Sinema

Bakış Açınızı Değiştirecek 25 Bilim Kurgu Filmi – En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Bizi bulunduğumuz zamanın çok daha ötesine taşıyan bilim-kurgu filmleri, kesinlikle izlemesi en zevkli yapımlar arasında yer alıyor. Keskin senaryonun, görsel efektler ve sınırsız hayal gücü ile birleşmesi, izleyicilere dolu dolu birkaç saat geçirme fırsatı sunuyor.

Uzay, teknoloji, savaş ve fantastik kahramanlar etrafında dönen en iyi bilim kurgu filmleri, tarafımızca beğeninize sunulmuştur. Bilim kurgu filmleri sıralamasını yaparken IMDb puanlarından faydalandık.

Listede sadece modern çağda çekilmiş bilim kurgu yapımları değil gelmiş geçmiş tüm bilim kurgu filmleri arasından seçilmiş sinema filmleri bulunmaktadır.

En iyi 25 bilim kurgu filmi arasında izlediklerinize yorum yapabilir veya mutlaka listede olması gerektiğine inandığınız bilim kurgu filmlerini bize iletebilirsiniz.

Şimdi her şey hazırsa, ışıkları kapatın ve aşağıdaki efsane bilim kurgu filmlerinden birisini seçerek, farklı ve oldukça ilgi çekici dünyalara kendinizi kaptırın.

25. The Terminator

Bakış Açınızı Değiştirecek 25 Bilim Kurgu Filmi - En İyi Bilim Kurgu Filmleri

İnsanoğlu ‘Skynet’ adını verdiği çok gelişmiş bir yapay zeka üretmiş ve bununla da yetinmeyip tüm savunma sistemlerini, bu yapay zekanın emrine vermiştir. Skynet, yaratıldığı gibi kalmayıp sürekli kendini geliştirmekte ve yeni şeyler öğrenmektedir.

Bu öğrenim süreci ilerlerken Skynet bir süre sonra insanların kendisine zararlı olduğunu düşünür ve onları yok etmek ister. Tüm savunma sistemleri avucunun içinde olduğu için, bu hiç de zor olmaz. Açtığı nükleer program nedeni ile insanlığın çoğunluğunu gezegenden siler. Geriye kalanlar ise kendilerini avlamak için hazır olan makinelere karşı bir yaşam mücadelesi verecektir.

24. Truman Show

Bakış Açınızı Değiştirecek 25 Bilim Kurgu Filmi - En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Truman, henüz bebekken bir Televizyon kanalı tarafından evlat edinilmiştir. Kendisinin bundan hiçbir şekilde haberi yoktur fakat tüm dünya, yaşamının her saniyesini izlemektedir. Oldukça sıradan ve programlanmış bir hayatı olduğunu fark eden Truman, bundan şüphe duymaya başlar ve harekete geçer. İçinde bulunduğu yapay stüdyoyu fark etmesi çok da kolay olmayacaktır çünkü hayatındaki karakterler rollerine çok iyi çalışmıştır.

Jim Carrey ve Natasha McElhone’un baş rollerinde olduğu film, aynı zamanda derin bir eleştirisel yapımdır. Senaryo açısından kesinlikle çok farklı bir bakış açısına sahip film, mutlaka izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri arasındaki yerini alıyor.

23. Mad Max: Fury Road

Bakış Açınızı Değiştirecek 25 Bilim Kurgu Filmi - En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Tam manası ile bir aksiyon-bilim-kurgu filmi izlemeye hazır mısınız? Muhtemelen izleyeceğiniz en sürükleyici bilim-kurgu filmi olacak olan Mad Max, izleyiciyi çölün orasında bitmeyen bir savaşın tam ortasına sokuyor.

George Miller tarafından çekilen filmin baş rolünde ise Charlize Theron ve Tom Hardy bulunuyor. Baş rolün etrafında dönen hikayelerin tam aksine, Mad Max: Fury Road filminde yan karakterler oldukça ilgi çekici. Suyun artık en değerli şey olduğu bir dönemde geçen yapım, Mad Max serisinin dördüncü filmi. Filmi izlerken adeta koltuğa yapıştığınızı hissedeceksiniz. Kim bilir? Belki de Mad Max: Fury Road, geleceğin ta kendisidir.

22. Galaksinin Koruyucuları

Star-Lord adıyla tanınan Peter Quill, büyük bir güç taşıyan bir küreyi ele geçirince peşine kötü adamlar takılır. Bu kötü adamların başı Ronan’dan kaçarken Galaksinin Koruyucuları adlı kendisiyle alakasız bir gruba girer ve Ronan’dan saklanmaya çalışır.

Yönetmen James Gunn tarafından 2014 yılında çekilen Galaksinin Koruyucuları, her yaşa hitap eden konusuyla harika bir evreni önümüze seriyor.

21. Logan

Bakış Açınızı Değiştirecek 25 Bilim Kurgu Filmi - En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Logan artık yaşlanmış ve süper güçleri eskisi kadar güçlü değildir. Alzheimer hastalığı nedeni ile bunama belirtileri gösteren Profesör X, Meksika sınırında saklanmaktadır. Logan her ne kadar kendini dünyadan izole etse de Laura isimli kız buna bir son verecektir.

Karanlık güçler kızın peşindedir ve yaşlı mutant, bu kızı onlardan korumalıdır.

Wolverine serisinin devamı olan Logan filmi, Hugh Jackman tarafından canlandırılan son Wolverine olma özelliğini de taşımaktadır. Filmde Hugh Jackman’a Patrick Stewart ve Dafne Keen eşlik etmektedir.

20. Blade Runner

Bakış Açınızı Değiştirecek 25 Bilim Kurgu Filmi - En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Android robotlar bir insanı rehine alırlar ve Rick Deckard adlı tetikçi bu robotları bulup yok etmelidir. Ancak androidlerle insanları ayırmak son derece zor olduğu için dikkat edilmelidir. Bu androidleri geliştiren şirket hakkında bilgiler öğrenmeye çalışır bu sayede androidlerle insanlar arasındaki ayrımı yapabilir.

Ölüm takibi, hareketli aksiyon ve savaş sahneleri ile izleyicileri ekranlarına kilitlemektedir.

19. V for Vendetta

Bakış Açınızı Değiştirecek 25 Bilim Kurgu Filmi - En İyi Bilim Kurgu Filmleri

2020 İngiltere’sinde toplumu baskılayıcı bir politika izlenmektedir. Halk, buna karşılık olarak çeteleşmeye başlamış ve sokaklar güvensiz hale gelmiştir. Natalie Portman tarafından canlandırılan Evey adlı kadını, V adında gizemli bir adam kurtarır.

V, bu ülkedeki yasaklara, engellere baş kaldıracak ve bir devrim başlatacaktır. Filmin her köşesinde devletler ve izledikleri politikalar hakkında derin bir felsefe yatmaktadır.

18. PK

Bakış Açınızı Değiştirecek 25 Bilim Kurgu Filmi - En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Rajkumar Hirani’nin yönetmenliğini yaptığı PK filminde Dünya’ya gelen bir uzaylı, uzay gemisiyle iletişime geçebileceği tek cihazı kaybeder ve Dünya’da mahsur kalır. PK masum ve çocukça sorular sorarak tanrıyı aramaktadır. İnsanlara bunun gibi basit ama derin sorular sorarak felsefi yaklaşımlara kapı açar.

Baş rolünde usta oyuncu Aamir Khan’ın oynadığı PK filmi, hem güldürüp hem de düşündüren bir bilim kurgu filmidir diyebiliriz.

17. Metropolis

Bakış Açınızı Değiştirecek 25 Bilim Kurgu Filmi - En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Fritz Lang tarafından 1927 yılında çekilen Metropolis filmi, tüm zamanların en yaratıcı bilim kurgu filmlerinden birisidir. Metropolis, insanlığın ikiye ayrıldığı ev sınıf ayrımının göze sokulduğu bir filmdir.

Yer altındaki insanlar makinelerle beraber sefalet içerisinde yaşarken, üst sınıflar bolluk ve refah içerisinde yaşamaktadır. Metropolis, makineleşmenin son zamanlarda aşırı gelişmesiyle birlikte insanlığın nereye gideceğini sorgulamaktadır.

16. Otomatik Portakal

Bakış Açınızı Değiştirecek 25 Bilim Kurgu Filmi - En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Saf kötü insanlardan oluşan bir çetenin lideri kontrolden çıkınca tutuklanır. 14 yıl hapis cezasına çarptırılır. Ancak bir zaman sonra ilginç deneyler uygulayan bir laboratuvara gönderilir.

Burada suçluları tekrardan topluma kazandırmayı amaçlamaktadırlar. Bu deneyler çetenin lideri Alex’i şiddet ve vahşetten bezdirmeye yöneliktir. Deneyler sonucunda Alex kötülükten tamamen arınarak herkese iyi davranır.

15. Yıldız Savaşları Bölüm VI: Jedi’ın Dönüşü

Yok edilen ölüm yıldızından sonra Darth Vader ve İmparatorluk çok daha güçlü bir ölüm yıldızı yaparlar. Han Solo, bir ödül avcısı tarafından yakalanarak Jabba The Hutt’ın ellerine verilir.

Han Solo’yu kurtarmak isteyen kahramanlarımız ödül avcısı kılığına girerler. Ölüm yıldızını yok etmek ve evreni huzura kavuşturmak için, kahramanlarımız canlarını ortaya koyacaklardır.

14. Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Joel ve Clementine ilişkilerinde sorunlar yaşarlar ve Clementine hafızasını sildirir. Joel buna sinirlenerek o da aynı işlemi uygulamak ister. Hafıza silinme işlemi sırasında anılar gözünün önünden yeniden eskiye doğru geçer. Eski hatıralarını görünce aslında ne kadar da mutlu olduklarını görür ve işlemi durdurmak ister.

13. Aliens

İlk filmden hatırladığımız Ellen Ripley, 57 yıl sonra uyanır ve gezegeni keşfe çıkar. Etrafta yaratıkların yumurtalarını görünce şüphelenir ve şirketin yöneticilerini uyarır. Ancak yöneticiler bu durumu görmezden gelerek Ellen’ı dikkate almazlar. Şirketten ümidini kesen Ellen kendi başına bir ekip kurarak yaratıkların bulunduğu gezegene tekrar gider. İki Oscar kazanan Yaratığın Dönüşü filminin yönetmenliği, James Cameron tarafından yapılmıştır.

12. WALL-E

Bakış Açınızı Değiştirecek 25 Bilim Kurgu Filmi - En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dünya insanlara yetmemeye başlamıştır. Dünya çöplük haline gelince insanlık başka bir gezegene yerleşir. WALL-E dünyadaki çöpleri toplayan bir çöp toplayıcı robottur. Ancak bu robot oldukça yalnızdır ve kendi başına yaşamaktadır. Bir gün Eve adında bir robot çıkar gelir ve WALL-E’nin yalnızlığını sona erdirir.

11. Yaratık (Alien)

Bakış Açınızı Değiştirecek 25 Bilim Kurgu Filmi - En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Yardım çağrısı üzerine bir gezegene iniş yapmak zorunda kalan mürettebat hiç beklemedikleri bir görüntüyle karşılaşırlar. Daha önce görülmemiş bir yaşam formuyla karşılaşınca ne yapacağını bilemeyen mürettebat büyük bir kaçış serüvenine dahil olur. Korku severler tarafından da büyük beğeni toplayan Yaratık bilim-kurgu filmini, izlemenizi tavsiye ederiz.

10. Back to the Future

Bakış Açınızı Değiştirecek 25 Bilim Kurgu Filmi - En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Dr. Brown, zamanda yolculuk yapabilen bir araba icat eder. Bu araba sayesinde geçmişe veya geleceğe gidilebiliyordur. Ancak yapılan bir hata nedeniyle geleceğe gitmeye çalışırken geçmişe gidilir. Kelebek etkisi, zaman temelli filmlerde bolca görüldüğü gibi Geleceğe Dönüş filminde de görülmektedir. Geçmişte yapılan bir yanlış geleceği çok kötü bir şekilde etkileyebilmektedir.

90’lar nesli için çok ayrı bir yeri olan geleceğe dönüş filmi, arabası ve aksesuarları ile kesinlikle bir bilim-kurgu baş yapıtı haline gelmiştir.

9. Terminatör 2: Mahşer Günü (Terminator 2: Judgment Day)

Sarah Connor’ı öldürmek için T-1000 kod adıyla yeni bir terminatör üretilir. Bu terminatör geçmişe yollanır ve terminatör Sarah Connor’ın oğlunu, John Connor’ı öldürmek amacıyla aramaktadır. Başka bir robot ise bu çocuğu korumak üzerine görevlendirilerek o da geçmişe yollanır. Bu iki robot arasında akıl almaz bir mücadele geçecektir.

8. Prestij

Bakış Açınızı Değiştirecek 25 Bilim Kurgu Filmi - En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Prestij, iki sihirbazın bir anlaşmazlık sebebiyle bir savaş içerisine girmesini anlatıyor. Alfred, bir gösteri sırasında Julia’nın ölmesine sebebiyet verir ve Robert bu nedenle onu suçlar. Günün birinde Alfred akıl almaz bir gösteri yaparak herkesi şaşkına çevirir. Robert bu durumu takıntı haline getirerek Alfred’e nefret besleyerek sırrını çözmeye çalışır.

7. Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı (Avengers: Infinity War)

Bakış Açınızı Değiştirecek 25 Bilim Kurgu Filmi - En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Thanos, tüm evrendeki en güçlü karakterlerden birisidir. Bütün evreni öldürmekle tehdit eden Thanos bir şekilde durdurulmalıdır. Bu noktada birlik olan Yenilmezler ve müttefikleri zorlu bir savaşa girerler. Bu zorlu savaşta yapılması gerekilen fedakarlıklar, kahramanlarımızı çok büyük ikilemlere sokacaktır.

6. Yıldız Savaşları

Tüm galaksi, Darth Vader tarafından yok olmaya sürüklenmektedir. Luke Skywalker ve takım arkadaşları bu yok oluşa bir dur demek için saldırıya geçerler. Gezegenleri yok eden ölüm yıldızı isimli savaş gemisine gizlice sızarak Prenses Leia’yı kurtarmaya çalışırlar. Luke Skywalker, bu yolculuk sırasında birçok dost ve düşman edinerek macerasına devam eder.

5. Yıldızlararası (Interstellar)

Bakış Açınızı Değiştirecek 25 Bilim Kurgu Filmi - En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Dünya’nın büyük bir felakete sürüklenmesiyle beraber insanoğlu yok olmanın eşiğine gelmiştir. Yakın bir mesafede keşfedilen bir solucan deliği insanlık için bir umut olmuştur. Bu solucan deliği sayesinde başka bir boyuta geçilerek yaşam alanı aramak mümkün olabilir. Uzay kaşiflerimiz bu amaç ile yola çıkarak maceralarına başlarlar.

4. Matrix

Bakış Açınızı Değiştirecek 25 Bilim Kurgu Filmi - En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Bir bilgisayar uzmanı olan Neo, kendi gerçekliğini öğrenmek uğruna onu kontrol edenler ile savaşlar vermektedir. Başka bir dünyaya giderek Matrix’in ne olduğunu öğrenmeyi amaçlamaktadır. Ancak bu bilgileri, son derece tehlikeli birisi olan Morpheus elinde tutmaktadır. Karmaşık bir film olduğu için defalarca izleyebileceğiniz Matrix filmini hiç vakit kaybetmeden izlemenizi tavsiye ederiz.

3. Örümcek Adam: Örümcek Evreni (Spider-Man: Into the Spider-Verse)

Bakış Açınızı Değiştirecek 25 Bilim Kurgu Filmi - En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Miles Morales, dünyayı bütün kötülüklerden korumaya çalışan bir süper kahramandır. Diğer örümcek adam filmlerinden hatırladığımız Peter Parker ve diğer tüm örümcek adamlarla birlik olarak, bu mücadelede aynı safta savaşmaktalar. Özellikle animasyon bilim kurgu film severlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir filmdir.

IMDb puanının, gerçek örümcek adam filmlerinden daha yüksek olması, yapımın ne denli kaliteli olduğunun da bir başka kanıtı niteliğindedir. Film, animasyon bilim kurgu filmleri arasında daima en ön sıralarda olmayı hak etmektedir.

2. Yıldız Savaşları: İmparator (Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back)

Evreni hakimiyeti altına alarak tek başına yönetmek isteyen imparator, asileri yok ederek önündeki tek engeli kaldırmak istemektedir. Luke Skywalker, yeterli güce sahip olmadığı için Yoda’yı bulmalıdır. Bu sayede Jedi eğitimini tamamlayarak gerçek gücünü kazanacaktır.

1. Başlangıç (Inception)

Bakış Açınızı Değiştirecek 25 Bilim Kurgu Filmi - En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Bütün dünya tarafından korkuyla anılan Cobb, profesyonel bir rüya casusudur. Uyuduğumuz an, bilinçaltımız son derece savunmasız ve saldırılara açıktır. Bunu bilen Cobb adlı casus bilinçaltımızın derinliklerinde muhafaza edilen değerli bilgileri çalmak üzerine kendini geliştirmiştir.

Ancak bu sefer çok daha zorlu ve tehlikeli bir planı vardır. Kişinin bilinçaltına girerek hiç yaşamadığı şeyleri ona yaşatmak istemektedir, yani bilgilerini maniple edecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu