Kadın

Emzirmeye Başlayan Annelerin Meme Ucunda Ortaya Çıkabilecek Sorunlar

Bebek emzirmek, anne ile bebek arasındaki bağı güçlendiriyor. Ama bu emzirme sürecinde annenin meme başlarında sorunlar yaşanabiliyor. Bu sorunların neler olduğunu ve nasıl müdahale edebileceğinizi anlattık. Yeni annelerin en merak ettikleri konulardan meme başı sorunları için içeriğe buyurun!

Yeni annelerin yaşadıkları en büyük sorunlardan biri meme başlarında meydana gelen yarık ve çatlaklar.

Bu sorunların ana kaynağı emzirme tekniklerinin tam uygulanmaması ve bebeğin anneyi doğru emmemesi.

Emzirmeyi güçleştiren bu sorunları çözmek için annenin öncelikle bebeğin doğru emmesini sağlaması gerekiyor. Doğru emmeye bebeği alıştırabilmek için bebeğinizi ilk günler kısa süreli ama sık sık emzirmeniz gerek.

Bu alıştırma sürecine her bir meme başını beş dakika emzirerek başlanılabilir. Sonraki günlerde ise emzirme süresi artırılarak emzirme devam ettirilebilir.

Emzirirken annenin dikkat etmesi gereken bir başka şey ise bebeği kucağına uygun şekilde yerleştirerek emzirmek.

Bebeğin memenin çevresindeki kahverengi bölgeyi alarak emmenin gerçekleşmesi de sağlanmalı. Bu şekilde gerçekleştirilen emme sonunda meme ucu daha az hasar görüyor.

Meme ucu ile ilgili yeni annelerin bilmesi gereken birkaç şey var. Öncelikle meme başlarını sürekli silmemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Her emzirme sonrası silinen meme uçları kuruyor. Sabunlu yapılan bu temizlik ayrıca bebeğin annesinin kokusunu duymasını da engelliyor.

Meme ucu temizliği için yapmanız gereken günde bir kere genel bir temizlik yapmak. Bunun dışında her emzirme sonrasında meme ucuna sütünüzü sürmeniz yeterli.

Meme ucu bakımında asla yapmamanız gereken elinize her geçen kremi kullanmak. Meme ucunda kullanacağınız kremlerin içeriğine dikkat etmeniz gerekiyor.

İçeriğinde lanolin bulunan kremlerin pestisit içermesi ihtimali olacağı için bu tür kremlerden uzak durmalısınız. Bebeğiniz için aldığınız her ürüne dikkat ettiğiniz gibi doğrudan ağzının değdiği meme ucu için kullandıklarınıza da dikkat etmeniz gerekiyor.

Kullanacağınız meme ucu kremlerinin lanolin içermemesine, %100 doğal ve organik olmasına ve özellikle kokusuz ve tatsız olmasına dikkat etmelisiniz. Yine kullandığınız bu tarz kremlerin durulamaya da ihtiyacı olmaması gerekiyor.

Meme ucuna süreceğiniz kremler hassaslaşan o bölgeyi rahatlatarak acı çekmenizi engelleyecek ve siz de bebeğinizi rahatça emzirebileceksiniz.

Meme uçlarınızı rahatlatmak için sürebileceğiniz bir krem arıyorsanız Mustela Göğüs Ucu Bakım Kremi aradığınız ürün olabilir.

Hassas göğüs uçlarını korumak için tasarlanan bu krem yeni anneler için mutlaka alınması gerekenlerden. Cildi rahatlatan bu krem parfüm içermiyor. %100 doğal içeriğe sahip bu bakım kremi ile meme ucu çatlaklarınız hızlıca iyileşiyor.

Bu ürün için tıklayabilirsiniz.

Meme ucu sorunlarının bir nedeni de meme uçlarının nemli bırakılması. Islaklık ve nem sonucunda bakteri oluşumu hızlanıyor ve halihazırda hassas olan meme uçlarının iyileşmesi de yavaşlıyor.

Bebeğiniz sizi emmediği zamanlardaki sızıntıları engellemek için mutlaka göğüs pedleri kullanmanız gerek.

Meme uçlarının nemli kalmasını engellemek için Philips Avent Tek Kullanımlık Göğüs Pedi ürününü kullanabilirsiniz.

24’lü gelen bu göğüs pedleri tek kullanımlık. Ultra emici yapısıyla hem cildinizi hem giysilerinizi kuru tutan bu pedler sızdırmıyor. Nefes alan üst yüzeyi bulunan bu göğüs pedleri hijyenik olması için tek tek paketlenmiş.

Bu ürünü satın almak için tıklayın.

Meme uçlarındaki nemi engellemek için kullanabileceğiniz bir başka ürün ise Babyduck Gümüş Göğüs Ucu Kapakları.

Hamile ve emziren annelere özel tasarlanan bu kapaklar 925 ayar gerçek gümüşten yapılmış. Zararlı hiçbir kimyasal içermeyen bu kapakların kullanımı çok kolay. Anne sütünün tadını ve kokusunu değiştirmeyen bu ürün meme ucundaki tahrişlerin iyileşmesine yardımcı oluyor.

Bu ürünü incelemek için tıklayın.

Kullanılan sütyenler de meme sağlığınızı etkileyen faktörlerden. Giydiğiniz sütyenlerin pamuklu olmasına özen göstermeniz gerekiyor.

