1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Enflasyon Nedir? Enflasyonun Etkileri Nelerdir?
Enflasyon Nedir? Enflasyonun Etkileri Nelerdir?

Enflasyon Nedir? Enflasyonun Etkileri Nelerdir?

A+A-

Enflasyon, genel fiyat seviyesinin sürekli olarak artış göstermesi ve paranın değerinin düşüş yaşamasıdır. Enflasyonun en önemli özelliği arasında ise toplam mal ve hizmet arzının talebi karşılayamaması bulunur.

Ekonomide bahsi geçen enflasyon çeşitleri, harcamaların toplam üretim seviyesinin üstüne çıkmasıyla ortaya çıkan talep enflasyonu ve maliyet şişmelerinin ürün fiyatlarındaki yükselmesine sebep olan maliyet enflasyonudur.

Ekonomide fiyatların izlenmesi sadece fiyat endeksleri sayesinde mümkünken, ülkemizde iki farklı fiyat endeksi kullanılıyor. Bu endeksler TÜFE ve TEFE olarak biliniyor. Söz konusu endeksler ayrıca ülke enflasyonunun dışında sektör bazında bilgilerde sunuyor.

TÜFE, tüketime açık olan mal gruplarının fiyatlarındaki değişikliği gösterirken, TÜFE'de belirli bir payı bulunan gıda ve kamu sektöründeki küçük artışlar, endeks üzerinde önemli değişkenliklere sebep oluyor. Söz konusu sektörlerden konut sektörü daha istikrarlı bir yapı içerisindeyken, gıda sektörü dönemsel olarak farklılıklar sergileyebiliyor.

Hiperenflasyon Nedir?

Hiperenflasyon, enflasyonun senelik bazda yüzde binin üstüne çıkan seviyelerde artış yaşaması olarak bilinirken, yine bir senelik dönem içerisinde fiyatların yüzde 5'lik dilimde artış gösterdiği bir ülke genelinde, enflasyonun yüzde 70'lere ve yüzde 80'lere yükselmesi de hiperenflasyon olarak nitelendirilebiliyor.

Hiperenflasyon dönemleri içerisinde, yatırımlar azaldığı gibi, borsa endeksi de düşük düzeylerde kalıyor. Paradan kaçış ile birlikte reel kıymetler taleplerinde aşırı bir şekilde artış gözlemlenirken, gelir dağılımında görülen dengesizlik ise oldukça yüksek seviyelere ulaşıyor.

Milli Gelir Deflatörü Nedir?

Milli Gelir Deflatörü, en iyi enflasyon ölçüsü olarak kabul edilir. Milli gelir hesabında bulunan bütün mal ve hizmetlerin fiyat artışlarını barındıran Milli Gelir Deflatörü'nü bulabilmek adına, GSMH'deki cari artış, sabit fiyatlar ile hesaplaması yapılan reel artış ile karşılaştırılır.

TÜFE ve TEFE Nasıl Hesaplanır?

TÜFE'nin hesaplaması yapılırken ilk aşamada, ülkenin tümünü temsil ettiği ifade edilen örnek alınacak bir kitlenin bir senelik zaman diliminde hangi mal ve hizmete ne kadar harcama gerçekleştirdiği baz alınır. Bunun yanı sıra her mal ve hizmetin toplam içindeki ağırlıkları da belirlenir.

Senenin her ayının belli günlerinde ve belli alışveriş merkezlerinden alınan mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişiklik, belli ağırlıklar dahilinde ölçülerek, her ayın 25'inden sonraki fiyat artışları bir sonraki ayın enflasyon seviyesine yansıtılır.

TEFE'de ise tarım, imalat sanayi, enerji ve madencilik sektöründe yer alan 640 ürün çeşidinin fiyatlarında gözlemlenen değişkenlikler incelenir.

TÜFE ve TEFE Nasıl Değerlendirilir?

TEFE'nin TÜFE'ye kıyasla daha yüksek olması, maliyet enflasyonunun gelmekte olduğuna yönelik bir işaret olarak görülür.

TÜFE oranının TEFE oranından yüksek seyretmesinin ise, iç talebin hareketliliğinden kaynaklı olduğu söylenebildiği gibi, talep enflasyonunun bir belirtisi şeklinde nitelendirilen bu durumun para arzının ve gelirlerin yükselmesiyle ortaya çıktığı bilinir.

Enflasyon Nedir? Enflasyonun Etkileri Nelerdir?

Enflasyonun Etkileri Nelerdir?

Fiyatların yükselişiyle birlikte kazanan olduğu gibi kaybeden de bulunur. Enflasyonun sonucunu değerlendirebilmek adına, öngörülen ve öngörülmeyen enflasyonun doğasının tanımlanması gerekirken, enflasyon beklentisinde, insanlar yeni duruma uyum göstererek, enflasyonun maliyeti toplum genelinde daha az bir seviyede hissedilir.

Öngörülmeyen yüksek seviyedeki enflasyon kalıcı ekonomik ve sosyal sonuçlar oluşturabilirken, bu sonuçlar arasında yer alan maddeleri sizler için derledik.

Gelir dağılımı; yüksek enflasyon, dar gelir düzeyine sahip aileler üstünde düşüş etkisi oluştururken, bu durum, temel gereksinimlerin hızlı bir seviyede yükselişiyle gerçekleşir.

Düşen reel gelir; artış gösteren enflasyon reel gelirde gerilemeye sebebiyet verirken, çok sayıda kişinin aldığı ücretlerde bir düşüş yaşandığı gözlemlenir.

Olumsuz reel faiz oranları; tasarruf hesaplarında bulunan faiz oranlarının enflasyon seviyesinden düşük olması halinde, kendi tasarruflarından faydalanan bireyler negatif yönde etkilenir.

Borçlanma maliyeti; artan enflasyon işletmeler adına daha yüksek seviyede borçlanma maliyetleri oluşturabilir.

Ticari rekabet gücü; bir ülkenin önemli bir düzeyde ve uzun bir zaman dilimini kapsayacak şekilde bir enflasyon seviyesine sahip olması halinde, bu durum ihracatın dünya pazarlarında daha az rekabetçi konumda olmasına yol açacaktır. Bu durum sonucunda, azalma gösteren ihracat siparişlerinde daha düşük kar seviyelerinde ve daha az işte, ülkenin ticaret dengesinin negatif bir duruma gelmesine sebep olabilir.

İş belirsizliği; artış gösteren ve değişken olan enflasyon yatırım bakımında iyi olarak görülmez. Bu duruma neden olarak ise şirketlerin maliyetler ve fiyatlar konusunda emin olamamaları gösterilir. Söz konusu belirsizlik, daha düşük sermaye yatırımı harcamalarına neden olablir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.