1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Endoskopi Nasıl Yapılır? Riskleri nelerdir?
Endoskopi Nasıl Yapılır? Riskleri nelerdir?

Endoskopi Nasıl Yapılır? Riskleri nelerdir?

A+A-

[bilgikutusu text="Endoskopi uygulaması sonrasında, hasta genellikle gün içerisinde taburcu edilmektedir. Uygulama öncesinde hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır. Uygulama uzun süreli ve rahatsız edici olmadığı için, genel anestezi yöntemi uygulanmamaktadır. " tur="info"]

Endoskopi Nedir?

Endoskopi, endoskop olarak adlandırılan alet yardımıyla iç organların incelenmesi yöntemidir. Endoskop aletinin ucundaki kamera ve ışık yardımıyla vücut içerisinde ayrıntı görüntüleme yapılabilmektedir. Bu işle sırasında özellikle organların daha net görüntüsünün alınabilmesi için, vücut içerisine gaz verilmektedir. Alınan görüntüler ekrana yansıtılarak inceleme yapılmaktadır. Bu işlem esnasında, herhangi bir dokuda şüphelenilecek bir durum görünürse, dokudan örnek alınarak incelemeye gönderilmektedir.

Endoskopi uygulamasının yapılabilmesi için anüs ya da ağız bölgesinden vücut içerisine endoskop aleti yollanmaktadır. Gerek görüldüğü durumda, karnın iç bölgesinin incelenebilmesi için Laparoskopi uygulanmaktadır. İşlem esnasında uygulanan cihazın boyutu ve esnekliği, vücut şekline göre değişiklik göstermektedir. Uygulama için gereken süre normal şartlar altında ortalama 20 dakikadır.

[bilgikutusu text="Endoskopi uygulaması sonrasında genellikle hasta aynı gün içerisinde taburcu edilmektedir. Ancak, hastada 1 günden fazla dışkıda kanama görülürse acil müdahale edilmesi gerekmektedir. " tur="warning2"]

Endoskopi Riskleri Nelerdir?

Kolonoskopi uygulaması, endoskopi uygulamasına göre daha risklidir. Endoskopi uygulamasında komplikasyon görülme riski %1 oranındadır. Süreç boyunca hastanın nabzı, kan basıncı ve solunumu takip edilmektedir. İşlem sonrasında dışkıdan kan gelebilmektedir. Kanlı dışkının 1 günden uzun sürmesi durumunda, hekim kontrolüne gidilmesi gerekmektedir. Endoskopi uygulamasında görülebilecek riskler şunlardır:

 • Kan basının düşmesi,
 • Kanama,
 • Kalp ritm bozukluğu,
 • Akciğer enfeksiyon oluşumu,
 • Ateş,
 • Göğüs bölgesinde ağrı,
 • Sindirim sisteminde enfeksiyon,
 • Bağırsak enfeksiyon oluşumu,
 • Nefes alıp vermede zorlanma,
 • Dışkıda koku ve renk değişimi görülebilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.