Emzirme süreci boyunca emzirmeye özel olarak üretilen sütyenlerle çok daha rahat edebilirsiniz.

Emzirme sürecinde rahatlık için kullanmanız gereken bir emzirme sütyeni.

Emzirme kolaylığı sağlayan Imer Emzirme Sütyeni sayesinde hem siz hem bebeğiniz çok rahat edecek. %47 pamuk içeriğiyle oldukça kullanışlı bu sütyeni yeni anneler hemen incelesin.

Bu ürün için tıklayın.

Doğum sonrasında göğüsler büyüyor ve daha hassas hale geliyor. Süt üretiminin başlaması ve kan basıncının artması buna neden oluyor. Emzirmeyle bu dolgunluk hissi azalıyor.

Süt biriktikçe oluşan bu durum sütün boşaltılmasıyla sona eriyor. Bu süreçte yapılması gereken sık sık pozisyon değiştirilerek emzirmek. Yine memeleri rahatlatmak için süt sağılabilir.

Göğüslerde biriken fazla sütü sağmak için bir süt sağma makinesi alabilirsiniz. Lansinoh Çiftli Elektrikli Göğüs Süt Sağma Pompası ile minimum zamanda maksimum süt sağmanız mümkün.

3 farklı sağım stili ve 8 farklı emiş gücü bulunan bu ürün ile çok konforlu şekilde süt sağabileceksiniz. Doğrudan süt poşetlerine sağım imkanı veren bu pompa ile hem bebeğiniz hem siz rahat edeceksiniz.

Bu ürüne ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Göğüs ucunda meydana gelen yaralar annelerin emzirme sürecini zorlaştırıyor.

Bebeklerin sadece meme ucunu tutması veya anne memesini hiç tutamaması sonucunda annenin memesinde ağrı meydana geliyor. Bu durum tedavi edilmediğinde ise çatlaklara dönüşüyor.

Annelerde meme ucu çatlaklarının bir başka nedeni ise yanlış kullanılan kremler.

Yine bebekten bulaşan pamukçuk rahatsızlığı da meme başında çatlaklara neden oluyor.

Bu çatlaklar iyi tedavi edildiği sürece bir hafta içinde iyileşebiliyor. Bu sürede bebeğinizi yara olmayan diğer göğsünüzden emzirebilirsiniz..

Ağrıya ve acıya neden olan meme ucu çatlaklarının tedavisi için yapmanız gerekenler şunlar:

  • Öncelikle bebeğinizi doğru teknikle emzirmeyi öğrenmelisiniz.

  • Özellikle ilk zamanlar kısa süreli ama sık sık emzirin.

  • Bebeğinizin çok acıkmasını beklemeden emzirmeniz gerekiyor.

  • Emzirme tamamlanınca bebeğinizi meme ucundan dikkatlice ayırın.

Meme ucu çatlaklarınız ağrı da yapıyorsa emzirme sürecinde az ağrıyan memeden başlamanız sizin için daha iyi olacaktır.

  • Göğsünüz şiştiği için bebeğiniz memeyi tutup ememiyorsa önce biraz sağabilirsiniz.

  • Aşırı ağrıdan dolayı emziremiyorsanız o zaman yine sağma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  • Emzirme öncesi rahatlatıcı bir müzik dinleyerek gerginliğinizi azaltabilirsiniz.

Bu süreçte memenizi sürekli kuru tutmaya özen göstermelisiniz.

  • Emzirme sürecinizde memenizi rahatlatacak pamuklu sütyenler giymeniz öneriliyor. 

  • Dar elbiselerden de olabildiğince kaçınmalısınız.

  • Her emzirme sonrası meme başınıza biraz süt sürebilirsiniz.

*Çok fazla ağrı yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza danışın.

Çökük meme ucuna sahip anneler emzirme konusunda çok endişeleniyorlar. Çökük meme ucunun emzirmeye engel olacağı düşünülse de aslında engel değil.

Çökük meme uçları, normal meme başlarından farklı olarak baş ve işaret parmakları arasında tutulduğunda öne doğru çıkmak yerine içe doğru gömülüyor.

Bu durumun emzirmeyi zorlaştırmaması için her gün göğüs ucuna masaj yapılması öneriliyor. Bu durum sizde varsa iki işaret parmağınızla göğüs ucuna yakın kahverengi bölgede zıt yönlere doğru germe hareketini yapmalısınız.

Bu hareketi günde 2 kere 5 dakika yapmanız yeterli.

Doğumdan hemen sonra bebeğin memeyi emmeye başlaması meme uçlarının çıkmasına katkı sağlıyor.

Bebeğiniz meme ucunu tutamıyorsa bir iki hafta meme ucu başlığı takarak emzirebilirsiniz. Bu başlıklar meme uçlarının dışarı doğru uzamasına yardımcı oluyor.

Çökük meme ucunuz varsa ihtiyacınız olan Wee Baby Göğüs Ucu Çıkarıcı. Bu ürün sayesinde bebeğiniz rahatça memenizi kavrayabilecek.

Göğüs ucunuzun geçici olarak dışarı çıkarılmasını sağlayan bu ürün ile bebeğiniz rahatça emebilecek. 

Bu ürünü satın almak için tıklayabilirsiniz.

Kaynak: https://onedio.com/haber/emzirmeye-baslayan-annelerin-meme-ucunda-ortaya-cikabilecek-sorunlar-1169632

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu