En Popüler Lider Erdoğan

ABD merkezli araştırma kuruluşu PEW Türkiye, İran, Rusya, Suudi Arabistan, İsrail ve Mısır’ı kapsayan bir kamuoyu araştırması yaptı. Araştırmaya katılanların çoğunluğu Türkiye, ABD ve Rusya’nın bölgede oynadığı rolün 10 yıl öncesine oranla daha büyük önem kazandığını söyledi. Türkiye’nin eskiye oranla daha büyük rol oynadığını söyleyenlerin oranı yüzde 63 olarak belirlendi. Araştırmaya katılanların yüzde 53’ü, İran’ın […]

12.12.2017 - 12:32
24.06.2019 - 20:35
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

ABD merkezli araştırma kuruluşu PEW Türkiye, İran, Rusya, Suudi Arabistan, İsrail ve Mısır’ı kapsayan bir kamuoyu araştırması yaptı. Araştırmaya katılanların çoğunluğu Türkiye, ABD ve Rusya’nın bölgede oynadığı rolün 10 yıl öncesine oranla daha büyük önem kazandığını söyledi. Türkiye’nin eskiye oranla daha büyük rol oynadığını söyleyenlerin oranı yüzde 63 olarak belirlendi. Araştırmaya katılanların yüzde 53’ü, İran’ın da eskiye oranla daha etkin bir rol oynadığını söylerken, Suudi Arabistan ve İsrail’in eskiye oranla daha etkin rol oynadıklarını söyleyenlerin oranının düşük oranda yükseldiği ortaya çıktı. Araştırmada bölgede oynadığı rolün düştüğü söylenen tek ülkeyse Mısır oldu.

İSRAİLLİ YAHUDİLER

Habertürk’ün haberine göre; Farklı görüşte katılımcılardan sadece İsrailliler, Türkiye’nin bölgede oynadığı rolün azaldığına inandığını söyledi. Bu görüşün yüzde 45 özellikle İsrailli Yahudiler arasında yüksek olduğu belirlendi. Türkiye’nin bölgedeki etkinliğinin azaldığını düşünen İsrailli Arapların oranıysa yüzde 29. Lübnan’da tüm gruplar İran’ın bölgede oynadığı rolün arttığına inanıyor.

Türkiye (yüzde 26) ve İsrail’deyse İran bölgedeki rolünün azaldığı söyleniyor. Suudi Arabistan’ın bölgede oynadığı rolün arttığını düşünen tek ülkeyse Ürdün.

AÇIK ARA EN POPÜLER LİDER

Araştırma kapsamında İsrail, Ürdün, Tunus, Lübnan ve Türkiye’den katılanlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suudi Arabistan Kralı Selman, Ürdün Kralı Abdullah, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya nasıl baktıkları da soruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan araştırma kapsamında ele alınan liderler arasında en popüler isim oldu. Erdoğan’ın popülaritesi Ürdün’de yüzde 66, Tunus’ta 59, Lübnan’da 42, İsrail’deyse 15 olarak belirlendi. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın en az sevilen liderleriyse Netanyahu, Esad ve Ruhani oldular. Araştırmada diğer liderlerin pek çok ülkede Erdoğan’ın popülaritesinin hayli gerisinde kaldığı belirlendi.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim