Sinema

Tüm Zamanların En İyi 10 Korku Filmi

Korku filmleri ile aranız nasıl? Korku film kategorisinde en iyi filmleri seçmek gerçekten çok zor bir iş. Bu alana yeni yeni merak sarıyorsanız, doğru yere geldiğinizi söyleyebiliriz.

İzlerken size asla konfor vadetmeyen en iyi 10 korku filmini masaya yatırıyoruz. Keskin bir zeka ürünü olan senaryoları sayesinde, filmi izlediğiniz her saniye boyunca gerilecek ve en üst düzeyde heyecan duyacaksınız. Patlamış mısırları hazırlayın ve ışıkları kapatın, tüm zamanların en iyi korku filmleri geliyor.

10. Green Room (Dehşet Odası)

IMDb: 7.0

Kendi halinde bir Punk Rock grubu olan The Ain’t Rights, yine bir konser için gittikleri barda, görmemeleri gereken bir şey görürler; ceset. Bir kadına ait olan cesetle karşılaşan grup, mekanın sahibi için artık tehlikedir ve ortadan kaldırılmalıdır. Müzik grubunu hiç de hoş olmayan bir gece beklemektedir.

[bilgikutusu text=”Korku filmlerinin IMDb puanlarının, diğer kategorideki filmlere göre daha düşük olmasının sebebi, bu türün izleyicisinin çok daha bilinçli olmasıdır. Bu kategoride 6’yı geçen her film, belirli bir kalitenin üzerindedir diyebiliriz.” tur=”info”]

09. Carrie (Günah Tohumu)

Tüm Zamanların En İyi 10 Korku Filmi

IMDb: 7.4

Carrie isimli 2013 ve 1976 yapımlı iki adet yapım bulunmaktadır, biz bu listeye 1976 yapımı olanı dahil ediyoruz. Carrie, içine kapanık bir çocuktur fakat artık ergenliğinin başlangıcındadır. Okulda yaşadığı bir olay sonrasında insan üstü güçlerini keşfeden çocuk, kendisine yapılan bir şakaya korkunç bir cevap verecektir. Sinema tarihinin en iyi Stephen King uyarlamalarından birisi olan film, korku film önerileri listelerinin her daim ilk sırasında olmaya aday.

08. A Nightmare on Elm Street (Elm Sokağı Kabusu)

IMDb: 7.5

Amerika’nın bir mahallesinde, genç çocuklar birer birer ve tuhaf bir şekilde ölmeye başlarlar. Çocukların parmaklarında jilet izleri bulunmaktadır. Çocukların rüyalarına giren hayalet, yıllar önce yaptığı sapıklıklar yüzünden öldürülmüş olan Fred Krueger’in hayaletidir. Freddy geri dönmüş ve intikam almak istemektedir. Ondan kurtulmak için uykuya ne kadar direnilebilir?

Çıktığı döneme damgasını vurmuş olan bu film, Wes Craven tarafından yönetilmiştir. 2019’da izlenebilecek en iyi korku filmlerinden bir tanesidir.

07. Alien (Yaratık)

Tüm Zamanların En İyi 10 Korku Filmi

IMDb: 8.5

Bir uzay gemisi mürettebatı, bilmedikleri bir gezegene inmek zorunda kalırlar. Bu gezegene inmelerinin sebebi ise belirsiz bir yardım çağrısıdır. Çağrıyı karşılıksız bırakmayan iyi niyetli mürettebat, çok korkunç bir maceraya atılmak üzeredir. 1979 yılında yaratılmış Alien serisi, günümüz korku filmlerinden çok daha yüksek bir kaliteye sahiptir. Korku ve bilim kurgunun birleştiği Alien, korku filmi önerileri arasında daima ilk sıralarda olmalıdır.

06. Psycho (Sapık)

Tüm Zamanların En İyi 10 Korku Filmi

IMDb: 8.5

Ünlü yönetmen Alfred Hitchcock‘un en iyi eseri olarak bilinen Sapık filmi, polisten ve bir takım iş ortaklarından kaçan Marion’un hikayesini anlatmaktadır. Bu kaçış yolunda bir otelde konaklamaya karar veren kahramanımız, otelde bir şeylerin yanlış gittiğini fark edecektir. Korku filmleri arasında başyapıt olarak bilinen Psycho, 1960 yılında çekilmiştir.

05. Rosemary’s Baby

Tüm Zamanların En İyi 10 Korku Filmi

IMDb: 8.0

1968 yılında çekilen film, ünlü bir oyuncu olmak için çabalayan Guy ve onun eşi Rosemary’nin hikayesini anlatmakta. Yeni bir hayata adım atan çift, New York’ta eski bir evde kalmaktadır. Çiftin hayatı ise üst kat komşuları olan yaşlı çiftle tanıştıktan sonra değişecektir. Rüyasında tecavüze uğrayan Rosemary, gerçek hayatta hamile kalınca gerçekleri görmeye başlayacaktır. Kült isimli romandan sinemaya uyarlanan film, Roman Polanski imzası taşımaktadır.

04. The Witch

Tüm Zamanların En İyi 10 Korku Filmi

IMDb: 6.8

En İyi IMDb Korku Filmleri arasında yüksek sıralarda olmasa da, 2015 yapımı The Witch filmi bizim listemizde 4. sırayı hak ediyor. 17. yüzyılda İngiltere’de yaşayan çift, beş çocuğu ile ıssız bir ormanın ortasında yaşamaktadır. Oldukça dindar olan William ve Katherine, çocuklarını da dini kurallara bağlı olarak yetiştirmeye çalışmaktadır.

Tuhaf olayların gelişmesi ile sarsılan aile düzeni, ailenin en küçük üyesi olan Sam’in aniden kaybolması ile darmadağın olur. Diğer çocuklarında da tuhaflıkların ortaya çıkmaya başlaması, ailenin sürüklendiği felaketin sadece öncü sancılarıdır. Geniş bir oyuncu kadrosunun bulunduğu film, Robert Eggers tarafından yazılıp, yönetilmiştir.

03. The Exorcist (Şeytan)

IMDb: 8.0

Bir aktris olan Chris, yeni filminin çekimleri ile koştururken kızı Regan’ın hasta olduğunu fark eder. Doktorlar beyninde bir hasar olduğunu söyleseler de bu konuda net bir tetkikte yapamazlar. Küçük çocuk sürekli titremekte ve garip sesler çıkarmaktadır. Hem papaz hem de psikiyatr olan Peder Merrin, kızın içindeki şeytanı tespit edecektir. Korku ve gerilim filmleri arasında tartışmasız öncülerden birisi olan The Exorcist, en iyi korku filmleri arasında bulunmaktadır.

02. Get Out (Kapan)

Tüm Zamanların En İyi 10 Korku Filmi

IMDb: 7.7

Siyahi bir genç olan Chris, oldukça mütevazı bir hayat sürmektedir. Sevgilisi ile sıradan bir hayat süren genç, bir gün sevgilisinin daveti üzerine evine gider. Sevgilisi Rose’ın ailesinde bir tuhaflık olduğunu sezen siyahi genç, bir süre sonra bu durumun ten rengi ile alakalı olduğunu anlayacaktır. Chris, konaktaki siyahi gençlerin kaybolduğunu öğrenir.

Chris, konaktan kaçmaya karar vermiştir fakat bu hiç de kolay değildir. 2017’de çekilen en iyi korku filmi olan Kapan, kesinlikle izlemeye değer bir yapım.

01. The Shining (Cinnet)

IMDb: 8.4

1980 yılında çekilen film, mesleği yazar olan Jack Torrance’ın kış sezonunda çalışmayan Overlook Oteli‘nde kışı geçirmesi karşılığı, otelin bakımını üstlenmesi ile başlamaktadır.  Jack’in küçük oğlu, insan üstü bazı güçlere sahiptir ve bir süre sonra otelde yanız olmadıklarını anlar. Çıkan büyük kar fırtınası nedeni ile otelde mahsur kalan aile, sonunda Jack’in malum varlıklar tarafından ele geçirilmesi ile korkuyu en derinden hissedeceklerdir.

En iyi korku filmi olarak seçtiğimiz The Shining, 2 saat 26 dakika sürmektedir. Filmde meşhur yönetmek Stanley Kubrick imzası bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu