, salata ve makarnalara enginar göbeği eklenebilir. Bir enginar için en tamamlayıcı baharat zeytinyağı, limon, maydanoz, tuz ve karabiberdir.

Bir başka popüler ve lezzetli yol enginarları tıpkı dolma doldurur gibi doldurmaktır.

Ayrıca enginarlı ıspanak ve enginar dip sos tarifini veya fırında tavuklu enginar tarifini de deneyebilirsiniz.

Enginarın Sağlığa Faydaları Ve Tarihi

Enginarlar Tarihi ve İlginç Bilgiler

140 farklı enginar çeşidi olduğunu biliyor muydunuz? Bunlardan sadece 40 tanesi gıda olarak satılmak üzere ticari olarak yetiştirilir.

Genellikle “kalp” denilen enginarın yenilebilir kısmı, aslında çiçek açmadan önce oluşan enginar çiçeğinin tomurcuğudur. Tomurcuklanan çiçek kafası, bitkinin yenilebilir temeli ile birlikte birçok tomurcuklanan çiçek grubudur. Bir enginar bitkisinin çapı altı metre ve yüksekliği üç ila dört metre olabilir.

Bitki çiçek açtığında, yaklaşık 17 cm çapındadır ve canlı bir mor-mavi renge sahiptir. Bitki çiçek açtıktan sonra, artık yenilebilir hale gelmez ve iri olur, bu yüzden enginarlar olgunlaşmadan önce hasat edilir ve yenilir.

Enginarların kayıtları Antik Yunanistan'a ve Roan İmparatorluğu'na kadar uzanıyor; bu nüfuslarda en çok doğuran enginar çeşidi olan cardoon'u tükettiğini gösteren metinler buluyoruz. Bugün, bu yerli bitki, sağlıklı Akdeniz diyetinde hala temel bir gıda olduğu Akdeniz bölgelerinde bulunabilir.

Enginarın o zamanlarda doğal bir afrodizyak etkisi olduğu biliniyordu; Ayrıca çocukların doğumunun korunmasına yardımcı olduğu da biliniyordu. Enginarın tohumları Roma döneminde yapılan bir kazıda bulundu ve kısa bir süre sonra enginarların sağlık yararları ile daha fazla kişinin tanıştığı Kuzey Afrika'ya getirildi.

Eski Yunanlıların klasik döneminden bu yana Sicilya'da ve 9. yüzyılın ortalarından bu yana Napoli'de enginar çeşitleri de yetiştirilmektedir. Kayıtlar, en zengin seçkinlerin bir kısmının da enginarları tükettiğini gösteriyor; İngiltere’de Hollandalılar tarafından tanıtıldıklarında, 1530’da Newhall’daki Henry VIII'in bahçesinde yetiştirildiler.

19.yüzyılda, enginarlar sağlığa yararları sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri'ne getirildi. Louisiana'ya yerleşen Fransız göçmenler, 1806 civarında, enginarlarını getirdi; Monterey, Kaliforniya bölgesinde bulunan İspanyollar, bugün hala büyüdükleri 1800'lerin sonunda ABD'nin Batı Kıyısı'na enginarlarını getirdiler.

Enginarın Sağlığa Faydaları Ve Tarihi

Enginarın Olası Yan Etkileri

İnsanların küçük bir yüzdesi için; enginar bağırsak gazı ve alerjik reaksiyonlar gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Papatya ve benzeri şifalı otlara alerjisi olanlar, alerjik reaksiyona girme riskinin en yüksek olduğu kişilerdir.

Enginar bitkileri, Asteraceae / Compositae familyalarına duyarlı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu ailenin üyeleri arasında bezelye, kadife çiçeği, papatya ve diğerleri vardır, bu nedenle bunlardan herhangi birine alerjiniz varsa, enginar özü almadan veya enginar yemeden önce sağlık uzmanınıza danışın.

Enginarların karaciğer tarafından doğal olarak salınan sıvı olan safra akışını artırarak safra kanalı tıkanıklığını daha da kötüleştirebileceği endişesi vardır. Bu durum varsa, doktorunuza danışmadan enginar özü kullanmayın veya enginarları tüketmeyin. Vücuttaki safra akışını artırarak, safra kesesi taşları daha kötü hale gelebilir, bu nedenle safra kesesi taşı sorunu yaşıyorsanız, enginar tüketirken önlem almalısınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.